• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyzwania finansowe młodych Polaków. Kupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę

erka
17 lipca 2023, godz. 08:45 
Opinie (207)
Najnowszy artykuł na ten temat Po stu latach ZUS wypłaci premię
Kupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę największymi wyzwaniami młodych Polaków. Kupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę największymi wyzwaniami młodych Polaków.

Największymi wyzwaniami finansowymi stojącymi przed młodymi ludźmi są kupno mieszkania oraz oszczędzanie na emeryturę, które wydają się niemal nierealne dla 41 proc. i 27 proc. Polaków w wieku 18-30 lat. Tylko 31 proc. młodych Polaków odkłada środki na dodatkową emeryturę, a najpopularniejszym instrumentem jest PPK - wynika z danych Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Jednocześnie co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna nie zamierzają zabezpieczać swojej finansowej przyszłości. Najczęściej wymienianym powodem nieinwestowania w IKE/IKZE oraz PPK jest brak zaufania do rządzących.



PPK - czy warto? Czym są i jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe? PPK - czy warto? Czym są i jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Czy dodatkowo odkładasz na przyszłą emeryturę?

Prognozy dotyczące stopy zastąpienia przyszłych emerytur dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków skłaniają coraz bardziej do refleksji nad rozpoczęciem odkładania dodatkowych środków na emeryturę. Młodzi dorośli przeciętnie wskazują wiek 34 lat jako moment, w którym powinno się zacząć odkładać pieniądze na ten cel.

Przy czym zdaniem 38 proc. badanych należałoby rozpocząć oszczędzanie przed 25. rokiem życia, przesunięcie granicy o 5 lat podnosi odsetek twierdzących odpowiedzi do 57 proc., kolejne 14 proc. badanych pozwoliłby sobie poczekać z oszczędzaniem do 40. roku życia, a 11 proc. uważa, że oszczędzanie ma sens dopiero po 60. roku życia.

Możliwość zabezpieczenia większych wydatków. Możliwość zabezpieczenia większych wydatków.

Poczekać z oszczędzaniem do czasu po trzydziestce, a może po sześćdziesiątce



Jednocześnie młodzi ludzie wydają się być świadomi wyzwań finansowych, które na nich czekają
jeszcze przed przejściem na emeryturę. Właśnie te bliższe wyzwania finansowe stają się bardziej
palącym problemem, nierzadko ograniczającym istotnie możliwości oszczędzania na inne cele.
Największym wyzwaniem wydaje się kupno mieszkania, które 41 proc. młodych ludzi jawi się jako coś zupełnie lub prawie niemożliwego.



Ponadto cele, takie jak zabezpieczenie własnej edukacji, edukacja swoich dzieci, zabezpieczenie finansowe "na czarną godzinę" czy kupno samochodu, także nie wydają się łatwym zadaniem dla ok. 80 proc. młodych Polaków. W efekcie 27 proc. młodych dorosłych uznaje, że zabezpieczenie finansowe na czas emerytury jest dla niech zupełnie lub prawie nieosiągalne, a kolejne 36 proc. uważa, że jest to trudny cel, ale możliwy do osiągnięcia.

IKZE kontra IKE - co lepsze? IKZE kontra IKE - co lepsze?

Nic więc dziwnego, że wśród badanych młodych dorosłych w wieku do 30 lat tylko 31 proc. odkłada środki na emeryturę. Co ciekawe, kolejne 10 proc. badanych nie jest pewne, czy odkłada na emeryturę, czy też nie. Wynikać to może z niepewności dotyczącej tego, czy jestem w PPK, czy też nie, i czy przypadkiem nie ma innych programów, w które mnie wpisano, a o których istnieniu nie wiem. Spośród tych, którzy dziś nie odkładają na swoją przyszłość, 68 proc. planuje zacząć odkładać pieniądze w przyszłości, ale pozostałe 32 proc. nie zamierza zabezpieczać się finansowo na emeryturę.



Największym wyzwaniem wydaje się kupno mieszkania



Jak młodzi ludzie zabezpieczają swoją finansową przyszłość? Znakomita większość młodych dorosłych nie odkłada środków w emerytalnych instrumentach finansowych. Największym zainteresowaniem cieszy się PPK, w którym świadomie gromadzi środki co piąty badany. Warto zaznaczyć, że kolejne niemal 15 proc. młodych ludzi nie wie, czy gromadzi środki w PPK, czy też nie.

Czy odkładasz środki na emeryturę? Czy odkładasz środki na emeryturę?

Biorąc pod uwagę automatyczny zapis do PPK, można się spodziewać, że przynajmniej część spośród tych osób odkłada środki w PPK, tylko nieświadomie. Prawdopodobnie również część osób, które deklarują pozostawanie poza PPK, nie wie, że jeśli nie wystąpili z programu, to w nim są. Świadome zainteresowanie pozostałymi instrumentami finansowymi waha się między 9 proc.12 proc., przy najniższym odsetku użytkowników w przypadku IKZE i najwyższym w przypadku IKE.

Najczęściej wymienianym powodem nieinwestowania w IKE/IKZE jest brak zaufania do
rządzących/polityków
, na co wskazuje co trzeci Polak. Tak samo, jest jeśli chodzi o inwestowanie w PPK. Najczęściej wymienianym powodem nieuczestniczenia w programie PPK jest obawa o to, że politycy zmienią prawo i konsument straci swoje środki zgromadzone w PPK. Powód ten wskazuje 37 proc. młodych dorosłych.
erka

Opinie (207) ponad 10 zablokowanych

  • Nie mam z czego oszczędzać (4)

    Wynajem i biezace wprawy pochlaniaja wszystko. Dzieci nie mam bo mnie nie stac.

    • 22 2

    • wykonujemy wolne zawody na freelansie (2)

      własna działalność, umowy śmieciowe itp rozwiązania. Jak mówię, że nie mam kasy, to stara na mnie wsiada, aż nie zarobię (sama tyra od świtu do nocy). Przede wszystkim nie wyobrażam sobie polegać na jednym źródle dochodu, czyli np stałej pensji z jednego źródła. Niby stabilnie, ale co dalej, jeśli to nie wystarczy?

      • 3 4

      • Niewolnik (1)

        • 6 1

        • taki niewolnik

          że pracuję sobie skąd chcę, kiedy chce, na pewno nie robię 40h tygodniowo, autem jeżdżę kiedy chcę, a nie kiedy muszę i mam przynajmniej 35 dni wolnych od pracy rocznie, a nie 26 urlopu i wyjazdy posklejane z długich weekendów i świąt.

          • 1 1

    • Najlepsze jak ci mówią starsi: to zrób sobie dzieci, dostaniesz na nie od państwa 500+

      jakby to wystarczyło dziś na cokolwiek więcej niż pieluchy!

      • 2 4

  • Za poprzedniego ustroju było lepiej (3)

    Były mieszkania socjalne, spółdzielcze, własnociowe a jak zakład potrzebował pracowników to budowł mieszkania zakładowe. Nikt nie musiał brać kredytu ta 30 czy 40 lat i nie musiał być niewolnikiem banków. Teraz zeby dostać mieszkanie musiś zostać niewolnikiem.

    • 15 10

    • (1)

      No za poprzedniego ustroju to była taka wolność że ho ho.

      • 6 2

      • Zaczynam rozumieć takie opinie. Co to za wolność, gdzie musisz tyrać przez ileś lat na wkład własny, żeby następnie przez kolejne 20-30 lat spłacać kredyt. Akurat przed emeryturą uda się spłacić i umrzeć. Alternatywnie możesz wynajmować i mieć gdzieś, ale to nie opcja, jeśli chcesz założyć rodzinę.

        • 8 4

    • Za poprzedniego ustroju czekałeś na mieszkanie 20-30 lat

      Wcześniej mieszkałeś z rodzicami albo w hotelu robotniczym

      • 9 4

  • "Wyzwania finansowe młodych Polaków." i nie tylko młodych to

    długi miesiąc i krótka wypłata.

    • 11 1

  • Ja już liczę tylko na śmierć we śnie

    I to wcześniej niż zacznie się żebranie by mieć za co żyć. Urodziłem się w pod koniec '80, przemiany, miałoby być lepiej - i było, ale dla polityków (i ich rodzin oraz znajomych), kanciarzy i oszustów. Oczywiście, że są ludzie, którzy uczciwie, ciężką pracą i wyrzeczeniami zapewnili sobie tyle, by mieć kredyty i normalnie sobie żyć... i są to ludzie, którzy po prostu zrezygnowali z młodości na rzecz sukcesów w życiu dorosłym. Ma być tak jak chce system, a kto chce żyć inaczej będzie skazany na porażkę.

    • 14 1

  • Młodzi składają się i na limuzyny dla rządzących

    i na plusy dla dzieciatych. To ktoś się dziwi, że nie mają z czego oszczędzić?

    • 15 4

  • Jeżeli ktoś nie dostanie przysłowiowego mieszkania po babci

    lub jako prezent od rodziców, tudzież nie weźmie kredytu w układzie oni plus rodzice+ wszystkie ciotki ( też patologia), to ma finansowo przerypane. Podobnie praca, jak ktoś nie wkręci na wygodną posadkę, też jest lipa. I nie zaklinajcie, o kowalach własnego losu itd. Widzę jak osoby, który startują właśnie od 0 naprawdę dobrze ogarniają życie (w przeciwieństwie do tych co wszystko dostali, dla nich to i złamany paznokieć jest powodem do lamentu). Co nie zmienia faktu, że finansowo mają bardzo pod górkę.

    • 25 1

  • Co za ściema z tym oszczędzaniem. Niech wam opowiedzą oszczędni, co im pięknie z oszczędnościami zrobiła inflacja. A były w historii jeszcze lepsze momenty przez wybryki rządzących. Tak że najlepszą radą jest hulaj dusza, piekła nie ma. Wspomnień żaden polityk Wam nie odbierze.

    • 12 3

  • odkładam od chyba 15 lat (1)

    jeszcze parę lat do 40, kiedyś byłem dość rozrzutny i nawet zdarzyło mi się pożyczyć kasę, ale od kilkunastu lat odkładam stałe kwoty. Od paru lat jestem właścicielem mieszkania, które kupiłem na kredyt + uzbierany wkład własny i to mieszkanie wynajmuję. I to jest moja emerytura. Chociaż, jak już kredyt się spłąci, a mam się go zamiar pozbyć w 1/3 tych 30 lat, mam dalej zamiar odkładać kapitał na emeryturę. Możliwe, że nie będę się nawet starał wypracować wymaganych lat pracy i nie dostanę emerytury z ZUS wcale, bo głównie pracuję na śmieciówkach.

    • 4 8

    • Jaka cudna historia

      Nie masz 40 lat, a odkładasz od 15 lat, zatem przy 20 wiośnie musiałeś zacząć odkładać. Bardzo zacne to, jak i to że po 20stce rozrzutność ci minęła (nie wiem co prawda jakie wcześniej miałeś szaleństwa finansowe w wieku np 17 lat ;) prócz oszczędzania, masz jeszcze uzbierany wkład własny i kredyt na 30 lat, będąc zatrudnionym na śmieciówkach. Do tego mieszkanie, które masz na kredyt wynajmujesz (potrzebny mieszkania w nim nie masz:) To teraz zdradź ile myślałeś nad tą historią? Bo albo jest ściemą po całość albo pominąłeś spory udział w finansowaniu ciebie przez rodzinę.

      • 7 0

  • Ziobro problemu!

    Pensje nigdy nie były tak wysokie a ceny wszystkiego tak niskie!
    Mieszkania nie dość że tanie to kredyt tylko 2%
    Emeryturka od 55 roku niedługo, jak tylko pis wygra !
    A ba emeryturze młodzi mogą oiczyć i na 13,14,15 a nawet 16 emeryturę.
    Godną macsię rozumieć.
    Utrzymanie Polskiego auta ekektrycznego też nie problem.
    Auta tanie a prąd praktycznie za darmo

    • 8 5

  • Przy tym tempie życia, chemii w żarciu i nadużywaniu używek nie ma sensu odkładać na emeryturę, bo nie dożyje się wieku emerytalnego.

    • 14 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Witek

MBA, ACCA, biegły rewident, Partner Spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci, od listopada 2013 roku prezes zarządu spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o. jednej z największych polskich kancelarii audytu i doradztwa gospodarczego. Obecnie rozwija Grupę REWIT, w ramach której w chwili obecnej pracuje ponad 60 specjalistów z zakresu księgowości, podatków, kontrolingu oraz doradztwa biznesowego. Grupa obecna jest w Gdańsku, w Warszawie oraz w Bielsku-Białej. Przez ponad 10 lat...

Najczęściej czytane