• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okręty podwodne. Zamiast budować, weźmiemy w leasing od Niemców

Robert Kiewlicz
22 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Obecnie Marynarka Wojenna RP dysponuje jednym okrętem typu Kilo oraz czterema okrętami typu Kobben. Na zdjęciu ORP "Sęp" na Atlantyku. Obecnie Marynarka Wojenna RP dysponuje jednym okrętem typu Kilo oraz czterema okrętami typu Kobben. Na zdjęciu ORP "Sęp" na Atlantyku.

Zgodnie z założeniami koncepcji rozwoju polskiej floty, Marynarka Wojenna RP w 2030 roku ma dysponować nowoczesnymi okrętami, w tym trzema okrętami podwodnymi. Wbrew szumnym zapowiedziom resortu obrony, nie będą to okręty nowe. Jak dowiedziało się Trojmiasto.pl, MON prowadzi zaawansowane rozmowy na temat leasingu okrętów typu U-212 od Niemców. Polskie stocznie na tym interesie zarobią więc przysłowiowy "guzik z pętelką".



Projekt jednostek 212A został ukończony w 1992 r., a budowa pierwszych czterech jednostek została zatwierdzona w 1994 roku. To okręty o napędzie hybrydowym opartym na bateriach akumulatorowych oraz systemie ogniw paliwowych. Ten typ okrętów został wyposażony w  zintegrowany system zarządzania i kontroli broni, który integruje sensory, uzbrojenie oraz układ nawigacyjny.  W skład uzbrojenia wchodzi sześć wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm. Podstawowe uzbrojenie stanowią torpedy ciężkie DM2A4 Seehecht. Prędkość maksymalna okrętu na powierzchni wynosi 12 węzłów, w zanurzeniu - 20 węzłów. Projekt jednostek 212A został ukończony w 1992 r., a budowa pierwszych czterech jednostek została zatwierdzona w 1994 roku. To okręty o napędzie hybrydowym opartym na bateriach akumulatorowych oraz systemie ogniw paliwowych. Ten typ okrętów został wyposażony w  zintegrowany system zarządzania i kontroli broni, który integruje sensory, uzbrojenie oraz układ nawigacyjny.  W skład uzbrojenia wchodzi sześć wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm. Podstawowe uzbrojenie stanowią torpedy ciężkie DM2A4 Seehecht. Prędkość maksymalna okrętu na powierzchni wynosi 12 węzłów, w zanurzeniu - 20 węzłów.
Program rozwoju Marynarki Wojennej RP zakłada średnioroczne finansowanie na poziomie ok. 900 mln zł. Bez wprowadzania nowego sprzętu i uzbrojenia wartość bojowa Marynarki Wojennej RP ulegnie praktycznie degradacji po 2030 roku.

Na modernizacji MW RP miały zyskać także polskie stocznie. Kooperacją ze Stocznią Marynarki Wojennej w Gdyni zainteresowany jest nadal francuski koncern zbrojeniowy DCNS (Direction des Constructions Navales Servises). Jeszcze w 2010 roku prowadzone były negocjacje pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a DCNS. Francuzi chcieli przejąć SMW i budować w Gdyni okręty podwodne oraz korwety. Rozmowy zostały jednak zerwane przez stronę francuską.

Francuzi chcą nadal uczestniczyć w realizacji programu budowy okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP. DCNS stara się o umowę na dostarczenie trzech okrętów. Kontrakt przewiduje partnerstwo DCNS oraz Stoczni Marynarki Wojennej.

Teraz okazało się, że Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wziąć w leasing dwa okręty podwodne U-212 wyprodukowane przez niemiecki koncern ThyssenKrupp Marine Systems. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, końcowe umowy w tej sprawie mają być podpisane już w listopadzie tego roku.

Marynarka Wojenna RP powinna:

Z czego wynika ta decyzja? Jak ma się to do programu rozwoju Marynarki Wojennej RP? Czy zamówienia na takie okręty nie powinny trafić do polskich stoczni? Na jakiej zasadzie okręty trafią do Polski? Kto będzie odpowiadał za ewentualne remonty czy naprawy?

Na te pytania resort obrony narodowej nie udzielił nam żadnej odpowiedzi.

- Procedura ma charakter poufny. W związku z tym faktem udzielenie odpowiedzi na pytania nie jest możliwe - uciął Robert Rochowicz, zastępca dyrektora Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

Leasing okrętów podwodnych od Niemców, budzi poważne wątpliwości polskich ekspertów do spraw uzbrojenia.

- Jeżeli te informacje się potwierdzą, to będzie znaczyć, że Polska pozbywa się unikalnej możliwości wprowadzenia na wyposażenie swoich sił zbrojnych broni odstraszania, jakimi są rakiety manewrujące na okrętach podwodnych, chociażby z tego powodu, że obecne niemieckie jednostki do tego typu uzbrojenia nie są przystosowane - komentuje kmdr por. rezerwy Maksymilian Dura, niezależny ekspert i redaktor "Nowej Techniki Wojskowej". - Co więcej po raz kolejny udowodnimy, że interesy polityków i grup lobbystycznych są ważniejsze niż uczciwe dla wszystkich zasady i polska racja stanu.

Zgodnie z założeniami koncepcji rozwoju polskiej floty, w 2030 roku Marynarka Wojenna RP ma dysponować następującym arsenałem:

Siły rażenia: trzy okręty obrony wybrzeża, trzy okręty podwodne, trzy okręty patrolowe, sześć śmigłowców w wersji do zwalczania okrętów podwodnych oraz Nadbrzeżnym Dywizjonem Rakietowym;

Siły przetrwania i ochrony wojsk: trzy okręty walki minowej wraz z bezzałogowymi systemami poszukiwania i zwalczania min, dwa przeciwlotnicze zestawy rakietowe do osłony baz morskich;

Siły ratownicze: dwa okręty ratownicze i siedem śmigłowców ratownictwa morskiego;

Siły rozpoznawcze: dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego z bezzałogowymi samolotami rozpoznawczymi oraz dziesięć samolotów patrolowo-rozpoznawczych;

Siły wsparcia: okręt wsparcia logistycznego, okręt dowodzenia walką minową, okręt hydrograficzny oraz pływająca stacja demagnetyzacyjna i okręt wsparcia operacyjnego.

Cztery okręty podwodne typu Kobben mają zostać wycofane ze służby do końca 2016 r. (pierwszy w 2014 r.), a ORP "Orzeł" (typu Kilo) ma służyć do 2022 r. Miejsce wycofanych okrętów mają zająć trzy okręty, z których dwa trafiłyby do Marynarki Wojennej do 2022 r., a trzeci - do 2030 r.

Miejsca

Opinie (249) 2 zablokowane

  • Zróbmy przetarg na budowę okretów podwodnych

    • 1 0

  • (1)

    Plan mają taki - sprzedać Polskę Niemcom, Amerykanom, Żydom i oddać w leasing a Polacy na emigrację jak chcą żyć !

    • 0 1

    • Tak,tak, te u-booty to element u-kładu.

      Weź pigułkę.

      • 0 0

  • Skasowano wpis o dziadku z wermahtu. (1)

    Donek spełnia marzenia dziadka.

    • 1 1

    • Przykrość,ale to nie miejsce na Twoją propagandę, pisklaku.

      • 0 0

  • PO i Tusk skutecznie doprowadzaja Polske do Upadku

    Brawo Tusk
    Brawo PO

    • 1 1

  • Mój Boże

    I niech ktoś jeszcze narzeka na II R.P.Oczywiście nie było to Państwo idealne i miało swoje wady ale M.W. miała przynajmniej 5 absolutnie nowoczesnych jak na tamte czasy okrętów podwodnych a o nawodnych nawet nie wspominam (min.4 niszczyciela,5 trałowców,1 stawiacz min.itp.itd). A wszystko to przy długości linii brzegowej w wymiarze jakieś 1/10 obecnej i przy posiadaniu 1 portu z prawdziwego zdarzenia (Gdynia).Wówczas Państwo także nie było za bogate,społeczeństwem targał kryzys przez spory okres czasu,a rządy zmieniały się jak w kalejdoskopie.A jednak jako naród potrafiliśmy coś stworzyć i osiągnąć.Jak jest dzisiaj to chyba każdy wie-nie pozostaje nam więc nic innego jak tylko wiara w Wszechmogącego bo na rządzących i całą resztę to raczej nie mamy co liczyć.

    • 3 0

  • wszysko można kupić gdzieś

    można zlecić budowę autostrad, elektrowni , tylko kto będzie płacić podatki no chyba że wprowadzą pogłówny i za emisję co2 przy oddychaniu.
    biurokracja nas zżera ,a czasu się nie da cofnąć.rok po roku nic się nie zmienia ,tylko sondaże się liczą, niezależnie od barwy
    politycznej

    • 1 0

  • a w 1939

    niemcy przysłali za darmo cała armię z ich sprzętem.
    no a reparacje wojenne to w końcu zapłacą , czy to my im będziemy musieli płacić.

    • 1 1

  • bydło znów kradnie przed końcem kadencji (1)

    pamietamy f16 i ich korzyści , drogie, ofsetu nie było..i historia sie powtarza ...po co pakować kase w nierobów, wojsko jest nam potrzebne jak zeszłoroczny snieg, tak wielka kase lepiej przeznaczyc na rozwój kraju...oficerów szkoli się za wielką kasę,w wieku 35 lat drogi, wyszkolony oficer ucieka na mega emeryturkę i dostaje dobrze płatna prace...i to jest wojsko

    • 4 2

    • Offsetu było co najmniej 6 mld $ od Lockheeda i 1,5 mld $ od General Motors. Poszukaj,a nie siej propagandę

      Artykuły z kwietnia tego roku z "Rzeczypospolitej"

      • 1 0

  • dalej popaprańcy przy cichym aplauzie pisniętych szastają kasą której nie mają

    to dopiero PO-PISowe oszołomstwo w czasach niebywałego kryzysu

    • 0 2

  • Po co nam ten złom?

    Polsce potrzebne jest silne i mobilne lotnictwo morskie. W ciągu godziny przecież można na stareńkim F-16 dolecieć do końca Bałtyku. Marynarka Wojenna powinna ograniczyć się jedynie do jednostek ochrony wybrzeża. Niepotrzebne nam duże jednostki, a tym bardziej jakieś śmieszne u-boty, których przydatność w naszych warunkach została już zakwestionowana we wrześniu 1939 r. ("Orzeł", "Sęp", "Ryś")

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej ( 1995 r.), Francusko-Polskich Podyplomowych Studiów Bankowości i Finansów ( 1995 r.), Podyplomowych Studiów Podatkowych (2001 r.), Podyplomowych Studiów Menedżerskich - Executive MBA (2010 r.) organizowanych przez Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów i Rotterdam School of Management Erasmus University. Karierę zawodową rozpoczynał w 1995 najpierw w Dziale finansowym Danone Polska Sp. z...

Najczęściej czytane