• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szydłowska: W Enerdze nie spodziewam się rewolucji

Robert Kiewlicz
10 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
- Naszym zadaniem jest określenie w jak najszybszym czasie, czy wszystkie prace zapoczątkowane przez poprzedni zarząd będą kontynuowane czy wprowadzimy pewne zmiany - twierdzi Jolanta Szydłowska, wiceprezes zarządu Energa SA ds. korporacyjnych. - Naszym zadaniem jest określenie w jak najszybszym czasie, czy wszystkie prace zapoczątkowane przez poprzedni zarząd będą kontynuowane czy wprowadzimy pewne zmiany - twierdzi Jolanta Szydłowska, wiceprezes zarządu Energa SA ds. korporacyjnych.

Chyba nikt nie spodziewał się tak poważnych zmian w zarządzie energetycznej spółki z Gdańska. Nowy zarząd Energi uspokaja jednak, że nie chce robić w spółce rewolucji. O planach nowych władz Energa SA, połączeniu z Polską Grupą Energetyczną i roli kobiet w biznesie rozmawiamy z Jolantą Szydłowską, wiceprezes ds. korporacyjnych Energa SA.



Zmiany w zarządzie Energi zaskoczyły nie tylko środowiska związane z biznesem, ale także lokalnych samorządowców. Nowy zarząd wypowiada się bardzo enigmatycznie. Twierdzi, że pracuje nad planem dotyczącym dalszej działalności spółki. Czy może wiadomo już, czy Energę czekają zmiany?

Jolanta Szydłowska: - Od nowego zarządu nie oczekiwałabym jakichś rewolucyjnych zmian. Praca nad planem oznacza zapoznawanie ze stanem obecnym: analizujemy wszystkie plany dotyczące inwestycji, innowacji, jak również kierunki, w których firma się ma rozwijać i jej ofertę produktową. Po przeglądzie i analizie wszystkich rozpoczętych i planowanych projektów zdecydujemy, które kontynuować, a które zmienić lub zweryfikować. Dotyczy to nie tylko Energi SA, ale również kilkudziesięciu spółek wchodzących w skład Grupy. Naszym zadaniem jest określenie w jak najszybszym czasie, czy wszystkie prace zapoczątkowane przez poprzedni zarząd będą kontynuowane, czy wprowadzimy pewne zmiany. Jeśli jednak na jakieś się zdecydujemy, to zapewne będą one zgodne z dotychczasowym kierunkiem rozwoju Grupy.

Wokół tematu dotyczącego ewentualnego połączenia Energi z PGE narosło bardzo dużo niepotrzebnych emocji. Takie konsolidacje nie odbywają się w trybie natychmiastowym.

Działalność spółki nie jest dla mnie ani dla prezesa Andrzeja Tersy, jakąś wielką niewiadomą. W ostatnich latach pracowałam w Energa SA. Zasiadałam też w Radzie Nadzorczej, gdy wybierany był poprzedni zarząd spółki, więc wiele toczących się w niej spraw jest mi znanych. Prezes Tersa przepracował w spółkach Grupy Energa ponad 40 lat. Jest wysokiej klasy fachowcem, zwłaszcza w obszarze wytwarzania energii.

Co do zmiany w składzie zarządu: wcześniej w ramach swojej pracy zawodowej zasiadałam w zarządach kilku spółek i z tego doświadczenia wynika, że zmiana jest wpisana w naturę tej pracy. Bardzo rzadko się zdarza, szczególnie w spółkach Skarbu Państwa, aby zarząd piastował funkcję dłużej niż kilka lat. Poprzedni zarząd Energi kierował spółką ponad 7 lat. Trzeba być bardzo dobrze ocenianym, aby tak długo kierować spółką. Nie patrzyłabym na zmianę zarządu w kategoriach czegoś nadzwyczajnego. Członkowie obecnego zarządu także nie aspirują do tego, aby zasiadać w nim na wieczność.

Niepokój wprowadziły nie tylko zmiany w zarządzie spółki, ale także medialne informacje na temat ewentualnego połączenia Energi z PGE. Czy możemy się spodziewać powrotu do tego pomysłu?

- Na ten temat nic nam nie wiadomo. Opierałabym się na tym, co powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński w Gdańsku, kiedy kategorycznie zaprzeczył, że zapadły już jakieś konkretne decyzje i wręcz zapewnił, że siedzibą spółki będzie nadal Gdańsk. Wokół tego tematu narosło bardzo dużo niepotrzebnych emocji. Takie konsolidacje nie odbywają się w trybie natychmiastowym. Oprócz właściciela (Skarbu Państwa) na takie połączenie muszą wyrazić zgodę takie instytucje, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a ponadto jest jeszcze Komisja Europejska.

Energa jest partnerem wielu wydarzeń związanych z Akcjonariatem Obywatelskim, w tym projektu skierowanego do kobiet, pod nazwą "Giełda jest kobietą". Czy płeć w biznesie ma jakiekolwiek znaczenie?

Po przeglądzie i analizie wszystkich rozpoczętych i planowanych projektów zdecydujemy, które kontynuować, a które zmienić lub zweryfikować. Dotyczy to nie tylko Energi SA, ale również kilkudziesięciu spółek wchodzących w skład Grupy.

- Nie ma znaczenia, gdyż kobiety są tak samo skuteczne w biznesie jak mężczyźni. Z mojego doświadczenia wynika, że zespół złożony z kobiet i mężczyzn zawsze pracuje lepiej i osiąga lepsze wyniki niż te złożone tylko z przedstawicieli jednej płci.

Jeśli tak, to co jest powodem tego, że kobiet jest o wiele mniej w zarządach dużych polskich spółek niż w spółkach na zachodzie Europy lub Stanach Zjednoczonych? Średnio w Polsce kobiety stanowią 14 proc. zasiadając w zarządach spółek, kiedy w innych krajach europejskich jest ich dwukrotnie więcej.

- To jest głębsze zjawisko, które wypływa z naszej kultury i wychowania. Cały czas wychowujemy dziewczynki i chłopców w określony sposób. Tak samo uczy szkoła. Jak się poczyta trochę literatury na ten temat to wychodzi na to, że wiemy, że powinno być inaczej, jednak podświadomie robimy wręcz odwrotnie. Dlatego tez kobiety w Polsce wciąż zarabiają co najmniej 10 procent mniej niż mężczyźni na podobnych stanowiskach. Jest też bardzo mało kobiet we władzach spółek. Tak silne są nasze kulturowe uwarunkowania. Żeby przez nie przebrnąć potrzeba albo bardzo długiego czasu, albo wprowadzenia pewnych rygorów zawiązanych z zatrudnieniem proporcjonalnej liczby kobiet w zarządach spółek.

Energa jest dobrym przykładem tego, że można wspierać kobiety nie dlatego, że zmuszają ją do tego przepisy, ale dlatego, że widzi w tym wartość dla Grupy. Obecnie kompetentne i doświadczone kobiety zasiadają w zarządach kluczowych spółek Grupy i sprawują wiele funkcji kierowniczych.

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Zobacz także

Opinie (35) 3 zablokowane

  • Aler piękny PR

    Zero treści, zero energii i zero przekonania, że ma się pomysł na to czym się zarządza. Piękna ustawka, słodziudkie zdjątko, nośny temat zastępczy "kobieta w biznesie", ale gdzie jakaś sensowna informacja. Giełda ciągle na minusie 15% od maja, Prezes naobiecywał plan rozwoju, zniknął i wysyła do prasy ładny obrazek z przygotowanym tekstem.Nie będzie rewolucji, to pewne, bo nowy Zarząd nie ma do tego głowy i jaj. Ciepłe kluchy w wymienionych Zarzadach tylko czekają na odprawy po wyborach październikowych, więc po co to nam było???

    • 18 1

  • zmiany? (1)

    Boze wreszcie ktoś powiedział szczerze ze babki mogą tez zarzadzac firmami... może w końcu cos się ruszy bo "ważnych" kobiet u nas na Pomorzy do tej pory jak na lekarswo a do tej pory to był temat tabu!

    • 0 18

    • Tylko czemu akurat taką, gdzie karty rozdaje Skarb Państwa? ;)

      • 5 0

  • A co mnie to obchodzi (1)

    Niech jakiś As z Energii wyjaśni mi może to: za 250 jednostek płaciłem 200 złotych a następnego miesiąca za 240 już 210zł. Podwyżek nie było więc skąd taka suma? Czarodzieje?

    • 9 1

    • pozwalniali ludzi i pozatrudniali na umowach śmieciowych, proste.

      • 0 0

  • korpobełkot

    Nie ma co komentować.

    • 10 0

  • Jacy jesteśmy ?

    Na zdjęciu to raczej nieporozumienie !

    • 8 0

  • Bez zmian do wyborów... a potem się zobaczy kto wygra...

    Jeśli PIS - to będzie znowu karuzela i sezon na gorące krzesła.

    • 5 0

  • taniej, ale dla kgo?

    pozwalniali fachowców, teraz zatrudniają osoby z firm zewnetrznych, bo taniej, ale jakość poleciała na łeb na szyję!!!

    • 4 0

  • Nieporozumienie

    Katastrofa!. Wyrzucono władze wszystkich spółek zależnych, w ramach zemsty (pana Tersę wcześniej usunięto z Energii), Poblokowano i zarzucono projekty optymalizujące koszty. Obecnie Energa, przez tą hucpę, musi zaciągać kredyty na bieżącą działalność firmy. Zarząd prowadzi prywatne wedety, za pieniądze podatników.

    • 2 0

  • A ten stary Józek z zarzadu ,,ruchu,, w Warszawie dalej przylatuje domkiem na kawę i ciastka?

    Aż mąż wziął rozwód z cichodajka!

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki...

Najczęściej czytane