• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burzliwe spotkanie o pyle węglowym w centrum Gdyni

Michał Sielski
26 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Port Gdynia będzie badał powietrze
Na spotkaniu dotyczącym pyłu węglowego w Gdyni zabrakło nawet miejsc stojących. Na spotkaniu dotyczącym pyłu węglowego w Gdyni zabrakło nawet miejsc stojących.

Zapylenie przeładowywanym węglem było w okolicach gdyńskiego portu zobacz na mapie Gdyni tak duże, że mieszkańcy co kilka godzin zamiatali brudy z balkonów i parapetów, a wpuszczający ciężarówki do portu ochroniarze nie wychodzili bez maseczek na twarzy. - Zakupimy agregaty do kurtyn wodnych - obiecał Witold Mierzejewski z Morskiego Terminalu Masowego na spotkaniu z ponad setką zdenerwowanych mieszkańców miasta, którzy powiadomią prokuraturę o zagrożeniu ich zdrowia i życia. Domagają się też wstrzymania przeładunku węgla do czasu zakupu nowej technologii.



Czy w okolicach portu zmniejszy się pylenie węglowe?

Przypomnijmy: o problemie pyłu węglowego w centrum Gdyni alarmują przede wszystkim mieszkańcy ul. Waszyngtona, Pułaskiego i pl. Kaszubskiego. To rejony położone najbliżej gdyńskiego portu, w którym przeładowywany jest węgiel.

- Pył unosi się nad śródmieściem Gdyni, szczególnie jeżeli jest północny wiatr, który przywiewa go z portu. Pył osiada w naszych mieszkaniach na meblach, parapetach, ubraniach. Nie możemy utrzymać podłóg w czystości. Najgorsze jednak, że pył dostaje się do dróg oddechowych, narażając nas na choroby układu oddechowego. Mam wykształcenie medyczne i wiem, jakie konsekwencje niesie taka sytuacja - opowiada mieszkanka ul. Waszyngtona.
Czytaj więcej: Mieszkańcy skarżą się na pył węglowy w Gdyni.

Gdynianie pokazują, ile pyłu węglowego dostaje się do ich mieszkania.

W środę w gdyńskim Urzędzie Miasta odbyło się otwarte spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Morskiego Terminalu Masowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Było gorąco.

Na spotkanie przybyła ponad setka zdenerwowanych mieszkańców Gdyni. Chwilami emocje były ogromne, bo i złość mieszkańców jest duża.

- Kiedy przestaniecie truć? - to jedno z bardziej delikatnych pytań, jakie padły z sali.

Mieszkańcy chcą odszkodowań



- Są podstawy, by kierować roszczenia na drodze sądowej przeciwko zakładowi. Uciążliwości zakładu nie powinny wychodzić poza granice zakładu - podkreśla Radosław Rzepecki z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Przedstawiciel WIOŚ zapowiada także, że wszystkim chętnym udostępni protokoły kontrolne.

Wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak dodaje wprost, że doszło do zaniedbań ze strony przedstawicieli Morskiego Terminalu Masowego.

- Hałdy są przesuwane, nie zawsze zabezpieczane, zrzucane z kilkunastu metrów. To są ewidentne zaniedbania technologiczne. To niezbite fakty, mamy nagrania z monitoringu, które to uwieczniły. Przede wszystkim należy zacząć robić przeładunki sumiennie - zaznacza Tomasz Augustyniak.

Są nerwy, są obietnice



Przedstawiciele Morskiego Terminalu Masowego przekonywali, że działają już teraz i obiecali, że wdrożą rozwiązania, które zmniejszą uciążliwości mieszkańców.

- Hałdy są zraszane, są zamiatarki pracujące na mokro, mamy także armatki wodne. Pokrywamy hałdy wodą i celulozą, co zmniejsza pylenie. Przy dużym wietrze i suszy nasze środki okazały się jednak niewystarczające. Węgiel najbardziej pyli w momencie wyładunku. Dlatego kupimy specjalne agregaty natryskujące kurtyny wodne. Będzie też kryty taśmociąg z natryskiem, co zapobiegnie wywiewaniu węgla. Produkcja urządzeń już trwa - zapewnia Witold Mierzejewski z Morskiego Terminalu Masowego.
O planowanych działaniach mówili też przedstawiciele Portu Gdynia.

- Zbudujemy system wczesnego ostrzegania. Pamiętajmy jednak, że to teren przemysłowy, więc co jakiś czas uciążliwości będą występować - nie ukrywa Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia ds. marketingu i współpracy z zagranicą. - 80 proc. problemów powinno zniknąć jednak z dnia na dzień, jeśli nie będą dokonywane zrzuty materiału z 10 metrów - dodaje.
Mieszkańców jednak nie przekonał. Domagali się bowiem całkowitej likwidacji przeładunku materiałów sypkich z gdyńskiego portu. To jednak niemożliwe, bo właśnie węgiel i koks odpowiadają ze wzrosty przeładunków w Porcie Gdynia.

Czytaj więcej: W portach rosną przeładunki

Trują nas, wejdziemy na drogę prawną



- Dziś czyszczą plac Kaszubski, bo cały jest w pyle. Na parapetach szpitala też pełno pyłu, a to truje nas wszystkich. Przed laty pływałem z węglem do Kanady, więc wiem, że można to zrobić tak, że nic nie pyli. Można było to zrobić lata temu - podkreślał jeden z mieszkańców. - Kryty taśmociąg i przykrywane wagony to nie jest kosmiczna technologia - zaznaczał, za co otrzymał gromkie brawa od mieszkańców.
Mieszkańcy pytali też o ochronę środowiska, bo - według nich - wdychany pył osadza się na pęcherzykach płucnych. A to wprost zagraża ich życiu i zdrowiu, bo może powodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP).

Spotkanie skończyło się konkluzją, że mieszkańcy sami powiadomią prokuraturę o nieprawidłowościach i zagrożeniu. Powiadomią także organizatorów imprez sportowych, żeby ostrzegli ich uczestników, że powietrzem w Gdyni można się - ich zdaniem - udusić.

Miejsca

Opinie (525) 8 zablokowanych

  • (3)

    Najbardziej to mi żal niemowlaków i dzieci tam mieszkających. Tam się buduje na potęgę. Szczurek dał pozwolenie na budowę wielkiego osiedla choć wiedzial ze tereny leżą w bliskości prężnie rozwijającego się portu. Mieliśmy tam kupić mieszkanie lecz jeden rzut oka na Google Maps wystarczył żeby się zorientować ze osiedle jest budowane na terenach industrialnych. Mysle ze tan prezydent nie mieszka i wogole nie chodzi tam ze względu na zanieczyszczenia. Cynizm. Jeszcze za pare lat dojdzie tam lotnisko z drugiej strony. To będzie zabawa. Cynizm władz miasta Gdynia jest powalający. Myślcie o niemowlakach które tam mieszkają,egoiści!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 6 2

    • Nikt nie musi kupować tam mieszkania. (1)

      To coś jak wybudować się na terenach zalewowych. Nie rozumiem pretensji ludzi.

      • 5 1

      • w planie zagospodarowania przyjetym przez miasto to tereny mieszkaniowe

        pozwy i pretensje nalezy kierowac do miasta. mam nadzieje, ze pozwami zasypia miasto organizatorzy i uczestnicy imprez sportowych organizowanych tuz obok terminala masowego i hald wegla i mialu weglowego

        • 2 0

    • To już nie Gdynia

      Tylko Kosakowo.

      • 0 0

  • Gdzie byl Szczurek ?? (1)

    PISowiec Szczurek zawsze jak sa problemy to ukrywa sie w jakiejs norce

    • 5 3

    • Ciekawe zkogo bierze przykład?

      Któż to, zwykle przed wyborami lub gdy są przewidywane problemy z opinią publiczną, chowa się wraz z niepopularnymi kolegami?

      • 2 0

  • Szczurek dał pozwolenie na budowę tam osiedla. To on wiedział ze rodziny z niemowlakami będą tam mieszkać. Cynik. Zależy mu na posadce i €$£

    • 5 2

  • Na terenie byłego Dalmoru

    Powstaną apartamenty po 15k za metr. Kup tam mieszkanie za taką kasę i wdychaj pył węglowy. Długo tam nie pomieszkasz.

    • 7 1

  • Podobno węgiel jest b.dobry na rozwolnienie.

    Tak.

    • 4 0

  • Ściemniacze na każdym kroku ! (4)

    Kłamstwo 1: Szaleństwo polega na tym,że przecież Polska "swoim węglem stoi" ... a tu statkami zwozi się węgiel ...
    Bzdura 2: Idiotyzmem jest przeładunek węgla w śródmieściu Gdyni !
    Koszta 3: Co z GAZEM ? Rurociąg z gazem jest tuż, tuż, tankowce z gazem kursują, ale eksperci swoje: "Polska węglem stoi"! A gaz w domu,w 3mieście kosztuje tyle co w Londynie...
    Zapytanie: Kiedy wreszcie ci opowiadacze, złodzieje, oszuści i ściemniacze pójdą za kratki ?

    • 5 2

    • nie wiem, ale się wypowiem (3)

      Jest to import na potrzeby prywatnego przedsiębiorcy, do jego prywatnego przedsięwzięcia jakom jest huta. Wolno? Wolno. Jemu to sie opłaca - ściągać węgiel z Australii zamiast z Katowic. Kto bogatemu zabroni własną kasę wydawać?
      Płaci, wymaga. To "wolny" kraj.

      • 0 1

      • nie zaplaci wszystkie koszta - rowniez te ekologiczne to sie jeszcze raz zastanowi (2)

        20 metrowe haldy wegla w centrum miasta to nie jest rozwiazanie na obecne czasy. to dziadostwo nalezy doprowadzic do ffinansowej ruiny

        • 2 1

        • Widać ten rząd prowadzi nasze miasta do patologii (1)

          bo jak można świadomie niszczyć społeczeństwo ?? PiS z Gdyni chce zrobić Bangladesz !!! - Ciałem możliwe, że przez złość, bo "żyło się tu najlepiej".

          • 2 1

          • jeszcze raz

            Czy sądzisz, że takie kontrakty to transakcja w warzywniaku na 3kg ziemniaków?
            To są lata czasem negocjacji, miliardy zaangażowanych środków w walutach bardziej szanowanych niż pln.
            Zarząd portu ma kontrakt do wykonania. Nie on go negocjował. Musi go dotrzymać w warunkach mu narzuconych. Nie twierdzę, że jest bez winy ale margines ruch nie jest duży.
            Czy wiesz kto finansuje modernizację instalacji węglowych w Gdańsku? Czy wiesz, kiedy rozpoczęto planowanie a kiedy wdrożenie? Poszukaj, to nie boli. Ten sam proces toczy się w Gdyni.
            Więc nie mieszaj ludziom w głowach, bo czynniki sprawcze są zupełnie gdzie indziej i dużo wyżej niż nasze plemienne waśnie.
            Miastu natomiast zarzucam, że nie dość że nic nie robi aby chronić mieszkańców ale jeszcze potęguje konflikt nieodpowiedzialnymi decyzjami i polityką informacyjną.
            Jak zwykle, trzeba mieć oczy i uszy i rozumieć świat.
            A przynajmniej się starać.

            • 2 0

  • Zablokować dojazd i po sprawie przyjadę z Gdańska i wam pomogę możecie na mnie liczyć

    • 1 1

  • Dlaczego nasz rzad nie ograniczy sprowadzania wegla z zagranicy?

    Limity na wungiel z Australi na 10 ton rocznie...i pa pa.

    • 1 0

  • Śmieszą mnie tacy ludzie (3)

    Ale niestety dla otoczenia nie jest to wesołe.
    Ale to jest taki typ roszczeniowych ludzi.
    To ci sami którzy jak wyprowadzą się na wieś, to wysyłają policję na rolnika który pracuje po 18 (bo kurzy i hałasuje, a kombajn nie ma tablicy rejestracyjnej).
    Jak wprowadzą się koło lotniska to nagle zaczyna im przeszkadzać hałas startujących samolotów.
    Jak mieszkają w lesie przy kole łowieckim, to każdego dnia dzwonią na policję że wiedzieli ludzi z bronią.
    Albo wprowadzą się koło śmierdzącego zakładu (przetwórstwo, czy np. wysypisko śmieci) i nagle zaczyna im przeszkadzać smród.
    Tu sprawa dokładnie identyczna - kup mieszkanie przy porcie, w portowym mieście którego podstawą i sensem istnienia jest ten właśnie port i narzekaj. Czy to na pył, czy po prostu na hałas (również setki skarg miesięcznie - najprawdopodobniej od kilku osób).

    • 4 9

    • (1)

      Pewnie wesolo ci tez,gdy jak w Gdansku chca budowac spalarnie rusztowa starego typu,pewnie padasz na kolana i kulaaz sie ze smiechu jak wiatr wywiewa pyl weglowy na wiele kilometrow w roznych kierunkach bo port nie przystosowal swoich mozliwosci do takich przeladunkow...masz ubaw np z Gdanszczan,ktorzy nie dosc,ze maja zapylone samochody od piaskowania w stoczniach..to jeszczeaja yo samo w plocach....Bawi cie to i myslisz ,ze mozna w ten sppsob dalej ciagnac.Zrozum czlowieku,ze to nie ludzie sa rosczenioqi tylko mieszkancy walcza o sqoje podstawowe prawa do zyciabw przyjaznym,czystym srodowisku...marginalizowanie mieszkancow i w mawianie im ,ze to ich winabo kupili tam mieszkanie to ruch w zla strone...Trzeba unowoczesnic metody transpprtu,skladowania,lub przenosic uciazliwosc w bardziej odlehle mniej zamieszkale rejony.Nasz rzad buduje hub lotniskoqy zavqiele miliardow zlotych w pierdziszewie to niech moze ppmysli o terminalach przelasunkowych poza praqie milionowa trojmiejska metropolia.

      • 1 2

      • masz wolna wole I rozum

        Wiec go uzyj.
        Nikt o zdrowych zmyslach nie nie wybierze swiadomie takiego sasiedztwa. Oferty, ofertami ale trzeba umiec je ocenic.
        Ludzie sa wprowadzani w blad i traktowani jak mieso armatnie i zywa tarcza aby zalatwic cudze interesy.
        Nie uwazam, ze port jest bez winy i nalezy sie mu chlosta za zaniedbania ale nie jest on jedyna strona w tej grze interesow.

        • 0 1

    • dajesz przyklad totalnego wiesniactwa tzw. polactwa

      zamiast pomoc utopilbys sasiada w lyzce wody. Idz precz

      • 1 3

  • OKsywie Dolne-- piaskowanie kadlubow i od 6 walenie w kadłuby- Co my mieszkancy mamy mowic?????-okna mozna myc co tydzien -a po deszczu okno tydzien wczesniej umyte wyglada jakby dwa lata nikt nie mył szyb?????????piaskowanie najczescjiej od 23 albo pozniej Lato a nie mozna spac przy otwartm okienie Nawet TV nie slychac tak piaskuja masakra p arciszewska tylko sie w tv lansuje obluda

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją puzzli, kart, gier planszowych, zabawek i mediami oraz trzy spółki sportowe. W latach 1997 - 2008 był prezesem ProkomuTrefl Sopot. W 1997 roku założone przez Kazimierza Wierzbickiego Sopockie Towarzystwo Koszykówki Trefl przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną.

Najczęściej czytane