• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burzliwe spotkanie o pyle węglowym w centrum Gdyni

Michał Sielski
26 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Port Gdynia będzie badał powietrze
Na spotkaniu dotyczącym pyłu węglowego w Gdyni zabrakło nawet miejsc stojących. Na spotkaniu dotyczącym pyłu węglowego w Gdyni zabrakło nawet miejsc stojących.

Zapylenie przeładowywanym węglem było w okolicach gdyńskiego portu zobacz na mapie Gdyni tak duże, że mieszkańcy co kilka godzin zamiatali brudy z balkonów i parapetów, a wpuszczający ciężarówki do portu ochroniarze nie wychodzili bez maseczek na twarzy. - Zakupimy agregaty do kurtyn wodnych - obiecał Witold Mierzejewski z Morskiego Terminalu Masowego na spotkaniu z ponad setką zdenerwowanych mieszkańców miasta, którzy powiadomią prokuraturę o zagrożeniu ich zdrowia i życia. Domagają się też wstrzymania przeładunku węgla do czasu zakupu nowej technologii.



Czy w okolicach portu zmniejszy się pylenie węglowe?

Przypomnijmy: o problemie pyłu węglowego w centrum Gdyni alarmują przede wszystkim mieszkańcy ul. Waszyngtona, Pułaskiego i pl. Kaszubskiego. To rejony położone najbliżej gdyńskiego portu, w którym przeładowywany jest węgiel.

- Pył unosi się nad śródmieściem Gdyni, szczególnie jeżeli jest północny wiatr, który przywiewa go z portu. Pył osiada w naszych mieszkaniach na meblach, parapetach, ubraniach. Nie możemy utrzymać podłóg w czystości. Najgorsze jednak, że pył dostaje się do dróg oddechowych, narażając nas na choroby układu oddechowego. Mam wykształcenie medyczne i wiem, jakie konsekwencje niesie taka sytuacja - opowiada mieszkanka ul. Waszyngtona.
Czytaj więcej: Mieszkańcy skarżą się na pył węglowy w Gdyni.

Gdynianie pokazują, ile pyłu węglowego dostaje się do ich mieszkania.

W środę w gdyńskim Urzędzie Miasta odbyło się otwarte spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Morskiego Terminalu Masowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Było gorąco.

Na spotkanie przybyła ponad setka zdenerwowanych mieszkańców Gdyni. Chwilami emocje były ogromne, bo i złość mieszkańców jest duża.

- Kiedy przestaniecie truć? - to jedno z bardziej delikatnych pytań, jakie padły z sali.

Mieszkańcy chcą odszkodowań



- Są podstawy, by kierować roszczenia na drodze sądowej przeciwko zakładowi. Uciążliwości zakładu nie powinny wychodzić poza granice zakładu - podkreśla Radosław Rzepecki z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Przedstawiciel WIOŚ zapowiada także, że wszystkim chętnym udostępni protokoły kontrolne.

Wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak dodaje wprost, że doszło do zaniedbań ze strony przedstawicieli Morskiego Terminalu Masowego.

- Hałdy są przesuwane, nie zawsze zabezpieczane, zrzucane z kilkunastu metrów. To są ewidentne zaniedbania technologiczne. To niezbite fakty, mamy nagrania z monitoringu, które to uwieczniły. Przede wszystkim należy zacząć robić przeładunki sumiennie - zaznacza Tomasz Augustyniak.

Są nerwy, są obietnice



Przedstawiciele Morskiego Terminalu Masowego przekonywali, że działają już teraz i obiecali, że wdrożą rozwiązania, które zmniejszą uciążliwości mieszkańców.

- Hałdy są zraszane, są zamiatarki pracujące na mokro, mamy także armatki wodne. Pokrywamy hałdy wodą i celulozą, co zmniejsza pylenie. Przy dużym wietrze i suszy nasze środki okazały się jednak niewystarczające. Węgiel najbardziej pyli w momencie wyładunku. Dlatego kupimy specjalne agregaty natryskujące kurtyny wodne. Będzie też kryty taśmociąg z natryskiem, co zapobiegnie wywiewaniu węgla. Produkcja urządzeń już trwa - zapewnia Witold Mierzejewski z Morskiego Terminalu Masowego.
O planowanych działaniach mówili też przedstawiciele Portu Gdynia.

- Zbudujemy system wczesnego ostrzegania. Pamiętajmy jednak, że to teren przemysłowy, więc co jakiś czas uciążliwości będą występować - nie ukrywa Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia ds. marketingu i współpracy z zagranicą. - 80 proc. problemów powinno zniknąć jednak z dnia na dzień, jeśli nie będą dokonywane zrzuty materiału z 10 metrów - dodaje.
Mieszkańców jednak nie przekonał. Domagali się bowiem całkowitej likwidacji przeładunku materiałów sypkich z gdyńskiego portu. To jednak niemożliwe, bo właśnie węgiel i koks odpowiadają ze wzrosty przeładunków w Porcie Gdynia.

Czytaj więcej: W portach rosną przeładunki

Trują nas, wejdziemy na drogę prawną



- Dziś czyszczą plac Kaszubski, bo cały jest w pyle. Na parapetach szpitala też pełno pyłu, a to truje nas wszystkich. Przed laty pływałem z węglem do Kanady, więc wiem, że można to zrobić tak, że nic nie pyli. Można było to zrobić lata temu - podkreślał jeden z mieszkańców. - Kryty taśmociąg i przykrywane wagony to nie jest kosmiczna technologia - zaznaczał, za co otrzymał gromkie brawa od mieszkańców.
Mieszkańcy pytali też o ochronę środowiska, bo - według nich - wdychany pył osadza się na pęcherzykach płucnych. A to wprost zagraża ich życiu i zdrowiu, bo może powodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP).

Spotkanie skończyło się konkluzją, że mieszkańcy sami powiadomią prokuraturę o nieprawidłowościach i zagrożeniu. Powiadomią także organizatorów imprez sportowych, żeby ostrzegli ich uczestników, że powietrzem w Gdyni można się - ich zdaniem - udusić.

Miejsca

Opinie (525) 8 zablokowanych

  • Co było pierwsze , Port czy Miasto??? (2)

    Jeżeli ktos sie decuduje zamieszkac w okolicy portu musi sie liczyc z jego niedogosciami

    • 6 4

    • Ty tkwisz jeszcze w 19stym wiieku..Mysl czlowueku co mozna zrobic aby zlikwidowax taka uciazliwosc dla luszi jakim sa przeladunki sypkie...a nie bys staqial stocznie i huyy..aby dymily,smrodzily ..ale gruntvzeby zysk do budzetu byl...Wiec wiesz to pytanie co bylo pierwsze jajko czy kura xhyba nie jest najmadrzejsze.

      • 1 0

    • pierwsza byla wies wiec wypad z portem glaaby

      rozczula mnie wasze podejscie - naprawde nie znacie slowa postep? Szczytem waszych ambicji i wyobrazen jest ten syf jaki generuje terminal masowy? Nie osloniete niczym haldy mialu weglowego tuz obok terenow mieszkaniowych. Prace przeladunkowe bez zabezpieczen i jakiejkolwiek troski o zmniejszenie uciazliwosci dla srodowiska. Mam swiadomosc, ze zyje wsrod prostakow ale wasze wypowiedzi w stylu najpierw byl port potem miasto sa na zenujacym poziomie. Zanim zaczales chodzi wyprostowany chodziles na czworakach - idz pelzac dalej glabie jeden z drugim,.

      • 2 2

  • Przenieśmy Gdyński port do Świnoujścia oni czekają na ten miał (2)

    Może przenieśmy gdyński port do Świnoujścia nie będzie pyłu, nie będzie szkodliwych miejsc pracy....Jakaś paranoja ludzie. Oczywiście zostawmy dźwigi, żeby ładnie się prezentowały za oknami, z tego powodu kupiliście mieszkania przy porcie, tylko żeby nie pracowały bo to już nie jest ładne. Albo wiem niech te dźwigi czystą wodę z Bałtyku przelewają, w upalne dni.Będą bryzę nad zabytkowym miastem Gdynia wytwarzały....dla turystów z wycieczkowców, którzy wsiadają do autokarów i jadą do Gdańska, Malborka lub na Kaszuby....

    • 3 3

    • Nie masz wizji i wyobrazni...zaden z ciebie Kqiatkowski.

      Cala zatoka przy mieezeii wislanejbczeka na zagoapodarowanie...Gdzie ten przekop prze mierzeje...zabraklo kasy bo trzeba zbudoqac hub lotniczy w pierdziszewie...Francuzi maja TVG..czajniki maja kolej magnetycNa...w polsce czas przejazdu z Gdanska do Warszawy skrocil sie od tego przed czasem wojny o pol godziny....Nie trzeba stawiac problemu na glowie i mowic o Swinoujsciu,bo blikzej do centralnej Polski jest kolo Elblaga...Mierzeja to odpowiednie miejsce na materialy sypkie,siarke,chemie..W Gdyni zostawic tylko kontenery .

      • 0 1

    • Jakich szkodliwych miejsc pracy-baranie...W miescie nie mozna normalnie oddychac.

      A ten tu o szkodliwych miejscaxh pracy...Wes sie puknij w ten propisowski sagan.

      • 1 3

  • Szczurek się nawet nie pojawił na spotkaniu.. (1)

    Ludzie będą o tym pamiętać przy wyborach

    • 6 1

    • U niego pyłu nie ma

      Gdyby był to problem rozwiązano by w tydzień

      • 2 0

  • Pracownik Portu Gdańsk (1)

    Oddajcie przeładunek węgla do Portu Gdańsk. Jest tu odpowiednia infrastruktura i nikomu kurz nie przeszkadza.

    • 2 2

    • przeszkadza, przzeszkadza...

      Oba porty maja co robic I gdyby Gdansk sie wyrabial, to pewnie Gdynia nie miala by tego zlecenia.
      Kleska urodzaju...

      • 1 1

  • Zamiatać, workować i sprzedawać. Wszak w ciągu roku i przy dobrych wiatrach to kilka ton idzie wymieść z takiego mieszkania. I sprzedać. Węgiel w cenie.

    • 4 0

  • Trzeba sprawę nagłośnić medialnie- deweloperzy kuszą nowymi mieszkaniami ceny kosmiczne a ten syf w powietrzu - ciekawe czy jak będzie świadomość zagrożenia czy nadal będą chętni ...właśnie skończyłam totalny mega kosztowny remont na Zygmunta w starej kamienicy - pył jest nie do unięcia nowa stolarka okienna drzwiowa parkiety kafle - szkody nie do usunięcia... i ni mi po odszkodowaniu a myśl ze mam się wprowadzić z rocznym dzieckiem i wdychać to g*wno raczej zmusza do głębokiej refleksji

    • 0 3

  • Iron Man już niedługo... (2)

    niech wszystko wiedzący warszawiacy wywiozą trochę pyłu w swoich płucach. Lans w Gdyni kosztuje nie tylko finansowo, ale zdrowie też zostawisz...

    • 1 1

    • zgadnijcie jakie ugrupowanie (1)

      może być tak chamskie ???

      • 0 0

      • nie łączyłbym

        tego z polityką, ale jak widzę uderz w stół a nożyce się odezwą. Ludzie są coraz gorsi, bardziej pretensjonalni i aroganccy...

        • 2 0

  • Już się wszyscy nie pos-jcie od tego pyłu, ma mózgi wam padło. Pracuje przy przeładunku węgla, miału, koksu i różnych innych pylących towarów i jakoś nie słyszałem żeby ktoś zachorował na (POCHP). A wy wszyscy już po paru dniach jesteście obłożnie chorzy i wymagacie wieloletniego leczenia. Owszem leczyłbym was, ale u psychiatry, a jak wam się mieszkanie w Gdyni nie podoba, to won z powrotem do swojej warszawki.

    • 5 1

  • Baju ! Baju ! (1)

    Prawda jest taka,że węgiel kupowany w Australii, w Ameryce Południowej, czy w Rosji
    jest tańszy jak to co fedruje się tu 1km pod ziemią w Polsce ...
    Więc pytam po jaką cholerę jeszcze ciągle klepią ci eksperci z Warszawy, że Polska
    węglem stoi ??? Ciemny naród te bzdety warszawskich PiC'erów ciągle kupuje !

    • 5 2

    • Proszę o kontakt

      Proszę o kontakt z powodu pyłu zachorowałam. Mam dokumenty medyczne z szpitala.

      • 0 2

  • Wymagana skuteczna kontrola pylenia!

    Na szczęście istnieją skuteczne systemy eliminacji uciążliwego pyłu w naszym kraju.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane