• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burzliwe spotkanie o pyle węglowym w centrum Gdyni

Michał Sielski
26 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Port Gdynia będzie badał powietrze
Na spotkaniu dotyczącym pyłu węglowego w Gdyni zabrakło nawet miejsc stojących. Na spotkaniu dotyczącym pyłu węglowego w Gdyni zabrakło nawet miejsc stojących.

Zapylenie przeładowywanym węglem było w okolicach gdyńskiego portu zobacz na mapie Gdyni tak duże, że mieszkańcy co kilka godzin zamiatali brudy z balkonów i parapetów, a wpuszczający ciężarówki do portu ochroniarze nie wychodzili bez maseczek na twarzy. - Zakupimy agregaty do kurtyn wodnych - obiecał Witold Mierzejewski z Morskiego Terminalu Masowego na spotkaniu z ponad setką zdenerwowanych mieszkańców miasta, którzy powiadomią prokuraturę o zagrożeniu ich zdrowia i życia. Domagają się też wstrzymania przeładunku węgla do czasu zakupu nowej technologii.



Czy w okolicach portu zmniejszy się pylenie węglowe?

Przypomnijmy: o problemie pyłu węglowego w centrum Gdyni alarmują przede wszystkim mieszkańcy ul. Waszyngtona, Pułaskiego i pl. Kaszubskiego. To rejony położone najbliżej gdyńskiego portu, w którym przeładowywany jest węgiel.

- Pył unosi się nad śródmieściem Gdyni, szczególnie jeżeli jest północny wiatr, który przywiewa go z portu. Pył osiada w naszych mieszkaniach na meblach, parapetach, ubraniach. Nie możemy utrzymać podłóg w czystości. Najgorsze jednak, że pył dostaje się do dróg oddechowych, narażając nas na choroby układu oddechowego. Mam wykształcenie medyczne i wiem, jakie konsekwencje niesie taka sytuacja - opowiada mieszkanka ul. Waszyngtona.
Czytaj więcej: Mieszkańcy skarżą się na pył węglowy w Gdyni.

Gdynianie pokazują, ile pyłu węglowego dostaje się do ich mieszkania.

W środę w gdyńskim Urzędzie Miasta odbyło się otwarte spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Morskiego Terminalu Masowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Było gorąco.

Na spotkanie przybyła ponad setka zdenerwowanych mieszkańców Gdyni. Chwilami emocje były ogromne, bo i złość mieszkańców jest duża.

- Kiedy przestaniecie truć? - to jedno z bardziej delikatnych pytań, jakie padły z sali.

Mieszkańcy chcą odszkodowań



- Są podstawy, by kierować roszczenia na drodze sądowej przeciwko zakładowi. Uciążliwości zakładu nie powinny wychodzić poza granice zakładu - podkreśla Radosław Rzepecki z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Przedstawiciel WIOŚ zapowiada także, że wszystkim chętnym udostępni protokoły kontrolne.

Wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak dodaje wprost, że doszło do zaniedbań ze strony przedstawicieli Morskiego Terminalu Masowego.

- Hałdy są przesuwane, nie zawsze zabezpieczane, zrzucane z kilkunastu metrów. To są ewidentne zaniedbania technologiczne. To niezbite fakty, mamy nagrania z monitoringu, które to uwieczniły. Przede wszystkim należy zacząć robić przeładunki sumiennie - zaznacza Tomasz Augustyniak.

Są nerwy, są obietnice



Przedstawiciele Morskiego Terminalu Masowego przekonywali, że działają już teraz i obiecali, że wdrożą rozwiązania, które zmniejszą uciążliwości mieszkańców.

- Hałdy są zraszane, są zamiatarki pracujące na mokro, mamy także armatki wodne. Pokrywamy hałdy wodą i celulozą, co zmniejsza pylenie. Przy dużym wietrze i suszy nasze środki okazały się jednak niewystarczające. Węgiel najbardziej pyli w momencie wyładunku. Dlatego kupimy specjalne agregaty natryskujące kurtyny wodne. Będzie też kryty taśmociąg z natryskiem, co zapobiegnie wywiewaniu węgla. Produkcja urządzeń już trwa - zapewnia Witold Mierzejewski z Morskiego Terminalu Masowego.
O planowanych działaniach mówili też przedstawiciele Portu Gdynia.

- Zbudujemy system wczesnego ostrzegania. Pamiętajmy jednak, że to teren przemysłowy, więc co jakiś czas uciążliwości będą występować - nie ukrywa Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia ds. marketingu i współpracy z zagranicą. - 80 proc. problemów powinno zniknąć jednak z dnia na dzień, jeśli nie będą dokonywane zrzuty materiału z 10 metrów - dodaje.
Mieszkańców jednak nie przekonał. Domagali się bowiem całkowitej likwidacji przeładunku materiałów sypkich z gdyńskiego portu. To jednak niemożliwe, bo właśnie węgiel i koks odpowiadają ze wzrosty przeładunków w Porcie Gdynia.

Czytaj więcej: W portach rosną przeładunki

Trują nas, wejdziemy na drogę prawną



- Dziś czyszczą plac Kaszubski, bo cały jest w pyle. Na parapetach szpitala też pełno pyłu, a to truje nas wszystkich. Przed laty pływałem z węglem do Kanady, więc wiem, że można to zrobić tak, że nic nie pyli. Można było to zrobić lata temu - podkreślał jeden z mieszkańców. - Kryty taśmociąg i przykrywane wagony to nie jest kosmiczna technologia - zaznaczał, za co otrzymał gromkie brawa od mieszkańców.
Mieszkańcy pytali też o ochronę środowiska, bo - według nich - wdychany pył osadza się na pęcherzykach płucnych. A to wprost zagraża ich życiu i zdrowiu, bo może powodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP).

Spotkanie skończyło się konkluzją, że mieszkańcy sami powiadomią prokuraturę o nieprawidłowościach i zagrożeniu. Powiadomią także organizatorów imprez sportowych, żeby ostrzegli ich uczestników, że powietrzem w Gdyni można się - ich zdaniem - udusić.

Miejsca

Opinie (525) 8 zablokowanych

  • Dąbrowa (1)

    Na Dąbrowie czyściutko! :P

    • 9 2

    • Na Dabrowie madz smog z zatkanej obwodnicy

      • 0 0

  • Zakazać (2)

    Zakazać importu węgla! Proste rozwiązanie, górnictwo doceni, rusek nie zarobi

    • 7 7

    • Hindus (może) nie zarobi

      Ale przed jego kapitałem nie tacy klękają...
      A jak faktycznie nie zarobi, to będziesz miał Śląsk na ulicach.

      • 1 0

    • Węgiel z Rosji

      To nie węgiel z Rosji !!!

      • 1 0

  • gdansk zazdrosci gdyni pylu (5)

    wiec zbudujemy spalarnie i bedziemy miec 50 tysiecy ton swiezutkiego pylu prosto z pieca skladowanego co roku na szdolkach

    • 7 2

    • W gdansku wegiel przeladowuje sie w porcie zewnetrzyn i nie w tak prymitywny sposob

      • 1 2

    • (1)

      W Szwajcarii nie narzekają! Tam 50 %śmieci jest spalanych. W innych (ekologicznych) państwach też. Nie siej propagandy głupiej!

      • 2 3

      • największy koszt to utylzacja popiołów

        czy szadółki mają już możliwość składowania odpadów niebezpiecznych?
        bo odpady ze spalarni mają normalnie taki minimalny stopień zagrozenia dla zdrowia,
        na zachodzie spala sie odpasy komunalne u nas buduje sie elektoxiepłownie opalane plastikami które zachód zamiast spalać u siebie to wczesniej wywozil do chin a teraz zalewaja polske...

        • 3 1

    • Pyły (1)

      W Gdańsku tez pyły w powietrzu z kominów za obwodnicą ! Ratować środowisko ! Przemysł z dala od miasta !

      • 2 1

      • Beda jeszcze wieksze kominy

        Spalarnia

        • 0 0

  • precz z węglem !!!

    • 6 9

  • konkluzja po spotkaniu jest taka, ze port ma blogoslawienstwo maista by pylic i truc mieszkancow (2)

    Pan z termnala masowego jest zadowolony i twierdzi, ze terminal masowy dziala zgodnie z prawem.
    Panowie z WIOS i Sanepidu zdaja sie zupelnie bezradni. Wszyscy chowaja glowy w piasek. Poziom emisji zanieczyszczen z portu nie jest rzetelnie monitorowany. Nie istnieje system nadzoru na dzialanoscia prowadzona w portcie - nie ma systemu monitoringu pozwalajacego na biezaco monitorowac czy terminale portowe dzialaja zgodnie z obowiazujacym prawem i czy nie lamia norm ochorny srodowiska. Nikt nie kontroluje co przeladowywane jest w terminalu masowym - sam przedsstawiciel terminala to potwierdzil - raz przychodzi wegiel ( ktory pyli mniej ) a raz mial weglowy ( ktory pyli na potege a skladowany jest w otwartym terenie bez zadnych zabezpieczen na 20 metrowych haldach ). wios udaje, ze cos kontroluje ale z drugiej strony twierdzi, ze nie ma mechanizmu by karac takich trucicieli jak terminal masowy czy szadolki. Wladze portu zainteresowane sa tylko kasa - nie biora pod uwage, faktu, ze port znajduje sie w centrum miasta i alokuja kolejne nabrzeza na potrzeby przeladunku i skladowania pod chmurka mialu weglowego. Miasto Gdyni probuje zaklinac rzeczywistosc i wbrew faktom wmawia mieszkancom, ze zyjemy w nowoczesnym miescie. Pod bokiem truciciela emitujacego chmury pylu weglowego portu urzadza biegi, maratony, polmaratony, wyscigi kolarskie by naiwni sportowcy nalykali sie pylu weglowego, ktorego w centrum Gdyni jest pelno. Nawet raporty na temat stanu powietrza w Gdyni to jedno wielkie oszustwo - jedyny znajdujacy sie w okolicy SKweru i portu czujnik na ul. Wendy nie jest wliczany do stanu powietrza w Gdyni poniewaz znajduje sie na terenie strefy przemyslowej ( informacja z oficjalnego dokumentu miasta Gdynia - strategia ochrony srodowiska na lata 2014-17). Krotko mowiac Gdynianie nie wierzcie w raporty smogowe, ze w Gdyni nie problemu ze smogiem bo zyjemy nad morzem - w rzeczywistosci problem ze smogiem mamy w Gdyni przez caly czas - port Gdyni truje na cale miasto a siec monitoringu tych zanieczyszczen nie istnieje. Nie ma tez zadnej instytucji w tym miescie czy wojewodztwie, ktora jest zainteresowana ukroceniem szkodliwej dla mieszkancow dzialanosci jaka prowadzi terminal masowy. Ch..j, d..pa i kamieni kupa./ Stosunek wladz portu do mieszkancow pokazal wczoraj na spotkaniu przedstawiciel portu, spoznil sie na spotkanie bo udzielal wywiadu..... szczurka tez nie bylo...... mam nadzieje, ze to jego ostatnia kadencja. Radny Bien byl strasznie bezradny....... panie Bien pan jako pelnomocnik do spraw bezpieczenstwa powinien odpowiedziec, dlaczego mieszkancy Gdyni i turysci nie zostali ostrzezeni o zlej jakosci powietrza zanieczyszczonego mialem weglowym pochodzacym z portu. Tysiace ludzi spacerowaly Skwerem Kosciuszki i inhalowaly sie tym syfem!

    • 22 3

    • same fakty zero emocji. pozdrawiam gorąco autora

      • 4 1

    • a czy używanie soli technicznej w przemyśle spożywczym spotkało się z jakąś retorsją?

      Końce w wodę.
      Urzędnicy nie potrzebują państwa czy społeczeństwa. Doskonale bawią się we własnym gronie.
      K...wa, k...wi łba nie urwi...
      Miasto ma możliwości oddziaływania na port, czy to przez możliwość objęcia udziałów (co sprzeniewierzono), czy przez obecnośćw Radzie Nadzorczej (tu się pokazywano ochocio i w maksymalnych ilościach).
      Obie strony robią ściemę a dzięki temu obie przegrywają. Długo to by tłumaczyć...

      • 1 0

  • (2)

    MTMG - Gdynia ma swoje grzechy , ale jeszcze większe ma miasto Gdynia które z uporem maniaka likwiduje strefę buforową między miastem a portem. Do tej pory wokół portu były drobne zakłady produkcyjne i usługowe ,działki i ,magazyny . natomiast Miasto na siłę pcha
    do portu mieszkania. miasto nie likwiduje opalania piecowego w mieście, natomiast likwiduje wszelkie zieleńce i parki i przeznacz je pod zabudowę.

    • 24 2

    • problem pyłu sięga do działek leśnych (1)

      czyli zaorać całe śródmieście jako strefę buforową?

      • 0 1

      • ilu gdynian mieszka w "śródmieściu"?

        I co powoduje, aby to miejsce nazywało się "śródmiescie" czy "centrum"? Pomimo że mieszkam na Działkach, za torami jestem ze dwa razy do roku. Nic mnie tam nie ciągnie. A węgla na balkonie nie mam. Czego nie mogę powiedzieć o pospolitym piachu.
        "Oranie" i tak się odbędzie bo rozdrobniona własność prywatna i np. swary rodzinne (patrz Starowiejska) nie pozwolą na utrzymanie majątku. Będzie on przejmowany i burzony.
        Ważne aby "nowe" było budowane "z głową" a nie z wbudowanym konfliktem. Wątpię jednak aby tak się stało.

        • 1 0

  • (1)

    Należy zlikwidować port oraz stocznię i na tych terenach wybudować apartamentowce oraz galerie handlowe.

    Niech sobie do Kaliningradu jadą pociągi z węglem i tam ładują go na statki.

    • 9 7

    • szczurek to ty napisałeś?

      • 0 2

  • Liczę na śledzenie tematu przez trojmiasto.pl

    brak szczurka na spotkaniu był znaczący, podobnie jak jego brak np. podczas protestów sądowych obok adamowicza i karnowskiego
    pamiętam wojciech o tym, szczególnie w dniu wyborów!

    • 17 0

  • Zarząd Portu złożony z profesjonalistów z PiS (1)

    Nic dodać, nic ująć.

    • 12 9

    • mierni ale wierni i patriotyczni najbardziej

      • 2 2

  • Wyngiel! Wyngiel je we wiosce!

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Ciechowicz

Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza. Nadzoruje prace Regionalnej Instytucji Finansującej, Działu Promocji oraz Centrum Obsługi Inwestora. Wcześniej pełnił funkcję wicedyrektora Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Współtwórca struktur wdrażania i zarządzania Funduszami Europejskimi na poziomie regionu. Współnadzorował realizację Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w województwie pomorskim w latach 2004 - 2006, w ramach...

Najczęściej czytane