• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdański port potentatem w przeładunku węgla

erka
1 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
W 2009 roku całkowite przeładunki w gdańskim porcie wyniosły 18,9 mln ton. W 2009 roku całkowite przeładunki w gdańskim porcie wyniosły 18,9 mln ton.

Władze Zarządu Portu Morskiego Gdańsk parafowały umowę dzierżawy na 30 lat 44 hektarów gruntów ze spółką Port Północny, która ma zbudować bazę przeładunku. Koszt inwestycji to 40 mln euro.



Jak informuje "Gazeta Wyborcza Trójmiasto" do przeładunku węgla w ciągu 18 miesięcy zostanie przystosowany jeden z już istniejących tam pirsów, przez który pierwotnie miał obsługiwać tylko statki z rudą. Zostanie on dodatkowo wyposażony w urządzenia, które umożliwią import węgla.

Gdański port, a zwłaszcza jego zewnętrzna część, specjalizował się w przeładunku węgla z polskich kopalń - wysyłanego drogą morską na eksport. Możliwości przeładunkowe całego portu sięgały 10 mln ton rocznie. Jednak ostatnio były słabo wykorzystywane - w 2008 roku port przeładował około 1 mln ton węgla.

Nowa baza będzie mogła przeładować co najmniej 12 mln ton węgla w obu kierunkach - imporcie i eksporcie. Władze Portu Północnego już rozmawiają z przedstawicielami polskich elektrowni. Zastanawiają się nad możliwością dostarczania do Gdańska importowanego węgla - np. Z RPA czy Australii.

- Każda duża elektrownia to 3-4 mln ton węgla - mówi Gazecie Jacek Klimczak, prezes Portu Północnego.

W inwestycję w Porcie Północnym zaangażowany jest kapitał belgijski - spółka Sea Invest, która w 2008 r. przejęła kontrolę kapitałową nad spółką Port Północny.
erka

Miejsca

Opinie (18) 1 zablokowana

  • Oto właśnie chodzi my tylko mamy kupować nie sprzedawać

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mikołaj Lipiński

Ekspert w obszarze fuzji i przejęć, funduszy PE/VC oraz zarządzania finansami firm. Doświadczenie zdobywał w znanych i cenionych przedsiębiorstwach doradczych, produkcyjnych i handlowych (m.in. Mars Inc., JP Morgan Chase, Azimutus SA, Business Group Polska). Posiada doświadczenie zawodowe w doradztwie przy dużych międzynarodowych transakcjach zakupu i sprzedaży przedsiębiorstw, jak również w mniejszych krajowych projektach. Piastując stanowiska w zarządach i radach nadzorczych szeregu spółek...

Najczęściej czytane