• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nieprawidłowości przy sprzedaży Lotosu? Orlen zaprzecza

erka
15 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (127)
aktualizacja: godz. 13:05 (17 grudnia 2022)
W mediach pojawiła się informacja, że sprzedaż przez PKN Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco odbyła się z naruszeniem Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. W mediach pojawiła się informacja, że sprzedaż przez PKN Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco odbyła się z naruszeniem Ustawy o kontroli niektórych inwestycji.

Sprzedaż przez PKN Orlen części Lotosu Saudi Aramco odbyła się z naruszeniem Ustawy o kontroli niektórych inwestycji - poinformowała Gazeta Wyborcza. PKN Orlen zaprzecza tym informacjom i twierdzi, że to manipulacja. W piątek sprawą ma zająć się aż pięć komisji senackich. Na spotkanie został też zaproszony premier Mateusz Morawiecki.



Saudyjczycy mogą sprzedać udziały w rafinerii. Orlen zapewnia o bezpieczeństwie Saudyjczycy mogą sprzedać udziały w rafinerii. Orlen zapewnia o bezpieczeństwie
AKTUALIZACJA, godz. 13.05: W sobotę odbyła się konferencja prasowa, której tematem było złożone przez posłów Agnieszkę PomaskąTadeusza Aziewicza zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwymi nieprawidłowościami przy sprzedaży Lotosu.

- Działając w imieniu własnym, niniejszym zawiadamiamy o istotnym podejrzeniu popełnieniu
przestępstwa przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, polegającego na tym, że osoby działające w
imieniu PKN Orlen w związku z zawartą umową sprzedaży udziałów spółki Lotos z saudyjską spółką Saudi Aramco dopuściły się sprzedaży z pominięciem przepisów Ustawy o kontroli niektórych inwestycji oraz innych nieprawidłowości proceduralnych, zagrażających interesom Rzeczypospolitej Polskiej- czytamy w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.

- Od wielu lat broniliśmy Rafinerii Gdańskiej i Lotosu przed przejęciem przez Orlen. Walczyliśmy o polski rynek, polskiego konsumenta, o niskie ceny paliw. Później pojawiły się kolejne problemy. Wszystko co wiąże się z tą fuzją to jest właściwie masa najrozmaitszych patologii. Od wprowadzania "Misiewiczów" na poważne funkcje w poważnym koncernie przez złe decyzje gospodarcze po wyprzedaż majątku narodowego - mówił poseł Tadeusz Aziewicz.

AKTUALIZACJA, godz. 18.06: Pięć senackich komisji przyjęło w piątek na wspólnym posiedzeniu uchwały, w których wnioskują o zbadanie połączenia PKN Orlen z Lotosem przez NIK i prokuraturę.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oświadczył, że zwróci się o udostępnienie umowy Orlenu z Saudi Aramco i na posiedzeniu plenarnym złoży wniosek, aby ta umowa trafiła do kancelarii tajnej Senatu.


Przejęcie udziałów w rafinerii przez Aramco to:

Przy sprzedaży udziałów w Lotosie miano też nie przeprowadzić analiz pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski z udziałem Komitetu Konsultacyjnego, a przed podpisaniem umowy sprzedaży ominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji.

Naruszenie ustawy o kontroli inwestycji



Przedstawiciele PKN Orlen nazywają te doniesienia próbą manipulowania faktami.

- Umowy zawarte przez PKN Orlen z Saudi Aramco zostały przygotowane przez renomowane kancelarie polskie i zagraniczne, ich treść jest zgodna z najwyższymi standardami wykonywania zawodu i oddają w pełni biznesowe porozumienie partnerów. Umowy te zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską w zakresie zgodności z unijnym prawem konkurencji - czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji Trojmiasto.pl.
Pozew przeciwko łączeniu Orlenu i Lotosu. Akcjonariusze przeciw fuzji Pozew przeciwko łączeniu Orlenu i Lotosu. Akcjonariusze przeciw fuzji

Według Orlenu zarówno same umowy z partnerem, jak i przepisy prawa w Polsce, m.in. Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji, eliminują ryzyko niekontrolowanego zbycia udziałów posiadanych przez Saudi Aramco.

- Ze względu na strategiczny charakter cały proces połączenia zarówno z Grupą Lotos, jak i PGNiG odbywał się przy stałym nadzorze organów korporacyjnych wszystkich spółek oraz właściwych organów Państwa Polskiego. Umowa zawarta z Saudi Aramco poddana jest prawu polskiemu i ma akceptację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Umowa była badana przez UOKiK w świetle art. 12a i nast. ustawy w procedurze, w której brały udział m.in. Komisja Europejska i inne państwa członkowskie - informuje spółka.
Pierwsza stacja MOL już w styczniu 2023 r. Zniknie logo Lotosu Pierwsza stacja MOL już w styczniu 2023 r. Zniknie logo Lotosu

Zabezpieczenie Lotosu przed niekontrolowaną sprzedażą



W listopadzie 2022 r. pojawiła się informacja, że Komisja Europejska nie zgodziła się na ograniczenia w zbywaniu udziałów w Rafinerii Gdańskiej przez Saudi Aramco. Saudyjczycy mogą sprzedać 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej bez ograniczeń czasowych, a Orlen nie ma prawa do ich pierwokupu.

- Pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że 70 proc. udziałów w spółce prowadzącej rafinerię w Gdańsku pozostanie w rękach PKN Orlen, który będzie miał decydujący wpływ na podejmowanie decyzji korporacyjnych w spółce. Gwarantuje to sama umowa wspólników, której projekt został dołączony do przedwstępnej umowy sprzedaży udziałów w Lotos Asfalt. W szczególności przedstawiciele PKN Orlen będą stanowili większość członków zarządu oraz rady nadzorczej tej spółki. Umowa wspólników została opracowana w oparciu o najlepsze standardy rynkowe. Dodatkowo, co istotne, w efekcie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, a następnie PGNiG, zwiększyła się kontrola Skarbu Państwa nad nowoczesnym, silnym koncernem z 27,52 proc. do obecnych 49,9 proc. - czytamy w oświadczeniu PKN Orlen.
erka

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (127) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Obajtek sprzedał lotos paliwa lotnicze. I w czym problem? Teraz lotniska powinny rozwiązać umowy z lotos i podpisać z orlen. Myślę że szybko by sprzedali Orlenowi dział paliwa lotnicze. Podobnie powinno być z innymi działami

    • 0 2

    • przeczytaj umowy z Armaco, no prawda Gdanska opozycja nie czytaty wierzy tylko slowu mowionemu w tvpzppiS.

      • 0 0

  • Kto wie o co chodzi (1)

    Zamiast szukac wiatru w polu zapytajcie Krzysztofa Nowickiego. On był operacyjną twarzą tej transakcji bedąc presesem fds fuzji w lotosie a teraz jest w zarzadzie orleni. Obajtek zna ogólniki a nowicki zna szczegóły umowy bo mowil w 2021 roku pracownikom lotosu ze nabywca nie bedzie mial wiekszosci takiej zeby cokolwiek zrobic bez Skarbu panstwa ale na tyle duza zeby blokowac wazne kwestie na zasadzie veta. Aaa podpowiem prokuraturze kto wie cos wiecej w tym temacie: ci ktorzy dostawali sowite premie w zwiazku z praca w dedykowanym zespole ktory dzialal na rzecz wyorzedazy aktowow lotosu i był uwaga uwaga stworzony w lotosie pod przewodnictwem nowickiego

    • 9 1

    • Jakby w dyszkę

      Wszystko było wiadomo od 2016 roku. Potem pojawił się ekspert od rozbioru p. Nowicki. Pracowników z zakładu zostawił bez niczego bez gwarancji pracy jak pozostałych, bez Zuzp itp.

      • 1 0

  • a co będzie sprzedawać skur...wnuczek, gdy targowica dojdzie do władzy? Bo w kraju szmalcowników dojść kiedyś musi.

    • 2 1

  • ,,zawiadomienie do prokuratury",smiechu warte ,,zamach smolenski"dowody sa,respiratory,szwalnie maseczek,wydatki Kempy z kasy PAHu,wybory kopertowe,szpital kowidowy we Wroclawiu, ,,updki iwzloty"Bakiewicza stepka w Swinoujsciu, Ostroleka.oj jet tego,wszystko bez otwierania akt oddalone!.

    • 6 0

  • Kolejny przekręt pis

    Nie mogę doczekać się wyborów i wyrzucenia tego całego pisdzielskiego tałatajstwa. Po wyborach pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich od mendy kaczora w dół.

    • 5 3

  • Nie trze być właścicielem lotnego umyslu

    Mając dwie firmy dobrze prosperujące , ssprzedaje za grosze konkurencji cześć jednej żeby dołączyć resztki do drugiej. Tym sposobem mam nadal jedną firmę i silniejsza konkurencje jedyny zysk to prowizja która mam w kieszeni.

    • 2 0

  • Sprzedaeczyki (1)

    Byle kto interesujący się trochę doskonale wie że to przekręt...od samego początku do końca...pytanie brzmi dlaczego nikt nie reagował kiedy był czas to zatrzymać???? Może celowo?? KAŻDY obywatel z paszportem polskim za to zapłaci na stacjach benzynowych.. KAŻDY!!!

    • 2 0

    • najgorze, że nikt nie protestował z tzw. "opozycji"

      bo jedna banda jest

      • 0 1

  • Brak słów

    Pomijając sprzedaż Arabowi... to jest wrogie przejęcie przez grupę Orlen aktywów grupy Lotos...od tego powinno się zacząć!!! A te 30 % to ojajtek i jego zaplecze w pasiaki na dożywocie

    • 2 1

  • 30%

    Za niedługo jakaś prywatna spółka kupi udziały aramco i kasa będzie szła po legalu w kieszenie obajtka

    • 3 0

  • Złodz.ieje z pis okradają Polskę na całego

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Monika Płocke

Banking Technology, Head of Change and Technology Capabilities w Nordea Bank AB. Absolwentka Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, studiów MBA oraz licznych programów w Harvard Business School i London Business School. Karierę zawodową rozpoczęła w 1993 r. w AT&T Bell Labs (dziś Lucent Technologies) jako projektant systemów informatycznych. Od 1995 r. pracowała w firmie PROKOM jako koordynator projektów. Od 1.01.2014 r. do 31.10.2015 r. była Prezesem...

Najczęściej czytane