• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruch inwestycyjny w gdańskim porcie

Wioletta Kakowska-Mehring
29 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
W tym roku powstanie nowe stanowisko do przeładunku paliw dla Naftoportu, czyli T1. W tym roku powstanie nowe stanowisko do przeładunku paliw dla Naftoportu, czyli T1.

O gdańskim porcie w ubiegłym roku usłyszał cały żeglugowy świat, a to za sprawą terminalu kontenerowego DCT, do którego zaczęły zawijać największe kontenerowce świata. Ta firma zamierza dalej inwestować, ale nie tylko ona. Zainteresowanych gdańskim portem jest więcej. W najbliższym czasie rozpocznie się kilka ważnych inwestycji.



W lipcu tego roku pracę rozpocznie Gdański Terminal Masowy zobacz na mapie Gdańskana Nabrzeżu Bytomskim. Inwestycję realizuje Malteurop Polska Sp. z o.o. Terminal tworzą magazyny o pojemności 35 tys. ton, które zostaną wyposażone w suszarnię ziarna oraz system przeładunkowy. Grupa Malteurop jest największym producentem słodu na świecie. W 12 krajach Europy, Ameryce Północnej, Oceanii i Azji posiada 23 oddziały przemysłowe i wytwarza ponad 2,2 miliona ton słodu rocznie. Malteurop działa w Gdańsku od 2007 roku. Wtedy to spółka kupiła działającą na Nabrzeżu Bytomskim spółkę Baltic Malt.

Z kolei w grudniu 2013 roku gotowa będzie Chłodnia Składowa Ryb zobacz na mapie Gdańska w Wolnym Obszarze Celnym realizowana przez Północnoatlantycką Organizację Producentów. Magazyn ten umożliwi składowanie ryb w sześciu poziomach na powierzchni ponad 7 tys. m kw. - O tej inwestycji mówi się od kilku lat. Cieszymy się, że w końcu udało się ruszyć z realizacją - powiedział Wojciech Łakomski, wiceprezes ds. finansowych Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace na Nabrzeżu Przemysłowym zobacz na mapie Gdańska, gdzie przeładowywane są kruszywa i cement. Zostanie ono wydłużone. Ta inwestycja pomoże usprawnić pracę działającym tam firmom. Środki na ten cel port pozyskał z Unii. Kolejna inwestycja to terminal przeładunkowy mas bitumicznych zobacz na mapie Gdańska(asfaltu), który zbudowany zostanie w wewnętrznym w części Basenu Górniczego. Inwestorem jest fińska firma.

Zmodernizowane zostanie też Nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej zobacz na mapie Gdańska, gdzie realizowane są przeładunki towarów masowych suchych i płynnych, m.in. siarki granulowanej, melasy, olejów opałowych i bazowych oraz kruszyw. Uporządkowany zostanie też teren przy Nabrzeżu Oliwskim zobacz na mapie Gdańska, w tym celu będzie trzeba dokonać kilku wyburzeń i zostanie położona nowa nawierzchnia.

W tym roku ma się rozpocząć budowa wielkiego terminalu przeładunkowo-składowego suchych ładunków masowych zobacz na mapie Gdańska(w Porcie Północnym), w szczególności węgla, a w przyszłości także baza przeładunku pasz oraz biomasy. Zbuduje go belgijska spółka Sea-Invest, która właśnie w Gdańsku chce stworzyć swoje centrum na Europę i najważniejszą bazę przeładunkową na Bałtyku. Spółka zainwestuje 40 mln euro. Teren budowanego terminalu do blisko 90 hektarów.

Opóźnia się za to inwestycja Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń. Spółka razem z niemiecką firmą Oiltanking miała wybudować terminal paliwowy zobacz na mapie Gdańskaw gdańskim Porcie Północnym. Umowa o współpracy obu spółek jednak wygasła. PERN zapowiada kontynuację tej inwestycji, ale... jej wartość wynosi ok. 800 mln zł, a PERN może wyłożyć jedynie ok. 150 mln.

- Mamy z PERN podpisaną umowę rezerwacyjną. Oni płacą nam za utrzymywanie terenu w gotowości. Nie jesteśmy stratni, ale nie zarabiamy. Ta stawka to powiedzmy 10 proc. tego co moglibyśmy uzyskań po uruchomieniu. Dlatego nam też zależy. Kiedy ta inwestycja będzie realizowana, nie wiadomo - powiedział Wojciech Łakomski.

W tym roku powstanie za to nowe stanowisko do przeładunku paliw zobacz na mapie Gdańskadla Naftoportu, czyli T1. - W lutym zaczniemy prace pogłębiarskie, które leżą po stronie portu - mówi Wojciech Łakomski. - Wszystkie umowy są już podpisane.

Z kolei na tyłach Europortu niemiecki koncern energetyczny EON chce zbudować elektrownię na biomasą zobacz na mapie Gdańska. Inwestycja o wartości ok. 200 mln euro ma być gotowa za 2-3 lata. Elektrownia o mocy 150-170 MWe ma powstać na 7-8 hektarach na terenach tzw. portu zewnętrznego. Rozmowy w tej sprawie są już bardzo zaawansowane.

- Ta inwestycja wpisuje się w naszą strategię, bo będzie to klient dla terminalu przeładunków artykułów pochodzenia roślinnego, poza tym jest to zgodne planami uprzemysłowienia obszaru portu - powiedział prezes Wojciech Łakomski.

"Cudowne dziecko" gdańskiego portu - jak czasem określa się DCT, też nie powiedziało ostatniego słowa. Terminal przygotowuje się do wzmożonego ruchu i rozbudowuje się. Nowe nabrzeże DCT zobacz na mapie Gdańskama powstać wzdłuż plaży w kierunku pirsu rudowego, prostopadle do istniejącego terminalu.

- Ciągle zwiększamy nasze zdolności przeładunkowe. Montujemy nowe suwnice, ale... To nie wystarczy. Według szacunków będziemy przepełnieni w ciągu najbliższych kilku lat - twierdzi Boris Wenzel, dyrektor zarządzający spółką DCT. - Dlatego planujemy wybudowanie nowego terminalu. Taka inwestycja łącznie z planowaniem i wykonawstwem trwa od 3 do 5 lat, dlatego już w tej chwili nad nią pracujemy.

W połowie listopada ub. roku walne zgromadzenie wyraziło zgodę na bezprzetargowe przekazanie terenów pod tę inwestycję. - Rozpoczynamy teraz negocjacje z inwestorem. Wspólnie wyznaczyliśmy sobie termin ich zakończenia na 31 marca tego roku. Po parafowaniu projektu umowy, sprawa trafi do resortu skarbu - mówi Wojciech Łakomski.

Miejsca

Opinie (39) 2 zablokowane

  • (4)

    DCT to ściema
    system rekrutacji nadaje się do TVN

    • 17 11

    • zapewne złozyłeś CV ale firma nie poznała się na twoim geniuszu (1)

      • 5 6

      • pudło

        • 3 2

    • czerwone świnie
      kołnierzykowi szlachcice
      opasieni baronowie

      • 1 2

    • A fakt TVN był ale w innej sprawie :)

      System rekrutacji może się wydawać dziwny ale starają się wybrać ludzi najlepszych (wyraźnie im nie odpowiadałeś). Faktycznie w DCT pracuje się raz lepiej raz gorzej ale to jak w każdej firmie, są układy i układziki. Ogólnie nie jest źle tylko kasy brak :( Pozdro

      • 0 1

  • banda nierobow która bieże kase z dzierżaw a nie a inwestycji i nie interesuje się starą częscią portu lepiej niech sie zniszczy a my i tak swoje wezniemy podniesiemy stawki dzierzaw gozel niz zle

    • 11 9

  • administracja w DCT to Paniska na stanowiskach, co myślą, że są władcami firmy. Wstyd, aby tacy ludzie pracowali w takiej

    firmie.. Jeden kryje drugiego, aby nie poszło wyżej.
    Ploteczki, kawka i ściemnianie.

    • 3 4

  • niezły przekręt

    Ciekawe czy ktoś odda kasę wykonawcom za budowę zbiorników żelbetowych w porcie!

    • 1 2

  • Wszystko sie rozbudowuje

    Tylko zeby za tym szly tez podwyzki , bo na dzien dzisiejszy zarabiamy jak kraje 3 swiata.

    • 2 2

  • kierownictwo Portu Łakomie szczyci sie cudzymi sukcesami

    a samo doprowadza Port do likwidacji. Wszystkie opisane sukcesy są efektem działań odrębnych, czesto prywatnych przesiebiorstw a zarzadzający Portem nie mają pojęcia czym zarządzaja. W obecnej postaci prościej byłoby aby dzierżawą terenów portowych zajmował się Zarząd Miasta.

    • 3 0

  • zainteresowany

    2tys, złoty miesięcznie dla ZMPG za walącą się budkę ma Pirsie Rudowym dla ochroniarza to szczyt. Wszystkie firmy z portu uciekają.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy. Działalność Perfect Consulting obejmuje usługi doradztwa personalnego oraz szkolenia interpersonalne. Firma specjalizuje się w stosowaniu oraz wdrażaniu narzędzi wspomagających zarządzanie kapitałem ludzkim. Ukończyła Zarządzanie i Marketing na WSAiB w Gdyni. Studia podyplomowe podjęła na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką studiów MBA w Gdańska...

Najczęściej czytane