• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stocznia będzie wizytówką Gdyni?

Robert Kiewlicz
10 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat MARS przejmie kolejne udziały w stoczni Crist?
Specjalna Strefa Ekonomiczna na terenie Stoczni Gdynia ma stworzyć nie tylko nowe miejsca pracy, ale zostać też wizytówką miasta. Specjalna Strefa Ekonomiczna na terenie Stoczni Gdynia ma stworzyć nie tylko nowe miejsca pracy, ale zostać też wizytówką miasta.

Najnowsze technologie, inkubator przedsiębiorczość i elegancka, nowocześnie zaprojektowana przestrzeń. Tak ma w najbliższych latach wyglądać Stocznia Gdynia. Wszystko ma się zmienić kiedy zostanie ona włączona do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Czy stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej uzdrowi przemysł stoczniowy?


Większość przedsiębiorców, którzy nabyli majątek Stoczni Gdynia SA jest zainteresowanych utworzeniem specjalnej strefy ekonomicznej. Podczas spotkania, którego organizatorem był wojewoda pomorski Roman Zaborowski, zaprezentowano zarys koncepcji polegającej na zagospodarowaniu postoczniowych terenów i stworzeniu optymalnych warunków do inwestowania.

Jeden z wariantów zakłada, że na niezagospodarowanym obecnie terenie mogłoby powstać centrum biznesowe oraz centra badawcze. Nowoczesna infrastruktura stanowiłaby wsparcie dla przedsiębiorców gospodarujących na byłych terenach Stoczni Gdynia.

- Byłoby to centrum przemysłowe według najlepszych światowych wzorców, które stałoby się wizytówką Gdyni - powiedziała Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Zależy nam na tym aby tereny postyczniowe nie kojarzyły się z zaniedbaniem, a z terenem sukcesu. Chcemy zainwestować w ten projekt duże pieniądze. To z pewnością przyciągnie zachodnich inwestorów. Należy też ogłosić międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowania urbanistycznego trenów stoczni.

Wkrótce rozpoczną się indywidualne rozmowy z poszczególnymi przedsiębiorcami na temat ewentualnych narzędzi, które pomogłyby firmom w rozwoju.

Nowa strefa będzie potrzebowała przede wszystkim nowoczesnych technologii. Niezbędne będzie więc wprowadzanie innowacji, które mogą wiązać się z koniecznością tworzenia nowych linii produkcyjnych. Strefa ma też stworzyć przedsiębiorcom warunki do bezpiecznego inwestowania.

Przedsiębiorcy, którzy podczas spotkania skrótowo prezentowali strategię swoich firm nie kryli, że w najbliższym czasie planują zwiększenie produkcji. Nie mają jednak zamiaru zatrudniać większej liczby byłych pracowników ze Stoczni Gdynia.

- Zwiększenie zatrudnienia jest związane z przede wszystkim ze zdobyciem nowych kontraktów, a o te w obecnym czasie jest dosyć trudno - komentował Andrzej Szwarc, pełnomocnik zarządu spółki Crist. - Jeśli chodzi o duże jednostki takie jak zbiornikowce to nie jesteśmy w stanie konkurować z Dalekim Wschodem. Skupić się wobec tego należy na statkach mniejszych specjalistycznych. W tym sektorze mamy jeszcze pole do popisu.

- Gdynia to z pewnością atrakcyjne tereny, które mogą przyciągnąć inwestorów - powiedziała Elżbieta Czerwińska, zastępca dyrektora departamentu nadzoru właścicielskiego i przekształceń Ministerstwa Skarbu Państwa. - Ciekawy jest, zaprezentowany przez przedsiębiorców, pomysł samo aktywacji i powoływania grup pracowniczych, które mogłyby świadczyć swoje usługi dla firm działających na terenach Stoczni Gdynia.

Miejsca

Opinie (23) 1 zablokowana

  • lukasz

    co wy ludzie piszecie za głupoty ,co ma robic tam były stoczniowiec moze ma chodzić na biznesowe spotkania ,chory kraj chorzy ludzie

    • 0 2

  • Powszczyki

    PO przed wyborami obiecuje zlote gory nie do zrealizowania przypomina mi to czasy komuny - dobra szkola nie poszla w las.

    • 0 0

  • polacy niepotrafia sie zamknoc w swoim zaqkladzia

    ja byly spawacz pracowalem 15 lat teras zle widze oczy napromieniowane niedouleczenia nosze okulary i nic niepomaga mieszkam teraz w radomiu

    • 0 0

  • tadeusz

    gdynia stoczia niech w...li wszstkie spulki kture robia balagan w calej organizacji pracy za komuny bylo dobrze jezdzilem co rok na wczasy a teras pupa mile spominam czacy dyrektorze naczelny lub prezesie stoczei rub cos zeby ludzie mieli robote polak potrafi obudz sie rub wojne z hamstwem ludzie pujda za toba korea poludniowa z nas sie smieje co wy tam robicie macie dobre plany na budowe statkow trzeba tylko hciec walczyc ze zlem port gdynia tesz pada na pysk wybudowali center tauer jest to pionowy bunkier a tak polacy nie potrafia sie zmobilizowac przeciwko zlem boja sie wlasnego cienia w domu sa monrzy a w pracy cihe jak mysz pod miatla wstyt koniec.

    • 0 0

  • janek

    a ja myslalem ze polska ze to bedzie druga japonia to by polakow trzebaby uczyc po japonsku i na odwrut hyba mi sie snilo tak hyba bylo

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego PPUP Poczta Polska, a w latach 2003-2006 był Dyrektorem Departamentu Gospodarki i Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Zajmował się prywatyzacją firmy Neptun Film Sp. z o.o., realizując funkcję nadzoru właścicielskiego z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. Posiada również kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej....

Najczęściej czytane