• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Węglokoks ma chrapkę na spółkę Port Gdański Eksploatacja

Robert Kiewlicz
5 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kolejne zmiany personalne w Porcie Gdańsk

Największy polski eksporter węgla, spółka Węglokoks przymierza się do przejęcia największego operatora na terenie gdańskiego portu - spółki Port Gdański Eksploatacja. Jak na razie nie rozpoczęły się jeszcze oficjalne rozmowy, jednak przedstawiciele Węglokoksu zapowiadają, że przejęcie Eksploatacji jest wpisane w plany rozbudowy grupy kapitałowej.


Łączna długość eksploatacyjna dzierżawionych i użytkowanych przez Port Gdański Eksploatacja nabrzeży wynosi ponad 5 tys. metrów. Łączna długość eksploatacyjna dzierżawionych i użytkowanych przez Port Gdański Eksploatacja nabrzeży wynosi ponad 5 tys. metrów.

- Nie są to już tylko plotki, ale oficjalne informacje. W planach na 2012 rok mamy zapisane liczne akwizycje i Port Gdański Eksploatacja świetnie wpisuje się w rozwój naszej grupy - mówi Andrzej Krzyształowski, rzecznik prasowy Węglokoks SA. - Jest to jednak na razie bardzo "wstępna gra miłosna" z naszej strony. Konkretne działania zależą od wielu czynników, takich jak sytuacja rynkowa, finansowa.

Węglokoks SA jest największym polskim eksporterem węgla, obecnym na rynkach międzynarodowych od 1951 roku. Zakupy węgla na eksport dokonywane są na podstawie wieloletnich umów zawartych z Kompanią Węglową, Jastrzębską Spółką Węglową, Katowickim Holdingiem Węglowym oraz Południowym Koncernem Węglowym.

Finalnymi odbiorcami polskiego węgla są m.in. elektrownie, ciepłownie, koksownie, zakłady przemysłowe, wytwórcy żelazostopów, a także dystrybutorzy opałowego węgla sortowanego. Najważniejszym rynkiem zbytu są kraje Unii Europejskiej. Węgiel eksportowany przez Węglokoks trafiał również poza Europę, np. do Maroka czy Egiptu.

Maria Kowalewska - Koska, prezes spółki Port Gdański Eksploatacja, nie che komentować spraw związanych z prywatyzacją zakładu.

Port Gdański Eksploatacja zatrudnia prawie 600 osób i prowadzi obsługę wszystkich ładunków występujących w obrocie portowym w polskich portach. Spółka powstała w 1991 roku w wyniku przekształceń własnościowych przedsiębiorstwa państwowego Morski Port Handlowy Gdańsk. Spółka jest głównym operatorem przeładunkowym na terenie Portu Gdańsk w części portu wewnętrznego, umiejscowionego wzdłuż odcinka Martwej Wisły i Kanału Portowego i wyłącznym przeładowcą na Gdańskim Terminalu Kontenerowym zobacz na mapie GdańskaWolnym Obszarze Celnym zobacz na mapie Gdańska.

Operacje przeładunkowe wykonuje na 8 nabrzeżach: WOC I zobacz na mapie Gdańska, WOC II zobacz na mapie Gdańska, Oliwskie zobacz na mapie Gdańska, Wiślane zobacz na mapie Gdańska, Szczecińskie zobacz na mapie Gdańska, Węglowe zobacz na mapie Gdańska, Rudowe zobacz na mapie GdańskaAdministracyjne zobacz na mapie Gdańska. W wyniku uchwały podjętej przez Zgromadzenie Wspólników o przekształceniu spółki, w dniu 15 września 2010 roku spółka Port Gdański Eksploatacja została zarejestrowana jako spółka akcyjna.

Miejsca

Opinie (45) 3 zablokowane

  • techniczny co ty bredzisz, jaki barabol? widzę, że jarasz sie tym forum jak kubańskim cygarem . Idź spać bo twój stołek czeka na twoje d*psko.

    • 2 2

  • kłamczucha

    Prezes Spółki PG Eksploatacja to bezwzględna, bezduszna karierowiczka, nie ma najmniejszego pojęcia jak kierować taką firmą, nie liczy się z pracownikami, którzy przepracowali w tej firmie dziesiątki lat, umowy, które zawiera z kontrahentami są krótko terminowe i nie mają większego znaczenia dla rozwoju Spółki. Przyszła po to aby zredukować do minimum stanowiska pracownicze, masy towarowej już nie ma, place są puste, obłowi się i odejdzie. I PO TO ZOSTAŁA POWOŁANA

    • 0 0

  • PGE

    Zniszczono skutecznie przemysł stoczniowy, czas na port. PGE jest chyba najbardziej łakomym kąskiem bo tu się skupia decyzyjność co do obsługi masy towarowej jak i nadzór nad wykonawstwem. Były koncepcje sprzedaży "fragmentami" a teraz za jednym zamachem całą firmę. Kiedyś port stał obsługą wyrobów hutniczych, węgla ale i to doprowadzono do ruiny. Co się w tym naszym kraju wyprawia.Boże chroń Polskę i pracowników portu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego. Menedżer, ekspert w zakresie finansów i rachunkowości oraz podatków. Laureatka plebiscytu Kobieta Sukcesu 2017 roku. Plebiscyt organizowany od 1995 r., w którym wyróżniane są kobiety które odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach życia. Organizatorem jest Konwencja Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego, a patronat honorowy sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego...

Najczęściej czytane