• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiemy, na co powinna postawić pomorska gospodarka

Wioletta Kakowska-Mehring
25 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Działalność terminali ma wpłynąć na intensyfikację transportu kontenerowego z Azji do Polski, a potem dalej na południe i wschód. Działalność terminali ma wpłynąć na intensyfikację transportu kontenerowego z Azji do Polski, a potem dalej na południe i wschód.

Nie turystyka, a energetyka. Nie przemysł stoczniowy, a chemia lekka i motoryzacja. Zbadano, jakie branże powinny być priorytetowe dla rozwoju Pomorza. Pełne wyniki zostaną przedstawione w najbliższy czwartek, a my już dziś uchylamy rąbka tajemnicy. Prognoza już jest, czas działać. Tym ma się zająć inicjatywa pod nazwą Invest in Pomerania.



Pomorze to pustynia energetyczna, dlatego spodziewane są inwestycje w tę branżę. Pomorze to pustynia energetyczna, dlatego spodziewane są inwestycje w tę branżę.
Największa wartością Pomorza jest wykwalifikowana kadra. Największa wartością Pomorza jest wykwalifikowana kadra.

Jakie dziedziny gospodarki i branże są najatrakcyjniejsze dla Pomorza?

Najnowszy raport na zlecenie Agencji Rozwoju Pomorza przygotował PricewaterhouseCoopers Polska we współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową. Badanie - "Analiza atrakcyjności inwestycyjnej województwa pomorskiego" - pozwoliło precyzyjnie określić mocne i słabe strony gospodarki, zidentyfikować sektory priorytetowe w rozwoju inwestycji zagranicznych oraz określić zasady funkcjonowania sytemu obsługi inwestorów zagranicznych.

- Analiza łączy opartą na teoretycznych fundamentach i odpowiednio dobranej metodologii badawczej charakterystykę zasobów oraz potencjału regionu prezentowaną w kontekście współczesnych trendów gospodarczych i zachodzących na świecie procesów inwestycyjnych. Do tego - z praktyczną propozycją działań niezbędnych do stworzenia dogodnych warunków do przyciągania inwestycji - mówi Jacek Socha, wiceprezes PricewaterhouseCoopers Polska. - Wnioski płynące z wykonanych analiz pozwalają podjąć Agencji Rozwoju Pomorza SA działania związane z pozyskaniem inwestorów.

Jednym z efektów analizy jest wyodrębnienie sektorów priorytetowych w rozwoju konkurencyjności regionu. Należą do nich: energetyka, logistyka, chemia lekka, motoryzacja, BPO/SSC (usługi dla biznesu) oraz ICT (sektor technologi informatyczno-telekomunikacyjnych). Skąd te wnioski?

Energetyka, bo biorąc pod uwagę tzw. moce wytwórcze, Pomorze jest pustynią. Energia wytwarzana jest gdzie indziej. Wskazane jest więc, by w regionie powstały źródła wytwarzania. W tej materii jest duże pole do popisu dla inwestorów zainteresowanych energetyką konwencjonalną, jak i źródłami odnawialnymi.

W przypadku logistyki wzięto pod uwagę zasoby infrastrukturalne regionu oraz plany, a także położenie Pomorza na przecięciu się dwóch paneuropejskich korytarzy transportowych. Zasoby to funkcjonujące w regionie porty i terminale. - W szczególności ważnym elementem jest DCT (terminal głębokowodny) wybudowany w porcie gdańskim. W założeniach długofalowych działalność DCT ma wpłynąć na intensyfikację transportu kontenerowego z Azji do Polski, a potem z Polski, z ominięciem Hamburga, do Czech, Słowacji, ale także na wschód - na Białoruś, na Ukrainę, a także do Rosji. Interesujące mogą też być inwestycje w porcie w Gdyni - stwierdził Adam Żołnowski, dyrektor PricewaterhouseCoopers Polska w wywiadzie dla portalu madeinpomorskie.pl.

Wskazanie na tzw. chemię lekką jest zgodne ze światowymi trendami. Jak wynika z danych, coraz więcej wydajemy na kosmetyki i farmaceutyki. Jest więc to rynek przyszłościowy. Na Pomorzu mamy szkoły wyższe, które gwarantują kadrę dla inwestycji z tej branży. Kadra to też gwarancja rozwoju sektora BPO (Business Process Offshoring).

- Badania wykazały, że w regionie kształci się w obszarach związanych z finansami, ekonomią, administracją, naukami społecznymi prawie 40 tys. ludzi znających obce języki, czyli posiadających umiejętności możliwe do wykorzystania w różnych elastycznych zawodach. Nakładając na ten zasób trendy światowe związane z realizacją projektów w dziedzinie BPO, uznaliśmy, że właśnie usługi dla biznesu mają szanse rozwijać się na Pomorzu - twierdzi Adam Żołnowski.

Niezbędna jest też nowoczesna infrastruktura biurowa. Te zasoby już są w regionie. Kadra, doświadczenie i sukcesy firm już działających w regionie wskazują też na powodzenie inwestycji z dziedziny ICT. A motoryzacja? Tu wzięto pod uwagę zapotrzebowanie na samochody i prognozy ich produkcji. W tej materii mamy szanse na produkcję podzespołów, ale może i coś więcej. - Gdyby udało się przyciągnąć do województwa jedną dużą firmę, która wykonywałaby montaż samochodów przy wykorzystaniu bezpośredniego połączenia z Chinami, to Pomorskie mogłoby być w awangardzie branży motoryzacyjnej - stwierdził prezes Żołnowski. A takie połączenie portowe z Chinami mamy. Czy w tej sytuacji Pomorze ma szansę stać się europejska bazą dla chińskiej myśli motoryzacyjnej? Kto wie. Już od dawna przewiduje się chińską ekspansję motoryzacyjną w Europie.

Co z tą wiedzą zrobi ARP? - Analiza jest największym i unikatowym w skali całej Polski przedsięwzięciem tego typu. Z drugiej strony to początek długiego procesu budowy efektywnego systemu pozyskiwania inwestorów zagranicznych na Pomorzu - podsumowuje Łukasz Żelewski, prezes zarządu ARP. - Dzięki przeprowadzonym badaniom oraz weryfikacji funkcjonujących obecnie mechanizmów i procedur, precyzyjnie oraz systemowo określone zostały niezbędne działania na rzecz pozyskiwania inwestycji. Działania, które podejmiemy wraz z naszymi partnerami.

W materii współpracy też dokonał się przełom. Aby wdrożyć treść badań w życie, powstaje nowy system obsługi inwestorów zagranicznych. Dotychczasowe działania najważniejszych podmiotów zajmujących się obsługą inwestorów zostaną skupione w ramach jednej inicjatywy pod nazwą Invest in Pomerania. Współzałożycielami Invest in Pomerania będą: dwie specjalne strefy ekonomiczne - Pomorska i Słupska, miasta - Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oraz Agencja Rozwoju Pomorza, będąca jednocześnie koordynatorem działań nowopowstałego systemu.

Miejsca

Opinie (80) 8 zablokowanych

  • "Nie przemysł stoczniowy, a chemia lekka i motoryzacja" (7)

    Fajnie, że takie miasta jak Gdańsk czy Gdynia to miasta stoczniowe. Czyli co, kolejne miliony na pozamykanie stoczni i odprawy, oraz miliardy na fabryki i tak dalej?

    Trzeba zarabiać na tym co sie ma, a pomorze wiele ma do zaoferowania.

    • 77 15

    • a ja bym stawial na hodowle jedwabnikow (2)

      • 10 1

      • A ja na Tolka (1)

        Banana.

        • 6 0

        • a ja Tolkowi banana

          :)

          • 5 0

    • Celuloza - precz!

      Ta "lekka" chemia to według włodarzy chyba ma być fabryka celulozy Weyerhauesera na Kokoszkach, która wytruje całe Trójmiasto. Zgroza!

      • 5 6

    • Przeciez to takie proste

      Przeciez to takie proste doki ze statkami wypelni sie autami mam tylko nadzieje ze nie bedzie sie ich tak dlugo robic jak statki bo zanim wyprodukuje sie jeden model to juz bedzie trzeba zaczynac drugi .Nie czytalem tego raportu ale zakladam ze musza byc spelnione jakies warunki infrastruktury zeby moc wykorzystac ten potencjal i napewno nie sa to 2 ogolniaki i polfarma w starogardzie

      • 2 0

    • Chemia lekka?Dziękuję bardzo,niech spadają!

      Niech w takim razie powiedzą,co mają zrobić osoby po chemii innej niż lekka (związane jak najbardziej z przemysłem stoczniowym i konstrukcjami stalowymi), z kilkoma latami doświadczenia zawodowego (acz jeszcze nie stare ani nawet nie z siwymi włosami),które już mają rodziny?!Niech mi zapewnią przekwalifikowanie,które pozwoli mi zarabiać przynajmniej tyle co poprzednio.Bo niestety,ale mnie nie stać na pracę za minimalną krajową,a odebrali mi pracę pozwalającą się utrzymać.Dlatego faktycznie,przy pierwszej mozliwości rzucam to Trójmiasto w diabły i wyjeżdżam z kraju;bo moje rodzinne miasto mi g... dało i g.. pomogło kiedy tego potrzebowałem!

      • 0 0

    • Ano, niemcy nie lubią konkurencji...

      Dlatego zamiast utrzymywać DOCHODOWY przemysł stoczniowy(wbrew temu co opowiadał Tusk - nie mając ŻADNYCH sensownych wyliczeń na temat kosztów przem. stoczniowego i jego przychodów/rozchodów) zaleca się nam nad morzem budowę przemysłu... chemicznego. Niezłe.
      Albo motoryzacja - naprawdę nie mam nic przeciwko, ale moto już jest i korzystało właśnie z zaplecza stoczniowego - choćby hartowni...
      Ciekawa także była - i jeszcze jest - elektronika morska. Ale jak zamkną stocznie, to i przemysł telekomunikacyjny szlag trafi. A na tym rynku mogliśmy spokojnie konkurować, bo zapewnialiśmy odpowiednią jakość za przystępną cenę. A tak - cóż, pozamykaja wszystko a zaczną smrodzić amerykańską celulozą czy niemieckim styropianem...

      • 2 0

  • Ja bym postawił na przemysł erotyczny. (4)

    • 85 14

    • Faktycznie coś..

      ...Ten przemysł nie staje:D

      • 8 1

    • to se postaw

      albo niech ci ktoś postawi

      • 6 0

    • gdy sie widzi ogloszenia towarzyskie publikowane an tym portalu, to sie ma wrazenei, ze ta dziedzina juz teraz prosperuje b. dobrze i to bez jakichkolwiek subwencji zewnetrznych. Wsyzstko chyba tam przeciez dziala na zasadach wolnego rynku.

      • 9 1

    • A podatek dla mafii wliczałeś ?

      Na przemysł erotyczny to postawiły łyse pały z mafii co zawsze wieczorami okupują swoje lokale.I gdy ukazuje się jakieś ogłoszenie erotyczne od razu jadą do takiej dziewczyny i ją opodatkowują.Ale policja powinna mieć podsłuchy pod takimi stolikami to by się dużo dowiedziała.Nie wspomnę o podsłuchach tych gnoi w autach.Spróbujcie otworzyć jakiś interes na mieście ,jeszcze skarbówka nie zapuka a przyjdzie pewien pan i grzecznie zaproponuje pewną taksę co miesiąc.

      • 6 0

  • .. na ministranta (1)

    który wybuduje nam swiatynie, zaorze szkoły, szpitale, drogi i cywilizację

    • 23 11

    • rusz głową

      i przestań powtarzać bzdury lekko je modyfikując bo wychodzą jeszcze większe...

      • 1 5

  • Gdańsk i Tak ma najlepszą... (2)

    Gospodarkę, ze wszystkich mieścin tego województwa. Pozdrawiam już ledwie świątecznie.

    • 12 19

    • Podwyżkę czynszu już dostałeś na 10.20?

      • 5 3

    • najlepsza jest taka ktora sie dynamicznie i dobrze rozwija, taka ma Gdynia, Gdansk znacznie mniej sie dynamicznie rozwija

      • 4 4

  • Gdansk stawia na... (4)

    ...rozwój duszy. Ministrant Budyń miejskie działki za darmo pod kolejne kościoły rozdaje. Niezły duet, flaszka i budyń

    • 55 15

    • (3)

      ... na ostro zakrapianych imprezach

      • 9 2

      • (2)

        byłeś? widziałeś?

        • 0 4

        • Wszyscy

          widzieli.Flaszka jest gazmajster.

          • 0 0

        • wystarczy spojrzeć na fioletową klamkę

          Widać że za kołnierz nie wylewa

          • 1 0

  • Dopiero teraz zrobiono te badania?? Kto za to odpowiada?

    Adamowicz zadłuża miasto i nawet nie wiedział w jakich kierunkach ma isc?

    Skandal.

    • 33 4

  • Kadra (3)

    Trzeba było zapłacić za raport, żeby dowiedzieć się czegoś co każdy student, adiunkt, profesor na każdej uczelni wie od lat... Należy zatrzymać dobrze wyszkoloną kadrę naukową, która bez zastanowienia ucieka z pomorza za granicę, w pogoni za dużą kasą.

    • 35 4

    • tylko widzisz... kadra naukowa oprócz dobrej pensji potrzebuje (1)

      do życia miejsca, w którym da się swobodnie oddychać, a w Gdańsku z tym źle, bardzo źle. Zaściankowość, lizanie tyłka czarnej opcji, bezmyślność urzędników...

      Są lepsze miejsca do życia - niestety.

      • 4 3

      • jakie?

        • 0 0

    • bo to nie jest zwykly raport tylko raport przygotowany przez specjalistow-studentow z PwC, ktore wzielo za to kilka milionow zlotych

      • 1 0

  • Energia (3)

    Alternatywne źródła energii- przecież budują elektrownie jądrową, koło Pucka (pozdrawiam) piękna farma wiatraków. Ale u nas takie alternatywne lub odnawialne źródła energii nie przejdą. Atom-"samo zło", wiatraki- będzie tak jak w Dębkach-"nie bo nie", albo "mewy będą ginąć" Jakby nie ginęły od spalin i zanieczyszczeń. Należy wpierw uświadomić społeczeństwo jakie są zagrożenia i korzyści i potem promować takie rozwiązania.

    • 20 5

    • Bzdura (1)

      Nie wiem czy wiesz, ale wiatraki i tak potrzebują rezerwy w postaci konwencjonalnej elektrowni (lub atomowej) - innymi słowy, tyle ile nabudujesz wiatraków (do których dopłacają podatnicy), tyle i tak musisz mieć normalnej energii.

      • 1 1

      • Elektrownia jądrowa potrzebuje zasilania z zewnątrz

        więc co to za argument. Poza tym elektrownia jądrowa to 20 mld euro za które zapłacą (dopłacą) podatnicy, o takiej kasie nawet nie marzą zwolennicy elektrowni czystych, odnawialnych.

        • 0 0

    • Czy wiesz jak głośna jest farma wiatrowa?

      Polecam przejść się w wietrzny dzień w pobliżu takiej farmy. Łopaty na końcach mają prędkość ponaddźwiękową, jest huk jak 100 diabłów. W dodatku hałas niesie się bardzo daleko, bo toniskie tony...

      • 0 0

  • CHCIELISCIE UNIĘ, TO JĄ MACIE. (6)

    i bede to mówił jeszcze 5 lat, jak wszyscy z tego kraju powyjeżdżają.

    • 30 22

    • (1)

      To może UE jest winna sytuacji gospodarczej Pomorza? Wez się chłopie puknij w łepetynę. To, że ludzie wyjeżdzają za pracą to wina tylko i wyłącznie nieudacznych polityków (w tym również z Pomorza) a nie UE.

      • 15 8

      • UE jest winna i durni politycy tez i głupi naród

        Nasz Poland wszedl do unii i jest kolonią na której pracują biali murzyni a bogate firmy z UE wypompowują kase do swojej centrali! np Skanska w której robotnicy zarabiaja 2000 zl wysyła kase do szwecji a tam pracownik zarabia średnio 20tys sek czyli 8 tys zl Firma robi u nas drogi za nie mniejszą kase niz u siebie !

        po prostu frajerów trza wysysać ! albo limity produkcji cukru co mamy z UE nie mozemy nawet wyprodukowac tyle zeby zaspokoic wlasne potrzeby a Dania produkuje kilka razy więcej niz jest w stanie skonsumowac !!!

        a problemy Pomorza są ściśle powiązane z problemami reszty kraju kolego, moze jak sie pukniesz w łepetynę to zrozumiesz :P

        • 16 5

    • Weź ty wyjedź do Kongo (1)

      Tam nie ma UE

      • 3 7

      • Unii nie ma ale za to są inni (w tym Unia) którzy Kongo eksploatują, nie tylko teraz ale od stuleci. Większość tzw. euroentuzjastów w Polsce to naiwni idealiści albo idioci którzy nie rozumieją i nie widzą, że inne kraje realizują w Polsce swoje interesy i korzystając ze swojej pozycji oraz wpływów kształtują prawo unijne tak, że ogranicza ono konkurencyjność i potencjalne obszary polskiego sukcesu. Nie rozumieją ,że o swoje interesy i sukces w Unii trzeba walczyć nawet jesli ktoś to nazwie eurosceptycyzmem lub innym modnym słowem. Poza tym unijna biurokracja i socjalistyczno-lewackie fundamenty obecnej unii degenerują zdrową gospodarkę i prawdziwą kapitalistyczną wolną konkurencję sprzyjając rozwojowi nieefektywnych megakoncernów opartych na wpływach politycznych i sztucznej regulacji działających na zasadzie "po nas choćby potop".

        • 4 1

    • Unia, unią, ale to wina rządu,że inwestorzy zagraniczni uciekają i nie ma miejsc pracy

      • 1 0

    • .. gdyby nie UE to dziś miałbyś tylko ściezki na pielgrzymki

      busz i pokrzywy

      • 3 4

  • pan prezydent injego eksperci

    to są opinie ludzi którzy nic sensownego nigdy nie mieli do powiedzenia,dla prezydenta który nie wie dokąd iść

    • 27 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Podleśny

Sprawował funkcję Prezesa ATENY w latach 2007-2014. Doskonale zna branżę ubezpieczeniową -...

Najczęściej czytane