• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wirus zmienia biznes. IT dobrze wykorzystało trudny czas

Robert Kiewlicz
19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Czas pandemii potraktowaliśmy jako wyzwanie. Uważam, że to najlepsze wyjście w takich okolicznościach. Postanowiliśmy podejść do tego profesjonalnie i sprawnie, dbając przede wszystkim o stabilność firmy i zespołu - mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT. - Czas pandemii potraktowaliśmy jako wyzwanie. Uważam, że to najlepsze wyjście w takich okolicznościach. Postanowiliśmy podejść do tego profesjonalnie i sprawnie, dbając przede wszystkim o stabilność firmy i zespołu - mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Tradycyjne branże mocno odczuły kolejne obostrzenia, a funkcjonowanie w sytuacji, kiedy jedna osoba może zarazić całą załogę, na pewno nie wpływa pozytywnie na biznes. Jak czas pandemii odczuły firmy na co dzień funkcjonujące w internecie? W kolejnej części cyklu "Wirus zmienia biznes" swoje spojrzenie na biznes w czasach pandemii przedstawi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT - portalu pracy dla programistów. W poprzednim odcinku rozmawialiśmy z Karolem Koronowiczem - właścicielem firmy interankiety zajmującej się tworzeniem ankiet, formularzy, testów i quizów.- Mieliśmy szczęście w nieszczęściu. Wywodzimy się z branży IT - rozwijamy najpopularniejszy portal pracy dla programistów. Dzięki przejściu całego zespołu na pracę zdalną mogliśmy dalej sprawnie funkcjonować mimo wprowadzonych obostrzeń - wspomina początki pandemii Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT. - Jednak z drugiej strony zajmujemy się rekrutacją. W sytuacji wielkiej niepewności przedsiębiorcy zastanawiają się nad optymalizacją kosztów i w zasadzie w pierwszej kolejności zatrzymują budżety na nowe rekrutacje.
Dlatego firma Nowosielskiego bardzo mocno odczuła czas pandemii, szczególnie w okresie od połowy marca do maja 2020 r.

- W ciągu zaledwie jednego miesiąca przychody spadły nam o ponad 60 proc. i mimo funkcjonowania w sieci pierwszy etap pandemii mocno wpłynął nie tylko na naszą firmę, ale na cały rynek pracy, wszędzie było czuć niepewność - dodaje Nowosielski. - To był najtrudniejszy kwartał dla całej branży rekrutacyjnej w tym kraju i w zasadzie wszędzie na świecie. Sporo redukcji wakatów, które po raz pierwszy od niepamiętnych czasów dotknęły również branżę IT.

Potraktowaliśmy pandemię jak wyzwanieJak twierdzi Nowosielski, jego firma adaptację do zmieniających się warunków ma "we krwi".

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że tę próbę najlepiej przejdą nie te podmioty, które są największe czy najbogatsze, ale te, które są w stanie najszybciej zaadaptować się do tego, co się dzieje - dodaje. - Czas pandemii potraktowaliśmy jako wyzwanie. Uważam, że to najlepsze wyjście w takich okolicznościach. Postanowiliśmy podejść do tego profesjonalnie i sprawnie, dbając przede wszystkim o stabilność firmy i zespołu.
Jak pokazują dane zebrane przez Just Join IT, drugi kwartał 2020 r. był okresem niepewności, jednak kolejne były czasem wielkiej mobilizacji, a firmy zaczęły rekrutować jak nigdy wcześniej.
Jak pokazują dane zebrane przez Just Join IT, drugi kwartał 2020 r. był okresem niepewności, jednak kolejne były czasem wielkiej mobilizacji, a firmy zaczęły rekrutować jak nigdy wcześniej.

Niestety, zmiany dla biznesu w pierwszym okresie pandemii były nie do przewidzenia, więc postanowiono maksymalnie ograniczyć stronę kosztową, co również wiązało się ze zmniejszeniem aktualnego stanu zatrudnienia. Zespół Just Join IT zredukowano z 47 do 32 osób. 

- Do redukcji chcieliśmy podejść w taki sposób, aby już ponownie nie podejmować się tak przykrych działań, a jednocześnie otoczyć opieką każdą osobę, z którą musieliśmy się pożegnać - wyjaśnia Piotr Nowosielski. - Każdemu aktywnie pomagaliśmy w poszukiwaniu pracy, dzięki czemu wszystkie osoby znalazły pracę w ciągu jednego czy dwóch miesięcy. To był dla nas ważny czas, sami nie rekrutowaliśmy, tak że skupiliśmy się na tym, aby zająć się tą częścią zespołu Just Join IT, z którą się rozstawaliśmy.

Kluczowa jest zdolność do szybkiej adaptacjiOd strony użytkownika sam portal pracy kompletnie się nie zmienił w czasie pandemii, jednak pracownicy Just Join IT musieli dostosować się do nowych obostrzeń i przejść na pracę zdalną. 

- To było o tyle trudne, że jesteśmy ze sobą zżyci i przejście z dnia na dzień do pracy z domu, bez luźnych pogawędek czy żartów, odbiło się na całym zespole. Pierwsze dwa tygodnie były mocno adaptacyjne i wpłynęły na efektywność, która początkowo nieco się obniżyła. Jednak w perspektywie miesiąca wszystko wróciło do normy. Skupiamy się na realizacji założeń, dlatego każdy wie, że ma określone cele do osiągnięcia, niezależnie od tego, czy pracuje z biura, czy z domu - wyjaśnia Nowosielski.
Jak twierdzi CEO Just Join IT, nie ma uniwersalnego rozwiązania na radzenie sobie z kryzysem. 

- Nie ma na to jednej odpowiedzi. My działamy w internecie i jest to zupełnie inna bajka niż w przypadku przedsiębiorców prowadzących gastronomię czy siłownię. Nie czuję się odpowiednią osobą do udzielania rad, jednak prowadząc działalność w sieci, kluczowa jest zdolność do szybkiej adaptacji, dostosowanie się do zmian, co najłatwiejsze jest oczywiście, prowadząc działalność w sieci - dodaje Nowosielski.

Branża IT dobrze wykorzystała trudne czasySegment IT, zdaniem Nowosielskiego, bardzo dobrze wykorzystał ten trudny czas. 

- Prowadzimy pierwszy w Polsce barometr kondycji polskiej branży IT, gdzie co miesiąc monitorujemy zmieniające się nastroje, co sprawia, że jesteśmy w stanie jeszcze lepiej zrozumieć to, jak wygląda sytuacja w sektorze IT. To projekt, który rozpoczęliśmy w kwietniu 2020 r., zaraz po wybuchu pandemii w naszym kraju - tłumaczy Nowosielski. - Polskie firmy IT po trudnym II kwartale 2020 zrobiły wiele dobrego. Technologia przyszła z pomocą w wielu branżach, a co za tym idzie, okazało się, że sektor IT ma pełne ręce roboty.
Jak pokazują dane zebrane przez Just Join IT, II kwartał 2020 r. był okresem niepewności, jednak kolejne były czasem wielkiej mobilizacji.

- Firmy zaczęły rekrutować jak nigdy wcześniej. Liczba ogłoszeń o pracę w ciągu trzech miesięcy wzrosła z poziomu 2,5 tys. do niemal 4 tys. i stale rośnie, co pokazuje, jak wielki jest popyt na naszym rynku na pracę programisty. Już teraz musimy zaspokajać go poprzez wysoko wykwalifikowane talenty z Ukrainy czy Białorusi - mówi Piotr Nowosielski. - Widząc te zależności, Just Join IT chce zostać pomostem między wschodem a zachodem. Dając z jednej strony globalne możliwości dla polskiego programisty, aby miał szansę znaleźć pracę za granicą, ale z drugiej strony zapewniać polskim firmom technologicznym najlepszych specjalistów nie tylko z kraju, ale z całego regionu CEE. To szansa, którą dostrzegliśmy właśnie w obecnej sytuacji. To ucieczka do przodu, która przeniosła nas na inny poziom.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Bereśniewicz - Kozłowska

Prezes zarządu firmy Aplitt. Absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej, studiów...

Najczęściej czytane