• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po co strefie ekonomicznej stoczniowa ruina?

Wioletta Kakowska-Mehring
10 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat MARS przejmie kolejne udziały w stoczni Crist?

Tereny po Stoczni Gdynia odwiedzi w czwartek minister skarbu Aleksander Grad. Minister zapozna się z planami rozwoju firm zlokalizowanych na terenach postoczniowych, czyli stoczni Crist, Nauty i Energomontażu. Zaprezentowane zostaną też plany rozwoju terenów gdyńskiego zakładu, jakie przygotowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. O tych planach rozmawiamy z Teresą Kamińską, prezes PSSE.


Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Po co strefie ta ruina?

Teresa Kamińska: - My jesteśmy tam tylko po to, żeby pomóc w budowie infrastruktury, która będzie służyć inwestorom. Dlatego, że strefa nie po to istnieje, żeby przynosić zysk, ale by wspomagać inwestorów, bez względu na to, czy są polscy, czy zagraniczni. Taka jest misja strefy. Udało się. Jesteśmy właścicielami części gruntów, drogi, kolei, czyli tego, co nie interesowało inwestorów. Tak się dobrze złożyło, że na tym terenie pracują naprawdę dobre firmy - Crist, Nauta czy Energomontaż. Trzeba im dać szanse na rozwój. Żadna z firm nie zafunkcjonuje, jeżeli nie będzie miała dobrej infrastruktury. I tutaj widzimy naszą rolę. Jest jeszcze jeden powód, dla którego podjęliśmy się tego wyzwania. Ludziom, którzy tworzyli to miejsce, należy się hołd.

Faktycznie brzmi to misyjnie.

- Nie chodzi o to, aby stawiać tylko pomniki i krzyże. Hołdem będzie to, że te tereny nie będą zdegradowane, lecz będą żyły, choć niekoniecznie tylko produkcją stoczniową. Trudno, stoczni już nie ma, ale marzenia i dążenia ludzi to nie ta ruina, która jest w tej chwili. Uważam, że ten argument - może sentymentalny - nawet w ustach prezesa spółki prawa handlowego wcale nie jest nieważny czy sentymentalny. Dlatego już rozglądamy się za funduszami unijnymi na rewitalizację kotłowni. To jest przepiękny budynek. Chcemy go zachować. Chcemy też zadbać o archiwum fotograficzne, o modele statków, o cały dorobek biura projektowego. Na ostatnim piętrze biurowca chcemy stworzyć archiwum, ale także coś w rodzaju centrum danych.

Na czym polega problem z infrastrukturą?

- Te tereny przeznaczone były pod jedną firmę, czyli stocznię. Teraz jest ich kilka, a infrastruktura nie jest do tego dostosowana. Cała jest do wymiany, czyli kanalizacja, sieć elektryczna, cieplna. Trudno wymagać, żeby spółki działające na terenach postoczniowych same z siebie wypracowały wspólną strategię budowy czy remontu infrastruktury. Od tego właśnie jest strefa. Tu ogromne podziękowanie kieruję do Energi. Firma wykazała dobrą wolę i już na ten rok zaplanowała inwestycje, dotyczące dostarczenie energii, a także ciężar ich realizacji wzięła na siebie. Dla nas jest to wielka sprawa, bo tego nie bylibyśmy w stanie tak szybko sfinansować. Muszę przyznać, że atmosfera przy tym projekcie jest fantastyczna. Wszyscy gestorzy i inwestorzy wspaniale współpracują. Miasto bardzo się zaangażowało, jak również władze województwa. To ważne, bo budowa infrastruktury jest bardzo trudnym logistycznie przedsięwzięciem. Dzięki tej atmosferze można robić równolegle plan zagospodarowania, projektować, wyremontować czasowo to, bez czego nie da się pracować. Okazuje się, że wszystko da się pogodzić i nie musi to trwać latami.

Jak będzie wyglądał ten teren za kilka lat?

- W ciągu trzech lat jesteśmy w stanie stworzyć z niego supernowoczesny i pięknie zagospodarowany teren przemysłowy. To obszar między dobrze rozwijającym się portem i terminalami, które prosperują. Ten pas nadmorski musi być wizytówką Gdyni. Aby dobrze wypełnić swoją rolę, wystąpimy z wnioskiem o ustanowienie PSSE syndykiem. Jest to możliwe po zakończeniu procesu kompensacji. Wówczas będzie nam łatwiej i szybciej realizować plan zagospodarowania tych terenów. Tworząc inny wizerunek tego miejsca, wyposażając w nowoczesne narzędzia, stworzy się bardzo atrakcyjny obszar. Już mamy zapytania od inwestorów. Są też konkrety, np. wprowadza się do nas studio filmowe. Wygląd tego miejsca jest też ważny dla już pracujących tam firm. Przyjmując poważnych inwestorów, pewnie nie chcą przemykać uliczkami i wstydzić się za otoczenie. To ma być miejsce reprezentacyjne.

Czy firmy już pracujące na terenach postoczniowych chcą wejść do strefy?

- Energomontaż już otrzymał zgodę na wejście do strefy, Crist rozważa taką możliwość. Należy jednak pamiętać, że to nie jest takie proste. Wymaga wiele pracy od przedsiębiorstw.

Miejsca

Opinie (57) ponad 10 zablokowanych

  • Lanie wody

    Firmą działającym na terenie stoczni potrzebne są gwarancje kredytowe,a nie bajki Pani prezes.Ciepła posadka i palenie głupa,to cała działaność strefy.

    • 13 3

  • Dlaczego tyle przeciwności dla kobiety, która jednak chce coś tam zrobić. (9)

    Ja poznałem Terenie jeszcze jako analityka i po krótkiej wymianie zdań zaciekawiła mnie jej inne niekonwencjonalne podejście do rożnych spraw, choć zupełnie nie związanych z jej w tamtym okresie działalności. Następnie w Urzędzie Woj. gdzie zatrudniała bardzo dynamiczną kadrę otwartą na nowości a do tego kreatywną - wspaniale się można było dogadywać i współpracować. Następnie incydent rządowy - chyba najlepsza z tamtejszej ekipy, no i późniejsze różne ciekawe inicjatywy przez nią wywoływane. Z pewnością jedną z takich osób na które bym dzisiaj postawił na wybrzeżu jest właśnie Teresa Kamińska, której profesjonalizm, dynamizm i pasja rokują dobrze przyszłości terenów po Stoczni Gdynia. Trudno nie żałujmy róż gdy płonie las - Gdynia za wszystko musiała zapłacić ogromną cenę transformacji zniszczenie PLO, Stoczni, Dalmoru,... Jeśli możemy uratować z tego lasu kila drzew, które dadzą impuls do rozrostu pomóżmy jej w tym, tak jak robi to Urząd Miasta Gdyni. Może się jednak uda, a realizowane ogromne przedsięwzięcie logistyczne i projektowo - budowlane będzie na najwyższym, światowym poziomie.

    P.Tereniu, liczymy że wspólnymi siłami także na nowe przedsięwzięcia jak choćby możliwość fizycznego zlokalizowania tam mechanizmów dla przeprowadzenia Dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej 2008/56/WE, która wymaga, aby w rozwijaniu ich strategii morskich, państwa członkowskie stosowały praktyczne i właściwe w istniejących regionalnych odpowiednich narzędzi, struktur współpracy, w celu koordynacji między sobą oraz do podjęcia wszelkich starań w celu koordynacji swoich działań z działaniami krajów trzecich, w tym samym regionie lub podregionie. Wiadomo, że potrzebna jest wysokospecjalistyczna baza najlepiej wyposażonych statków, laboratoriów, itd. HELCOM jako koordynację platformy regionalnego i morskiego wdrażania UE MSFD w Morzu Bałtyckim, w tym dążenie do harmonizacji krajowych strategii dla osiągnięcia dobrego stanu środowiska morskiego. To tylko jedna z propozycji a może nam się uda?

    • 10 24

    • Przeciwności? (8)

      "Bezstronny" przeczytaj uważnie to co napisałeś następnie zapytaj siebie samego czy coś z tego co napisałeś zrozumiałeś!!
      Bezspornym przekazem Twojego tekstu jest tzw. "lizusostwo". Żadnych konkretów! A może chciałbyś przedstawić dokonania obecnego zarządu SSE w kwestii pozyskania przedsiębiorców do SSE? Ilu pozyskano - ale takich którzy rozpoczęli działalność w SSE za czasów Pani Prezes! Piszesz same komunały i ogólniki. Jak jesteś bezstronny, w co wątpię, to pojedz sobie któregoś pięknego dnia do Żarnowca i zobacz RUINĘ wszystkiego co nie jest pod zarządem firm tam działających!!! Oprzytomnij człowieku!! A życzenia i pochlebstwa kieruj do Pani Prezes osobiście i mądrzejszymi słowami

      • 10 8

      • Pod kim

        Niech lepiej napisze pod kim pani Teresa tak dzielnie pracuje i kto dla niej zostawił swoją Hildegardę:D Wtedy wyjaśni się wszystko - łącznie z prezesurą:)

        • 9 3

      • miłośniku Żarnowca (6)

        Może i miałeś dobre intencje, co do Żarnowca, ale tak się składa, że ja też tam byłem kilka razy w czasie jego świetności, upadku i degradacji. Byłem też na zdegradowanych fizycznie, moralnie-społecznie terenach popegerowskich rozmawiałem z decydentami i ludźmi gdzie występuje strukturalne a nawet genetyczne bezrobocie i patologia. I jakoś nikt w kraju za to nie odpowiada, nie dostaje rekompensat, rent społecznych itd. Ja bywałem tam z poważnymi inwestorami, ale też nie mogłem ich narażać na ogromne straty, więc nie robiłem tego, aby ich wyzyskać, czy się komuś "podlizać" jak piszesz. Ci ludzie muszą też tam choć na minimum socjalnego jakoś przeżyć. Nawet jednostki wojskowe się przed kradzieżami nie uchroniły, a co tu o jakimś"plebanie" i gatki o ochronie duchowej, to takie ple, ple w sam raz dla Ciebie.

        Ja przytoczyłem tylko jedną z możliwych destynacji np.Eutrofizacja Morza Bałtyckiego co dla p.Kamińskiej nie jest obce, jak i z tym związane jej możliwości. Przynajmniej ja tak sądzę, na pewno jest jeszcze dziesiątki innych, o których nie czas i miejsce aby się o nich wypowiadać.
        Oczywiści zawsze można pozostawić samemu sobie a złodzieje to rozkradną, zniszczą i ponarzekać na cały świat, a zwłaszcza na SSE.
        Gdzie ja napisałem, że SSE jest najlepszą, tylko "na bezrybiu i rak jest rybą". Co z tego, że Stocznią Gdynia rządził rząd swoimi ludźmi, a nawet brat obecnego szefa budżetu UE, a stało się to co się stało, nie czas dociekać ile w tym wszystkim polityki, manipulacji,...
        Jak tak głębiej wejdziesz w temat(tu i teraz) to całe nasze życie to wielka manipulacja. Niestety podstawa naszego bytu to bezpieczeństwo przetrwania, a dla Gdyni to miejsca pracy m.in. na terenach b. już Stoczni. Terenia ma plan i program jego realizacji więc dlaczego NIE?

        • 4 7

        • a może konkrety jednak! (1)

          Ponawiam pytanie - Ilu pozyskano inwestorów - ale takich którzy rozpoczęli działalność w SSE za czasów Pani Prezes Kamińskiej.
          Degradacja nastąpiła przez ostatnie 2 - 3 lata!!!

          • 9 4

          • za dużo by pisać a nie mam czasu

            Tobie chodzi tylko o jedną PODSTREFĘ, a ogólnie ma za zadanie pomagać w działalności gospodarczej i prowadzić ją na preferencyjnych zasadach. I tak UE patrzy na ten twór krzywym okiem, bo jest to wyjątkowa możliwośc inwestowania w Polsce północnej:))
            Dostała w końcu "za coś" LAUR GAZELI:))
            Niektóre pociągnięcia też mi się niepodobająca ,ale....:) Jest szansa więc do przodu i to GALOPEM!!!

            • 5 5

        • (3)

          mam nadzieję że wam w tym um internet w koncu padnie...

          • 5 4

          • wam w tym um internet w koncu padnie (2)

            taka możliwość istnieje (pisanie przez wydz.promocji komentarzy na internecie) tylko w Gdańsku - o czym szeroko pisały media.
            W Gdyni internet wykorzystany jest dla celów kontaktowych, poczty i merytorycznych działań

            • 2 4

            • (1)

              ... czego dowodem posty Bezstronnego.

              • 6 4

              • Gdańszczanie mie musicie mojego postu aż tak "minusować" z tego torciku i Wam trochę pozostanie

                choć faktycznie bezczelność Wasza nie zna granic to tak samo jak dzisiejsze wystąpienie ministra Grada, który już odtrąbił sukces, bo z ponad 5000 stoczniowców, dziś firn a zwłaszcza gdański Crys zatrudnia do prostych robót spawalniczych 1500 robotników z przyuczonymi kwalifikacjami.
                Wy natomiast się boicie, że wśród ściągniętych do PSSE inwestorów z kapitałem polskim i zagranicznym jak m.in: Flextronics International Poland, International Paper Kwidzyn, Mondi Świecie, Sharp Manufacturing Poland, Vetrex, Press-Glas i Plastica itd, może kilka będzie się chciało przenieść do Gdyni:)).

                Na pewno Gdynia Wam nie zabierze strategicznego przedsięwzięcia PSSE jakim jest Gdański Park Naukowo-Technologiczny (GPN-T), bo ma lepszy swój, który rozbudowuje i żeście go POprostu zmałpowali.

                Pisząc sygnałowi nazwanym "HELCOM" miałem na myśli stworzenie niezależnego bytu podobnego do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w ramach tego przedsięwzięcia i we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, UG,PG i Gdyńskim Centrum Innowacji rozpocząć zupełnie nowy Projekt „Wzmocnienie współpracy środowiska ekologicznego na rzecz Bałtyku" gdzie podbudowa zwłaszcza naukowego GUMed z podmiotami o charakterze regionalnym i ponadregionalnym bardzo by się przydała”
                Także w ramach UE, Rosji,Norwegii...współorganizację całego systemu wymiany informacji, prac badawczych, uzbrojenia w odpowiednie mechanizmy techniczne i technologiczne oraz sieci transferu wiedzy dla ekologów,medycyny, farmacji i biotechnologii, środowiska,...

                • 3 4

  • SSE juz jest ruiną!!

    Faktem jest iż w ostatnich 2 latach nastąpiła potworna degradacja obiektów i uzbrojenia na terenie SSE w Żarnowcu. Jeszcze dwa lata temu obszar był odgrodzony od lasu ogrodzeniem siatkowym a teraz ani śladu łącznie z słupkami nie wspomnę o pokrywach studzienek kanalizacyjnych. Chciałem, w ubiegłym roku uzyskać informacje na terenie Żarnowca, podjechałem pod budynek na górce, waliłem do drzwi budynku tak, że mało szyby nie wyleciały, ale nikt nosa nie wyściubił - na tabliczce napisane że obiekt chroni PLEBAN Agencja Ochrony. Chroni chyba, jak nazwa wskazuje, modłami - ani żywego ducha!! Brawo SSE za dbałość o strefę w Żarnowcu.

    • 16 2

  • Atmosfera przeważnie jest fantastyczna, jak się wynosi na wódkę rodowe srebra.

    A tak właśnie POstępuje Gradobicie. Rozparcelować i sprzedać jest łatwo, ale weź potem zrób z tego bazarku na powrót stocznię produkującą statki. No chyba, że macie na celu regres cywilizacyjny i pływanie na kanu wydłubanych w sosnowych pniakach. Ok, pani się cieszy i być może nawet pracuje ciężko na ten efekt, ale ten efekt jest POroniony, jak cały ten rząd sprzedawczyków i zdrajców, co nie dość, że zadłużą nas na wiele pokoleń, to jeszcze wszystko co strategiczne oddadzą za bezcen ruskim i germańskim ambasadorom jak w XVIII wieku. Wiele pokoleń będzie musiało w pocie czoła sprzątać ten burdel i walczyć na powrót o suwerenność.

    • 17 5

  • DZIAŁAĆ JAK NAJSZYBCIEJ DZIAŁAĆ.

    • 0 8

  • Jak pielęgniara może zostać szefem PSSE (1)

    juz się podstarzala na tych protekcyjnych stolkach !!! taki awanse mogą być tylko w tym państwie

    • 17 1

    • ...durny jesteś to Kobieta wykształcona.

      • 0 0

  • niczego tam nie ruszajcie !!! (1)

    grad przyjedzie z katarczykami. mamy przecież obietnicę tuska że jeżeli grad nie zalatwi to wyleci. nie wyleciał więc saudyjczycy są już w drodze !.niczego nie przestawiajcie.

    • 4 2

    • Myślę że Tusk wcześniej czy później odpowie za to co zrobił z Polską. A z nim ca ta zgraja celebrytów i pismaków.

      • 4 1

  • Ten

    cały Buzek nz wózek to ma gust , cha!!!!cha!!!!.

    • 1 0

  • Tak

    się załatwia stołki w dzikim kraju , czy ta pani ma pojęcie o tym co robi !!!

    • 4 0

  • Stocznie i porty są niepotrzebne Polsce, wystarczą nam niemieckie i rosyjskie

    drogi rząd PO buduje raczej do portów za Odrą niż do naszych

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Sowińska

Partner ESO Audit i Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wcześniej Członek Zarządu...

Najczęściej czytane