• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energa wyda miliardy na inwestycje

VIK
19 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Minister skarbu zapowiedział, że Energa wejdzie na giełdę jeszcze w tym roku. Niestety nie ujawniono kiedy dokładnie to nastąpi. Minister skarbu zapowiedział, że Energa wejdzie na giełdę jeszcze w tym roku. Niestety nie ujawniono kiedy dokładnie to nastąpi.

Grupa Energa wyda blisko 21 mld zł na inwestycje do 2021 roku. Tak przynajmniej zakłada zaktualizowana Strategia Grupy Energa na lata 2013-2020, właśnie przyjęta przez zarząd i pozytywnie zaopiniowana przez Radę Nadzorczą. Z kolei resort skarbu wciąż podtrzymuje, że giełda to najlepsza metoda prywatyzacji tej spółki.


Czy jesteś za prywatyzacją państwowego koncernu?


Na co spółka wyda 21 mld zł? Przede wszystkim na inwestycje w segmencie dystrybucji (12,5 mld zł) oraz na inwestycje w elektrownie konwencjonalne i gazowe, odnawialne źródła energii oraz kogenerację, czyli proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej.

- Główne kierunki przyjętej w 2008 roku strategii Grupy Energa pozostają aktualne, co znajduje odzwierciedlenie w osiąganych przez nas wynikach. Jednak trendy w elektroenergetyce czy uwarunkowania prawne skłaniają nas do szukania innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie lepiej reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe i potrzeby klientów - wyjaśnia Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energa SA. - Modyfikacja strategii pozwoli nam nie tylko osiągnąć pozycję preferowanego i niezawodnego dostawcy energii, ale również ograniczyć oddziaływanie na środowisko naturalne i zachować stabilność finansową poprzez inwestowanie w obszar częściowo regulowany, czyli dystrybucję.

Ważną grupą czynników, które zostały uwzględnione w zmodyfikowanym dokumencie, były tendencje zaobserwowane w elektroenergetyce oraz uwarunkowania prawne (Pakiet Energetyczno-Klimatyczny, nowelizacja Ustawy Prawo energetyczne czy Polityka energetyczna Polski do 2030 r.). Energa planuje osiągnięcie spadku emisyjności CO2 z 0,72 Mg/MWh w 2012 roku do mniej niż 0,40 Mg/MWh w 2022 roku oraz wzrost mocy przyłączeniowej OZE z obecnych 1,6 GW do 6 GW, a także dalsze obniżenia całkowitego wskaźnika strat w dystrybucji.

Spółka w perspektywie do 2020 roku, zapowiada również konsekwentne działania w celu redukcji wskaźnika SAIDI (tj. przeciętnego czasu trwania przerwy długiej i bardzo długiej, wyrażonego w minutach na jednego odbiorcę w ciągu roku), zgodnie z pierwotnymi założeniami strategicznymi, do poziomu 190 minut na odbiorcę rocznie, a wskaźnika SAIFI (tj. przeciętnej częstości przerw długich i bardzo długich) o ok. 65 proc. do 1,9 przerw na odbiorcę rocznie.

Dzięki dostosowaniu założeń strategicznych do zmieniającego się otoczenia rynkowego Energa chce też osiągać lepsze wyniki finansowe. Realizacja założeń powinna przyczynić się do osiągnięcia przez Grupę do 2020 roku m.in. ponad 10 proc. średniorocznego wzrostu skonsolidowanej EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji), przy czym 80 proc. EBITDA pochodzić będzie z działalności istniejącej, a 20 proc. z nowych projektów.

Ostatnio minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że Energa wejdzie na giełdę jeszcze w tym roku. Niestety, nie ujawniono kiedy dokładnie to nastąpi. Według wyjaśnień, obecnie trwają przygotowania do oferty publicznej spółki. Decyzja odnośnie struktury oferty, wielkości sprzedawanego przez skarb państwa pakietu akcji, zostanie podjęta w późniejszym etapie i będzie uwzględniała aktualną sytuację na rynkach kapitałowych oraz rekomendacje doradców ministra skarbu państwa w tym procesie.
VIK

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Zobacz także

Opinie (49) 2 zablokowane

  • nepotyzm.... (1)

    na pewno tej kasy nie wezmą ze swoich kieszeni...pan prezes grupy i jego koledzy z obrotu i operatora będą mogli poprostu zatrudnić na kierowniczych stanowiskach swoich podciotków:) ...zmiany w składzie na miejscu wice z energa obrot pan rogaliński i eois - pan onichowski , pokazują jak działa ten bajzel. jeszcze stołki nie ostygły a już są "nowi"starzy na ich miejscach. I teraz pokażą jak bardzo ich poprzednicy zepsuli to co przez tyle lat działało bez zarzutu: układy, znajomości, życie ponad stan na koszt firmy....ciekawe dlaczego nikt nie zainteresuje się tym, w jaki sposób i na jakich stanowiskach zatrudnia się rodziny prezesów, dyrektorów: córki, żony, szwagrowie i tak dalej...., a jak firma traktuje tyh, którzy poza wiedzą i swoim moralnym kręgosłupem nie ma nic więcej? pwielu liczyło na to,w końcu zmieni sie coś na szczycie obrotu ale niestety.....ale to kwestia czasu....z nimi też ktoś zrobi porządek. a może jak staną w kolejce jak normalny człowiek , to zrozumią jak wielu ludzi skrzywdzili ?.....syty głodnego nie zrozumie ......generalnie można ich wszystkich nazwać bandą darmozjadów....bo nawet jak namieszają to i tak nie ponoszą odpowiedzialności...a zwykłego pracownika albo zwalniają albo tak umilą mu pracę, że ten sam ma dosc.....

    • 8 1

    • masz rację krotko mówiąć trzeci Świat i obsadzanie swoich bliskich stanowiskami.

      • 1 0

  • to jakie beda podwyzki?

    od kilku lat zuzywam tyle samo energii w ciagu roku, a moje rachunki systematycznie rosna, oszczedzam, wylaczam zbedne oswietlenie ale doszedlem juz do minimum zuzycia, mam energooszczedny sprzet, bardziej oszczednego juz nie oplaca sie kupowac bo sie nie zwroci

    • 7 0

  • hipokryci

    zmiana całej góry ...to może cokolwiek by zmieniło....rząd dyktuje wprawdzie, jak spółka ma funkcjonować, ale może w końcu ktoś zrobi porządek z tymi którym się wydaje , że w enerdze są bogami? przecież związkowcy oszukują pracowników tym, że o nich walczą!!!! jak mogą stawiać opór tym, ktorzy płacą im pensje?, pozwalają istnieć? a ci "robole" płacą składki i utrzymują tych nierobów!!!
    a jak jest z panem prezesem? przecież pozatrudniał swoich kumpli z podwórka albo z sąsiednich pokoi, , a ci kolejnych....ale wszyscy na stołkach prezesów, wice, dyrektorów...i tak dalej do kierownika włącznie......ten układ potrzebuje mega silnego wstrząsu ...ale tak, żeby....tych , którym się wydaje że mogą dysponować życiem ludzkim....zrozumieli, że są nikim bez tego co ta firma im daje........w historii już jeden taki też myślał, że będzie bezkarny......jego koniec wszyscy znamy.....i tyle zostalo z jego "tysiącletniej potęgi"......nieładnie jest bogacić się i wspinać na szczeble kariery na cudzej krzywdzie panowie

    • 6 0

  • Energa

    Inwestuja, a szczególnie w obiekty budowlane,które oświetlane przez całą noc za nasze pieniądze/widzę to z mojego mieszkania/ Nie wiem komu to służy. Nam odbiorcom - nie, firmie w nocy oświetlenie- wątpliwe, a dla prestiżu to tak. To jest granda, a moze NIK to sprawdzi?

    • 6 0

  • "Przede wszystkim na inwestycje w segmencie dystrybucji (12,5 mld zł).."
    Czyli, jak rozmiem infrastrukturę przesyłową, od której NAJPIERW !
    należy zacząć, jeśli w przyszłości chce się angażować w wytwarzanie
    energii w przeciwnym razie, elektrownie wodne tudzież gazowe lub atomowe
    będą wytwarzały energię, ale tą ostatnią odbiorcy będą musieli nosić wiardach...
    Natomiast koszt rzędu 12,5 mld z perspektywy całej Polski, to kropla w morzu.
    Na modernizację infrastruktury przesyłowej potrzeba kwoty w przedziale
    120-180mld PLN. Bo jedno jest pewne popyt na energię będzie rósł.
    A więc zamiast bawić się w sponsoring, którego wyniki są takie sobie,
    szczególnie w jednej dyscyplinie, warto przerzucić środki na inwestycję.

    • 4 0

  • EBITDA

    Jak ma sie kredyt do przewalenia to trudno by EBITDA nie wzrosła. Podana informacja że EBITDA będzie pochodzić w 20% z inwestycji tez nic nie oznacza.
    Pytanie czy z tytułu samej działalności operacyjnej wzrośnie EBITDA.
    Tak nic nie mówiącej informacji o strategii dawno nie widziałem.
    Już nie chodzi o to że jest bałagan czy nadużycia. Tylko że jest ogólna miernota menedżerska.

    • 2 0

  • Niewiarygodny zarząd prowadzi Energe na giełdę.

    Kiedy czytam archiwalne informacje o strategii Energi NIC nie znajduje potwierdzenia w obecnej sytuacji Energi. Nie można wierzyć w żadne słowo Bielińskiego. Księgowe sztuczki już się wyczerpały. Zarząd który nie dotrzymuje prognoz nie ma prawa kierować firmą która wchodzi na giełdę.

    • 6 0

  • Szpak czy Orzech (1)

    Zarząd nie zrealizował żadnego projektu z tak szumnie ogłaszanych. Zaciąga kredyty na wypłatę dywidendy bo firma nie jest w stanie wygenerować gotówki z działalności operacyjnej. Blisko pięcioletnia pożałowania godna inwestycyjna aktywność Marcina Szpaka nie przyniosła ŻADNEJ inwestycji (mówienie że ostatni zakup wiatraków od DONGa to sukces byłego pracownika gdańskiego magistratu, to hipokryzja). Oczy przecieram ze zdziwienia jak można było w tak wielkiej firmie nic nie zrobić. Oczy przecieram ze zdziwienia że nikt tego nie przerwie.

    • 7 0

    • jeszcze jeden

      do tej dziwnej menażerii dorzuciłabym jeszcze jednego specjalistę od WSZYSTKIEGO - p.GAJEWSKIEGO (pseud. p.Jeziorko) wszędzie można go zatrudnic, bo o niczym nie ma zielonego pojęcia.Aktualnie Energa-Operator pion Dystrybucji - zatrważające!

      • 3 0

  • Kolejne transfery miliardów !!!

    Przecież nie będzie żadnych zrealizowanych inwestycji ! Będa tylko analizy i niepotrzebna dokumentacja za miliardy , które będą w kieszeniach kolesi .

    • 9 0

  • .. fotele do masowania d....p prezesów i olbrzymie reklamy w nowej siedzibie

    to inwestycje za które zapłaci odbiornik prądu, emeryci.. aby zyło sie lepiej złodziejom z namaszczenia PO

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim.W latach 1981-2007 Prezes Zarządu i dyrektor giełdowej spółki „Centrostal S.A.”. Sprawował społecznie wiele funkcji m.in. Prezydenta Pomorskiej Izby Przemysłwo-Handlowej, Przewodniczącego Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego, Przewodniczącego Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Członek Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego w Warszawie...

Najczęściej czytane