• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energa wyda miliardy na inwestycje

VIK
19 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Minister skarbu zapowiedział, że Energa wejdzie na giełdę jeszcze w tym roku. Niestety nie ujawniono kiedy dokładnie to nastąpi. Minister skarbu zapowiedział, że Energa wejdzie na giełdę jeszcze w tym roku. Niestety nie ujawniono kiedy dokładnie to nastąpi.

Grupa Energa wyda blisko 21 mld zł na inwestycje do 2021 roku. Tak przynajmniej zakłada zaktualizowana Strategia Grupy Energa na lata 2013-2020, właśnie przyjęta przez zarząd i pozytywnie zaopiniowana przez Radę Nadzorczą. Z kolei resort skarbu wciąż podtrzymuje, że giełda to najlepsza metoda prywatyzacji tej spółki.


Czy jesteś za prywatyzacją państwowego koncernu?


Na co spółka wyda 21 mld zł? Przede wszystkim na inwestycje w segmencie dystrybucji (12,5 mld zł) oraz na inwestycje w elektrownie konwencjonalne i gazowe, odnawialne źródła energii oraz kogenerację, czyli proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej.

- Główne kierunki przyjętej w 2008 roku strategii Grupy Energa pozostają aktualne, co znajduje odzwierciedlenie w osiąganych przez nas wynikach. Jednak trendy w elektroenergetyce czy uwarunkowania prawne skłaniają nas do szukania innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie lepiej reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe i potrzeby klientów - wyjaśnia Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energa SA. - Modyfikacja strategii pozwoli nam nie tylko osiągnąć pozycję preferowanego i niezawodnego dostawcy energii, ale również ograniczyć oddziaływanie na środowisko naturalne i zachować stabilność finansową poprzez inwestowanie w obszar częściowo regulowany, czyli dystrybucję.

Ważną grupą czynników, które zostały uwzględnione w zmodyfikowanym dokumencie, były tendencje zaobserwowane w elektroenergetyce oraz uwarunkowania prawne (Pakiet Energetyczno-Klimatyczny, nowelizacja Ustawy Prawo energetyczne czy Polityka energetyczna Polski do 2030 r.). Energa planuje osiągnięcie spadku emisyjności CO2 z 0,72 Mg/MWh w 2012 roku do mniej niż 0,40 Mg/MWh w 2022 roku oraz wzrost mocy przyłączeniowej OZE z obecnych 1,6 GW do 6 GW, a także dalsze obniżenia całkowitego wskaźnika strat w dystrybucji.

Spółka w perspektywie do 2020 roku, zapowiada również konsekwentne działania w celu redukcji wskaźnika SAIDI (tj. przeciętnego czasu trwania przerwy długiej i bardzo długiej, wyrażonego w minutach na jednego odbiorcę w ciągu roku), zgodnie z pierwotnymi założeniami strategicznymi, do poziomu 190 minut na odbiorcę rocznie, a wskaźnika SAIFI (tj. przeciętnej częstości przerw długich i bardzo długich) o ok. 65 proc. do 1,9 przerw na odbiorcę rocznie.

Dzięki dostosowaniu założeń strategicznych do zmieniającego się otoczenia rynkowego Energa chce też osiągać lepsze wyniki finansowe. Realizacja założeń powinna przyczynić się do osiągnięcia przez Grupę do 2020 roku m.in. ponad 10 proc. średniorocznego wzrostu skonsolidowanej EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji), przy czym 80 proc. EBITDA pochodzić będzie z działalności istniejącej, a 20 proc. z nowych projektów.

Ostatnio minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że Energa wejdzie na giełdę jeszcze w tym roku. Niestety, nie ujawniono kiedy dokładnie to nastąpi. Według wyjaśnień, obecnie trwają przygotowania do oferty publicznej spółki. Decyzja odnośnie struktury oferty, wielkości sprzedawanego przez skarb państwa pakietu akcji, zostanie podjęta w późniejszym etapie i będzie uwzględniała aktualną sytuację na rynkach kapitałowych oraz rekomendacje doradców ministra skarbu państwa w tym procesie.
VIK

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Zobacz także

Opinie (49) 2 zablokowane

  • "tak jak z całym przemysłem w "polsce" "

    Najlepiej (jak w Enerdze) obsadzić stołki "psycholami" po psychologii i innych teoretyków po naukach uniwersyteckich, a także magistrów od "fikołków" i gawędziarzy od przemysłu. Jak się "psychol" wyśpi taka decyzja. Kogo "psycholowi" polecą (nie ważne umiejętności, liczy się lojalność) już jest na stołku i realizuje tak zwane "projekty". A wszyscy skaczą wokół, bo to "psychol" i nie przewidzisz reakcji. POściągali się z uniwersyteckich stołków i udają, że rządzą a w rezultacie skupiają się tylko na tym jak "wydymać" fachowców aby zastąpić ich "znajomkami". I kto za to płaci Pani płaci, Pan płaci i ja.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją puzzli, kart, gier planszowych, zabawek i mediami oraz trzy spółki sportowe. W latach 1997 - 2008 był prezesem ProkomuTrefl Sopot. W 1997 roku założone przez Kazimierza Wierzbickiego Sopockie Towarzystwo Koszykówki Trefl przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną.

Najczęściej czytane