stat

Kontenerowiec MSC Zoe dotarł do Gdańska


Do gdańskiego terminalu DCT dotarł kontenerowiec MSC Zoe, o którym ostatnio było głośno z powodu utraty części ładunku na Morzu Północnym. Jednostka była wówczas w drodze do portu Bremerhaven, ale kolejnym portem na trasie był właśnie Gdańsk. Wyładunek potrwa nawet tydzień.MSC Zoe pływa w ramach regularnego serwisu z Azji do Europy. W nocy 2 stycznia statek był w drodze do niemieckiego portu Bremerhaven, kiedy trafił na sztorm. Niestety w zderzeniu z żywiołem 250 kontenerów zostało uszkodzonych lub utraconych. Cześć ładunku została wyrzucona na plaże Wysp Zachodniofryzyjskich. W kontenerach były m.in. zabawki, meble, elektronika, ale także niebezpieczne chemikalia. Większość ładunku pozostała jednak na pokładzie i nie została uszkodzona w wyniku tego incydentu.Firma Mediterranean Shipping Company szybko rozpoczęła oczyszczanie plaż i odzyskiwanie ładunku. W akcję zaangażowano specjalistyczne statki wyposażone w sonary do poszukiwania zaginionego ładunku na morzu. Wśród poszkodowanych mogą być firmy z Polski, ponieważ statek w ramach regularnego, cotygodniowego połączenia wpływa do Gdańska. Nie podano jednak listy podmiotów poszkodowanych w wyniku tego zdarzenia.
Cześć ładunku z MSC Zoe została wyrzucona na plaże Wysp Zachodniofryzyjskich.
Cześć ładunku z MSC Zoe została wyrzucona na plaże Wysp Zachodniofryzyjskich. fot. Twitter / @UID_

Statek nie był mocno uszkodzony i pozostał sprawny, więc mógł kontynuować podróż do Bremerhaven, tam pozostawał przez ostatnie tygodnie. Po przeładunku i otrzymaniu wymaganego świadectwa klasy w piątek wieczorem 18 stycznia był już na redzie w Gdańsku. Jednostka przyjęta jest w trybie awaryjnym, więc wyładunek odbywa się wówczas, gdy nie koliduje z planowanymi przeładunkami. Przez to operacja może potrwać nawet tydzień.

- Przyjęliśmy statek w weekend. Niestety, udało się wyładować tylko część kontenerów. Statek musiał wrócić na redę. Tam prawdopodobnie pozostanie do soboty, chyba że wcześniej znów nam się uda znaleźć tzw. okienko - wyjaśnia Grzegorz Pawłowski, dyrektor ds. prawnych i korporacyjnych DCT.
MSC Zoe to nowa jednostka, bo została zbudowana w 2015 r. Jest to jeden z największych kontenerowców na świecie, ma 395 m długości i może pomieścić ponad 19 tys. kontenerów.

Opinie (133) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Grzegorz Ksepko

Wiceprezes zarządu Energa SA ds. Korporacyjnych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji...