Spółki z Grupy MARS przebudują platformę Petrobalticu

Już w najbliższych tygodniach ma rozpocząć się przebudowa platformy wiertniczej "Petrobaltic" na platformę eksploatacyjną.
Już w najbliższych tygodniach ma rozpocząć się przebudowa platformy wiertniczej "Petrobaltic" na platformę eksploatacyjną. fot.Wojtek Jakubowski/KFP

Do Gdyni wpłynęła we wtorek platforma wiertnicza "Petrobaltic". Zostanie ona przebudowana przez spółki z Grupy MARS na platformę eksploatacyjną. Koszt inwestycji to minimum 28 mln euro.We wtorek platforma "Petrobaltic" wpłynęła do gdyńskiego portu.
We wtorek platforma "Petrobaltic" wpłynęła do gdyńskiego portu. fot. czytelnik Trojmiasto.pl
Przebudowa platformy wiertniczej należącej do spółki Lotos Petrobaltic, o nazwie "Petrobaltic", na platformę eksploatacyjną, ma rozpocząć się już w najbliższych tygodniach. Wcześniej informowano, że inwestycja rozpocznie się we wrześniu. Po zakończeniu inwestycji platforma stanie się centrum produkcyjnym na bałtyckim złożu B8, a prace wiertnicze przejmie nowa platforma "Lotos Petrobaltic".

Uruchomienie komercyjnej produkcji ze złoża B8 planowane jest na koniec 2015 r. W związku z przesunięciem się terminów dotyczących przebudowy platformy rozpoczęcie produkcji na bałtyckim złożu rozpocznie się zapewne z opóźnieniem.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy inwestycją zajmą się spółki: Energomontaż Północ Gdynia, Stocznia Remontowa Nauta i Crist. Konsorcjum firm z Grupy MARS Shipyards & Offshore wygrało walkę o kontrakt i pokonało m.in. Gdańską Stocznię Remontowa.

Przetarg ogłoszony przez Grupę Lotos, w skład której wchodzi Lotos Petrobaltic, postawił potencjalnym wykonawcom duże wymagania. Poszukiwane były podmioty, które na swoim koncie mają przynajmniej dwa remonty lub przebudowy platform i jeden projekt dotyczący budowy platformy lub statku typu "jack-up vessel". W grę wchodziło także wykonanie modułów lub instalacji systemów procesowych o ciężarze minimum 400 ton w branży oil & gas.

Jedna ze spółek, która częściowo należy do funduszu MARS - stocznia Crist - ma doświadczenie w budowie jednostek "jack-up vessel". W grudniu 2013 roku przekazała armatorowi specjalistyczny statek hydrotechniczny "Vidar". Natomiast rok wcześniej zakończono budowę jednostki "Innovation".

Dodatkowo w grudniu 2013 roku MARS podpisał porozumienie z Drydocks World oraz Maritime World - międzynarodowymi dostawcami usług offshore dla sektora stoczniowego oraz energetyki. Porozumienie obejmuje partnerstwo w świadczeniu usług dla sektora morskiego i offshore, w tym napraw, remontów oraz budowy nowych platform wiertniczych, czy konstrukcji stalowych do morskich elektrowni wiatrowych.

Wykonawca remontu platformy "Petrobaltic" musiał też posiadać odpowiedni potencjał techniczny oraz zatrudniać osoby zdolne wykonać to zamówienie i wykazać, że uzyskał przychody ze sprzedaży na poziomie nie niższym niż 400 mln zł rocznie w każdym z dwóch ostatnich, pełnych lat obrotowych, posiadać zaudytowane sprawozdania i kapitał własny na poziomie nie mniejszym niż 200 mln zł. Taka sama zasada obowiązywała jeśli podmioty działają w ramach konsorcjum.

Platforma wiertnicza Lotos Petrobaltic od środka.

Opinie (70) 10 zablokowanych

 • no to już po MARSJANACH

  Nie ma żadnych szans aby wykonali tą przebudowę. Ale sukces zawsze można ogłosić!!!

  • 63 18

 • "Jedna ze spółek, która częściowo należy do funduszu MARS - stocznia Crist - ma doświadczenie w budowie jednostek "jack-up vessel". W grudniu 2013 roku przekazała armatorowi specjalistyczny statek hydrotechniczny "Vidar". Natomiast rok wcześniej zakończono budowę jednostki "Innovation".

  Dziwnym trafem w wymaganiach przetargowych potencjalny wykonawca musiał się pochwalić akurat 2 takimi jednostkami.
  I całkiem przypadkowo takie "referencje" miał Crist ;)
  Firma tonie , brak konkretnych zleceń z zagranicy , sprawy w sądzie więc trzeba próbować reanimować trupa i ściągnąć kilka zleceń z tzw. "przetargu publicznego".
  Mars i rząd wpompował w tą firmę kupę kasy i jak o zgrozo firma padnie to wyborcy w następnych wyborach mogą oderwać kilku cwaniaków od koryta.

  • 59 10

 • crist praca za afrykańską stawkę a wymagania światowe

  • 62 9

 • Wbrew pozoro

  • 4 1

 • termin najważniejszy

  Wygraliśmy z GSR tylko dlatego że daliśmy nierealny termin zakończenia prac aby Paweł zdążył się przed wyborami pochwalić ale wiemy że nie zdążymy i będzie katastrofa! Zobaczycie!

  • 42 3

 • platforma

  przecież w tych firmach nikt nie ma pojęcia jak zorganizować prace przy przebudowie a przy okazji remoncie platformy, nie znają standardów jakie obowiązują podczas wykonywania prac . Tu raczej chodzi by uratować Crist od upadłości ( przegrany proces sądowy) , w Naucie też brakuje ludzi doświadczonych przy takich pracach a Energomontaż raczkuje w wykonywaniu tego typu prac. Skarb Państwa jest głównym akcjonariuszem spółki Lotos Petrobaltic i tu chodzi o zasilenie kasą upadających firm a pieniądze są duże i prawidłowo bo sa to bardzo odpowiedzialne prace tyle, że te państwowe marsjanskie firmy maja niewielkie szanse by wykonać
  te zlecenie.

  • 54 8

 • Remontowa rulez !

  • 34 10

 • Nie dadzą rady, bo brak Konrem Nauta..

  tego mi zabrakło w treści. I jeszcze o bucu i Stachu F

  • 8 10

 • zly kaszub

  Mars czytany od konca to..... I wszystko jasne. Remontowa gorą leśne dziadki z marsa nie macie szans.

  • 40 11

 • przetargi LOTOS PETROBALTIC na przebudowę

  LOTOS PETROBALTIC dwa razy ogłaszał przetarg na przebudowę platformy. Na chorych warunkach nie złożono żadnych ofert, Energomontaż dostał ten kontrakt bez przetargu, w drodze negocjacji. Uruchomienie eksploatacji złoża B8 w 2015 roku jest nierealne, gdyż przebudowa platformy zajmie co najmniej rok. Posadowić ją na dnie można tylko od maja do września (jesień i zima to sztormy). Czyli eksploatacja złoża B8 rozpocznie się najwcześniej pod koniec 2016 roku lub dopiero w 2017 roku. Sądzę, że akcjonariusze Grupy LOTOS SA są robieni w balona, propagandowymi wizjami.

  • 39 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Grabski

Przedsiębiorca, inwestor, autor wielu projektów biznesowych. Twórca Olivia Business Centre....

Najczęściej czytane