• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejski rynek magazynowy młody, ale dynamiczny

erka
3 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
O kolejny magazyn wzbogaci się w Trójmiasto w 2011 roku. Panattoni Park Gdańsk będzie miał powierzchnię 8,6 tys. m.kw z możliwością rozbudowy do 17 tys. m.kw. O kolejny magazyn wzbogaci się w Trójmiasto w 2011 roku. Panattoni Park Gdańsk będzie miał powierzchnię 8,6 tys. m.kw z możliwością rozbudowy do 17 tys. m.kw.

Trójmiejski rynek nowoczesnych powierzchni logistyczno-magazynowych jest stosunkowo młodym rynkiem i wkracza dopiero w fazę dynamicznego rozwoju. Pod względem powierzchni magazynowej Trójmiasto plasuje się dopiero na szóstej pozycji w Polsce, oferując około 160 tys. m.kw. nowoczesnych magazynów (ok. 2,5 proc. wszystkich zasobów w Polsce wynika z raportu przygotowanego przez Agencję Rozwoju Pomorza.



Prologis Park Gdańsk. Prologis Park Gdańsk.
Centrum Logistyczne Gdańsk - Kowale. Centrum Logistyczne Gdańsk - Kowale.
Centrum magazynowe Hutnicza. Centrum magazynowe Hutnicza.
Dotychczas pomorski rynek zdominowany był przez jednego dużego operatora, firmę ProLogis, która posiada 91 tys. m.kw. nowoczesnych magazynów w Gdańsku-Kokoszkach. Niedługo powinno się to zmienić, bowiem do gry wkraczają najwięksi konkurenci ProLogisu, Panattoni oraz SEGRO. Pierwszy rozpoczął budowę swojego kompleksu przy ul. Elbląskiej zobacz na mapie Gdańska, który docelowo będzie liczył 48 tys. m.kw. (obecnie 7,6 tys. m.kw.). SEGRO natomiast przygotowuje się do budowy 46 tys. m.kw magazynów, które wejdą w skład centrum logistycznego o łącznej powierzchni 150 tys. m.kw. zlokalizowanego przy węźle autostradowym w Rusocinie.

Rok 2010 przyniósł wyraźne ożywienie na pomorskim rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych, zwłaszcza po spokojnym 2009 roku. Prócz wspomnianych inwestycji firm Panattoni oraz SEGRO, na pomorski rynek zdecydował się także krakowski operator 7R Logistic, który dysponuje obecnie przeszło 11 tys. m.kw. powierzchni magazynowo-biurowymi w Gdańsku - Kowalach. Zakończona jest też budowa 8 ty. m.kw. magazynu wysokiego składowania w Porcie Gdynia. Obiekt ten jest częścią planowanego większego centrum logistycznego gdyńskiego portu.

To właśnie dynamiczny rozwój trójmiejskich portów oraz notowany w 2010 roku dwucyfrowy wzrost przeładunków kontenerowych w gdańskim i gdyńskim porcie powoduje coraz większe zainteresowanie operatorów logistyczno magazynowych regionem Pomorza. Szczególnie atrakcyjny teren znajduje się w bliskim sąsiedztwie głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT w Gdańsku.

W chwili obecnej trwają prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem całego obszaru (o łącznej powierzchni 100 ha) i przekształcenia go w Pomorskie Centrum Logistyczne zobacz na mapie Gdańska. Za projekt odpowiedzialna będzie międzynarodowa grupa Goodman. Na terenie PCL może powstać łącznie nawet 700 tys. m.kw. obiektów magazynowych, powiązanych z nimi placów składowych, obiektów produkcyjnych, biurowych i innych obiektów przemysłowych.

Pomorskie Centrum Logistyczne jest tylko jednym z kilku planowanych projektów logistyczno-magazynowych, które będą realizowane w najbliższym czasie w regionie Trójmiasta. W 2011 roku 7R Logistic odda do użytku swój drugi już park magazynowo-biurowy. Tym razem będzie to 25 tys. m.kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej z dodatkową powierzchnią biurową. Centrum logistyczne będzie zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie pierwszego parku krakowskiego operatora, w Gdańsku-Kowalach.

O kolejny magazyn (o powierzchni 8,6 tys. m.kw z możliwością rozbudowy do 17 tys. m.kw.) wzbogaci się w 2011 Panattoni Park Gdańsk. Gotowi do ekspansji są też dwaj inni czołowi operatorzy - ProLogis (który zabezpieczył już 21 ha pod nowe centrum logistyczno-magazynowe) oraz AIG/Lincoln (planujący budowę Diamond Business Park Gdańsk o powierzchni 45 tys. m.kw w okolicy ulicy Lubowidzkiej w Gdańsku).

Po wyraźnie słabym roku 2009, obecny przyniósł zdecydowane ożywienie popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe. W pierwszej połowie 2010 roku popyt w regionie Trójmiasta wyniósł 21,6 tys. m.kw. Największe zapotrzebowanie na powierzchnie zgłaszali operatorzy logistyczni (31 proc.), firmy z branży tekstylnej (28,3 proc.), spożywczej (14,5 proc.) oraz sieci sklepów (12,5 proc.). Obecnie w regionie Trójmiasta dostępne jest 8,1 tys. m.kw. wolnej powierzchni, co przekłada się na bardzo niski poziom pustostanów (ok. 5 proc.). Dość wysoka aktywność najemców w 2010 roku oraz nadal niska podaż nowych powierzchni magazynowych powodują utrzymanie nominalnych stawek czynszu na relatywnie wysokim poziomie (3 - 4 euro/m.kw.)

Region Trójmiasta, mając bezpośredni dostęp do morza oraz portów, a także coraz lepszą infrastrukturę drogowo-kolejową, jest bardzo perspektywicznym rynkiem. Dodatkowo zwiększy się jego znaczenie po ukończeniu budowy autostrady A1, która umożliwi szybki transport ładunków między Skandynawią a południową Europą. Decyzje inwestycyjne kolejnych operatorów nowoczesnych parków są tego doskonałym potwierdzeniem.

Co ważne, mimo zwiększającej się podaży nowoczesnej powierzchni, wskaźnik pustostanów pozostaje wciąż na niskim poziomie i prawdopodobnie będzie tak i w najbliższych miesiącach. Dopiero oddanie do użytku wszystkich zapowiadanych parków logistyczno-magazynowych może to zmienić. Ale to jest perspektywa co najmniej kilku lat.

Zobacz raport na temat powierzchni magazynowych w Trójmieście.
erka

Miejsca

Opinie (29) 3 zablokowane

  • Nie może być artykułu o inwestycjach w przemyśle bez pewnego rodzaju postulatów, a ponieważ jeszcze się nie pojawiły to ja to zrobię:

    Wszędzie tylko te magazyny budują a może rząd by nam wreszcie pensje podniósł! :D

    • 0 0

  • Co za beznadziejny raport.... (2)

    Jak można takie badziewie porownywać do profesjonalnych raportów. Informację sa przeklamane, nieaktualne i często moga wprowadzać w błąd. Nie wiem kto to pisal ale na nieruchomościach magazynowych sie nie zna. Poza tym jest tam duzo przedruków.

    • 0 0

    • To przeciez sponsorowany artykuł

      • 0 0

    • Hmm...

      Które informacje są przekłamane i nieaktualne? I które wprowadzają w błąd?

      • 0 0

  • re

    Czy tak się rozwija? Widzę, że w bazach Jartomu jest niewiele wolnych nieruchomości w naszym regionie. Raczej na terenach województwa mazowieckiego, rzeczywiście jest sporo wolnych miejsc. Czy to nie znak, że należy rozpocząć u nas inwestycje?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy zawodowej ściśle związany z gospodarką morską i regionem pomorskim. Założyciel i prezes zarządu Inter Marine Sp. z o. o. - jednej z pierwszych w Polsce prywatnych agencji żeglugowych (rok zał. 1990), która po 22 latach działalności jest wiodącą w Polsce firmą branży usług sektora morskiego, usług stoczniowych oraz pośrednictwa pracy za granicą będąc jednocześnie ”firmą matką”...

Najczęściej czytane