- 1 Porzucony jacht wystawiony za 1/7 wartości (79 opinii)
- 2 Były prezes Lotosu w banku PKO BP (76 opinii)
- 3 Dodatkowy urlop i większy zasiłek (115 opinii)
- 4 Port Gdańsk szuka nowego prezesa (134 opinie)
- 5 Bateryjny magazyn Energi (92 opinie)
- 6 Equinor i Polenergia zakończyły badanie dna morskiego (40 opinii)
Zawiadomienia do KNF i prokuratury w sprawie Energi
Do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Prokuratury Okręgowej w Gdańsku trafiły zawiadomienia o możliwości uchybień, do jakich miało dojść przy podjęciu przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Energi uchwały dotyczącej wycofania spółki z giełdy. Zawiadomienia złożył Jan Trzciński, prezes fundacji "To, co najważniejsze". Mają one związek z ostatnim wyrokiem sądu w Gdańsku, który uniemożliwił wycofanie Energi z GPW.

Chodzi o nieścisłość w datach publikacji komunikatów giełdowych Energi publikowanych w języku angielskim. Niektóre z nich, w szczególności dotyczące zawiadomienia inwestorów zagranicznych o warunkach zdalnego uczestnictwa w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu spółki, miały być publikowane ze wstecznymi datami.
Niezgodne daty w komunikatach giełdowych Energi

- Kiedy prześledziliśmy raporty bieżące w języku angielskim z tamtego okresu, to nie był to jedyny taki przypadek w oficjalnym serwisie giełdowym spółki. Te pliki nadal "wiszą" na oficjalnej stronie. Mamy wszystko udokumentowane notarialnie. Do chwili obecnej nikt z Energi się do tej sprawy nie ustosunkował - dodaje radca prawny Michał Dzięciołkiewicz, drugi z prawników uczestniczący w sprawie.
Energa pozostaje na giełdzie. Sąd po stronie akcjonariuszy
Przypominamy, że na początku grudnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku IX Wydział Gospodarczy uchylił uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki Energa z 29 października 2020 r. w sprawie wycofania akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych.
Sprawa wytoczona została przez 12 powodów, gdzie dodatkowo jednym z powodów jest Jan Trzciński, prezes Fundacji "To, co najważniejsze" reprezentujący ponad 900 drobnych akcjonariuszy Energi. Pierwsza rozprawa odbyła się się 13 maja 2022 r., a wyrok zapadł po 6 miesiącach. Wyrok nie jest prawomocny. Stronom przysługuje prawo do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku i o apelację.

Mali akcjonariusze pozywają koncern energetyczny
To niejedyna sprawa dotycząca Energi i jej wyjścia z giełdy. 11 kwietnia 2022 r. ruszył proces w analogicznej sprawie, ale wytoczonej przez inną grupę drobnych akcjonariuszy (potocznie nazywaną Grupą Warszawską). Jednak już w maju 2022 r. sąd zdecydował o oddaleniu powództwa o uchylenie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Energa SA w sprawie wycofania akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym.
- W każdej sprawie używana jest inna argumentacja. Zależy to i od prawnika reprezentującego stronę, i od sędziego. Przesłanki dotyczące uchylenia uchwały trzeba je ocenić w kontekście konkretnej sprawy - mówi radca prawny Michał Dzięciołkiewicz.
- Nasza argumentacja opierała się główne na uchybieniach formalnych. Ponieważ całe zwołanie walnego zgromadzenia Energi było obarczone wieloma formalnymi uchybieniami. Posiadając zebrane przez nas dowody, mamy nieodparte wrażenie, że wszystko było robione po to, aby jak najmniej akcjonariuszy mogło wziąć w nim udział. To zwiększało szansę na przyjęcie uchwały o wycofaniu Energi z giełdy - podsumowuje radca prawny Adrian Kessler.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-12-14 11:51
za PO i Tuska (4)
wartość Energi wynosiła ponad 20 mld pln, tymczasem Skarb Państwa, czytaj PIS wydoił Energę na ratowanie górnictwa, nietrafione projekty m.in Ostrołęka i inne PIS-owskie fanaberie, robiąc z niej wydmuszkę, ale mimo wszystko ciągle przynoszącą wielomiliardowe zyski, którą następnie przejął Orlen za 2 mld pln, czyli za półroczny zysk, Polacy, wszyscy na wybory, takich wałków jak za PIS w Polsce jeszcze nie było.
- 95 28
-
2022-12-14 12:12
To tak samo jak akcje Orlenu. (2)
Jak tylko tłuste koty się tym zajęły, tak akcje Orlenu poszybowały w dół. Kto miał na tym zarobić pewnie zarobił, ale w mendiach publicznych o tym nie usłyszymy, tam tylko "fur dojczland" można usłyszeć 173 razy w czasie jednych wiadomości.
- 23 3
-
2022-12-14 17:37
Napisał " znafca" giełdy !!! (1)
Ps. Z taką wiedzą, to nawet nie wchodź na giełdę bo wszystko stracisz w jeden dzień !!!
- 5 12
-
2022-12-15 11:28
bierz kredyt na 200% inne sa darmowe
- 0 0
-
2022-12-15 10:45
gfdgh
na tak za PO były inne wałki, przecież nie mogą powtarzać po poprzednikach :D
- 2 1
-
2022-12-14 14:27
O Enerdze w prokuraturze (3)
I po co ten hałas??? Prokuratura podłubie, podłubie, uchybień albo nie znajdzie, albo oceni, że nie wiadomo kto to zrobił i cała para pójdzie w gwizdek. Przecież zarządzający spółkami Skarbu Państwa są ponad prawem. A jeżeli zrobi się za głośno, to przeniesie się gościa, czy kilku gości na inne ciepłe posadki, jak byłego prezesa Wód Polskich, który poleciał za katastrofę Odry, a teraz szefuje badaczom tej katastrofy.
- 45 8
-
2022-12-16 07:34
(1)
Jo, był w WW jest teraz w IOS.
- 0 0
-
2022-12-17 10:46
Musi przypilnować
Żeby badania wykazały prawdę ;)
- 0 0
-
2023-02-16 14:48
prokuratura
Mam nadzieje że znajdzie się prokurator który wyda korzystny wyrok dla odbiorców energi.Wszystko ma podane,wszystkie wałki tej firmy,zakup przez Orlen .Ta firma za czasów PiS walca stała się przystanią tłustych kotów i robienia wałków jakich Polska nie widziała
- 0 0
-
2022-12-14 10:24
Brawo - czas pokazać Obajtkom i innym tego pokroju że to nie jest prywatny folwark. (13)
I nawet jeżeli im się wydaje że prawo jest dla innych, to tylko im się tak wydaje.
- 110 22
-
2022-12-14 10:39
(8)
patrzę na rachunek i płacze a te wuje śmią sie chwalić:
Energa wypracowała ponad 500 mln zł zysku
chwalicie się że doicie rodaków i ceny macie jedne z najwyższych w Europie ??? nie ma się czym chwalić to raczej obraz żałosny i hańbiący , jesteście super macie tyle kasy to może jak W Finlandii ludzie w Raumie mają prąd za darmo , wodę za darmo ... tym sie pochwal to jest sukces a nie sukces bo podnieśliśmy ceny , opłaty i inne pierdoły i dzięki temu mamy 500 milionów zysku- 35 3
-
2022-12-14 10:44
Chwalić może się firma działająca na warunkach rynkowych. (7)
Tutaj mamy regulowany monopol, więc nawet małpy w zarządzie wypracowały by taki zysk. A nawet większy, bo nie trzeba by im płacić sześcio- lub siedmiocyfrowych pensji.
- 65 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.