• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Droga Czerwona: dokumentację przygotuje GDDKiA

Patryk Szczerba
13 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ta droga połączy dwie kluczowe inwestycje w Gdyni
Droga Czerwona ma polepszyć dostęp do portu i odciążyć przeładowaną estakadę, która - co wiadomo - jako droga nie trafi pod administrację GDDKiA. Droga Czerwona ma polepszyć dostęp do portu i odciążyć przeładowaną estakadę, która - co wiadomo - jako droga nie trafi pod administrację GDDKiA.

Dokumentację projektową dla Drogi Czerwonej opracuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dlaczego, skoro jedna koncepcja już powstała? - Ta przekazana przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia nie spełnia wymogów, jeśli chodzi o przygotowanie inwestycji drogowej w zakresie dróg krajowych - informuje Ministerstwo Infrastruktury.



Kto jest w głównej mierze odpowiedzialny za brak konkretów ws. Drogi Czerwonej?

Przypomnijmy: w listopadzie zeszłego roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia i władze Gdyni przedstawiły koncepcję przebiegu Drogi Czerwonej pod nazwą "Droga Czerwona elementem "ostatniej mili" dostępu drogowego do portu Gdynia i granicy państwa".

Tłumaczono wówczas: to był maksymalny krok, jaki samorząd mógł zrobić w sprawie budowy nowej trasy do portu.

Droga Czerwona częścią Centralnego Portu Komunikacyjnego



Reszta, ale najważniejsza, bo dotycząca finansowania budowy trasy, miała należeć do władz krajowych. Zwłaszcza że premier Mateusz Morawiecki wcześniej ogłosił, że Droga Czerwona będzie częścią wielkiego, ogólnopolskiego programu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego CPK - jako droga łącząca planowane inwestycje z portem.

Odebrano to powszechnie jako szczęśliwy koniec dyskusji o finansowaniu tej inwestycji, wartej według różnych szacunków od 1,5 do 2 mld zł.

Droga Czerwona: więcej o planowanej inwestycji



Mijały jednak miesiące, ale o inwestycji nadal wiadomo było niewiele. Ministerstwo odpowiadało, że trwają analizy przedstawionej koncepcji.

We wrześniu tego roku Przedstawiciele Rady Interesantów Portu Gdynia, związkowców oraz przedsiębiorstw zajmujących się spedycją, logistyką i transportem wysłali wraz z władzami Gdyni petycję z pytaniem o postępy prac.

Pomorscy posłowie: dlaczego nie ma konkretów?



Sprawą interesują się też pomorscy parlamentarzyści, pisząc interpelacje do ministerstwa infrastruktury.

- Rumia wystąpiła z wnioskiem o dopisanie projektu Drogi Czerwonej do "Rządowego projektu Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.". Ministerstwo poinformowało, że powyższy program nie zawiera wskazanego projektu, inwestycja będzie realizowana nie z Krajowego Funduszu Drogowego, ale z budżetu państwa. Nie ma jednak ministerialnych propozycji konkretnych rozwiązań, które pozwoliłyby usprawnić proces inwestycji w fazie projektowej - podkreśla Joanna Senyszyn, posłanka SLD.
Zadała pytania dotyczące braku konkretów w sprawie Drogi Czerwonej, w tym nieumieszczenia jej w rządowym programie drogowym i prowadzonego w sprawie inwestycji dialogu z samorządowcami.

Ministerstwo infrastruktury: Droga Czerwona poprawi dostęp do portu morskiego, więc nie ma jej w rządowym programie



Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że ze względu na fakt, że głównym celem inwestycji jest poprawa dostępu drogowego do portu morskiego, inwestycja nie mogła znaleźć się w rządowym programie.

Z drugiej strony okazuje się, że to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie odpowiedzialna za projekt nowej inwestycji. Koncepcja przedstawiona przez port jest bowiem według ministerstwa niewystarczająca. Jej analiza właśnie się zakończyła.

Włączenie Drogi Czerwonej do inwestycji CPK zapowiadał w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Włączenie Drogi Czerwonej do inwestycji CPK zapowiadał w Gdyni premier Mateusz Morawiecki.
- W Ministerstwie Infrastruktury zakończona została wnikliwa analiza koncepcji drogowej "Droga Czerwona elementem "ostatniej mili" dostępu drogowego do portu Gdynia i granicy państwa", która została przekazana przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Ze względu na to, że przekazana do analizy koncepcja nie spełnia wymogów, jeśli chodzi o przygotowanie inwestycji drogowej w zakresie dróg krajowych, konieczne staje się przygotowanie właściwej dokumentacji projektowej, która zostanie opracowana przez GDDKiA - informuje Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Rząd: samorząd niezainteresowany finansowaniem



Jeśli chodzi o dialog, to przedstawiciele resortu po raz kolejny podkreślają, że do tej pory jednostki samorządu terytorialnego nie były zainteresowane finansowaniem inwestycji oraz wypracowaniem wspólnych rozwiązań w jej zakresie.

- Przestawiane były jedynie oczekiwania realizacji i finansowania całości zadania z budżetu państwa - informuje minister.
Konkretne terminy ani harmonogram nadal jednak się nie pojawiają.

Dodajmy, że według analityków Betfan, firmy przyjmującej zakłady bukmacherskie, Gdynia doczeka się początku budowy Drogi Czerwonej w ciągu pięciu lat - do końca 2026 r. Trasa nie zostanie jednak według nich oddana do użytku do 2028 r.

Droga Czerwona: typy bukmacherów



Droga Czerwona: priorytet, ale innych wyzwań też jest sporo



W odpowiedzi na interpelację można przeczytać, że choć Droga Czerwona jest uznawana za priorytet, to inne inwestycje drogowe mogą okazać się ważniejsze.

- Realizacja Drogi Czerwonej została uznana za priorytet z uwagi na powiązanie z portem w Gdyni. Niemniej jednak, dokonując analizy zasadności realizacji oraz planowania inwestycji, szczególnie w infrastrukturę drogową, należy mierzyć się z bardzo wieloma wyzwaniami, które zapewnią możliwie jak najlepsze funkcjonowanie infrastruktury drogowej, także w przedmiocie umożliwiającym poprawę dostępu drogowego do portu morskiego w Gdyni - kończy Rafał Weber.

Film z zeszłego roku pokazujący tereny, po których przebiegnie Droga Czerwona



Quiz Popularne obiekty Trójmiasta Średni wynik 64%

Popularne obiekty Trójmiasta

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (194) 5 zablokowanych

  • (6)

    Jak odejdzie pan "nie da się" to się wybuduje. A tak to nie wiem, nie znam się, nie orientuję się...

    • 18 1

    • nom (5)

      No bo niby jak miasto zadłużone na 1 mld ma budować drogę która kosztuje 2,5 mld?

      • 5 3

      • (4)

        gdyby miasto wydalo na droge portowa chociazby zlotowke to zlamaloby kilkadziesiat przepisow

        • 0 3

        • to jak Gdansk zbudowal (3)

          Sucharskiego, most wantowy, tunel?
          A to podstawa sukcesu DCT.
          Australiczycy wyczuli, z kim trzeba wspolpracowac. Choc poczatkowo chceli w Gdyni.
          Ale bylo "poooco," nieeedasie", " nieoooplaaaca sie".

          A jak Rumia i Wejherowo dogadaly sie z PKP i buduja tunele?!

          • 2 1

          • tu klucz koscielny zadzialal

            • 0 1

          • (1)

            "Sucharskiego, most wantowy, tunel" to elementy ukladu komunikacyjnego gdanska wiec gdansk budowal je dla siebie i z pilnej koniecznosci, polaczenie portu z krajem natomiast czyli poludniowa obwodnice gdanska zbudowala gddkia z budzetu centalnego, wiec nie zamydlaj oczu tym ktorzy nie sa w temacie

            • 0 2

            • gdzie południowa a gdzie port?!

              Właśnie Sucharskiego i most wantowy komunikuje Południową z portem... Podobnie tunel, który miał być połączony "Słowakiem" z obwodnicą ale "nie stykło".

              W ten sposób patrząc, można powiedzieć, że Gdynia też ma drogę krajową - obwodnicę.

              Oczywiście, są to "elementy ukladu komunikacyjnego", zupełnie tak samo jak gdyńska estakada, czy planowane przedłużenie obwodnicy. Tak jak Pucka, Hutnicza, Unruga i Kwiatkowskiego. Oraz Dąbka.

              A że z tego układu korzysta port? Miasto też z portu korzysta.
              Nikt nie twierdzi, że biznesowi należy budować infrastrukturę - choć są takie nurty myślenia również ;)
              Gdynia również próbuje uwodzić "inwestorów", tylko z innej półki. Jednak słabo ze skutecznością, a prezentowane programy to raczej dla miejscowości do 50k mieszkańców a nie miasta 5x większego!
              Port to jest wspólny interes a przykład Gdańska dobitnie pokazuje, że taka akceleracja działa i jest skuteczna.
              Jeśli zarząd miasta takich działań nie podejmuje a wręcz przeciwnie, aktywnie przeciwdziała temu organizmowi gospodarczemu, to chyba jest coś nie tak.

              • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    (15)

    Dostęp do portu w Gdyni leży w interesie całego państwa Polskiego. Zostawianie finansowania go samorządowi którego roczny budżet wynosi cały koszt budowy to jakiś żart. PiS nic nie zrobił żeby spełnić swoje obietnice co do tej drogi. Ewentualne zamknięcie estakady przez jej ciągle pogarszający stan będzie odczuwalny w całym kraju.

    • 194 25

    • zastępca prezydenta Gdyni mówił, że droga czerwona nie jest potrzebna Gdyni (5)

      władze Gdyni, to najchętniej oddałyby tereny portowe deweloperom

      • 30 24

      • (1)

        o! szczujnia dostala dyspozycje, klamstw ciag dalszy, dal nam przyklad morawiecki jak...

        • 21 12

        • to są fakty

          tylko, że za "działanie na szkodę" w tym kraju jeszcze nikt nie beknął...

          • 5 1

      • Tereny portowe nie są własnością Gdyni. (2)

        Zarządza nimi państwowa firma.

        • 5 3

        • a co to ma

          Do rzeczy?!

          • 2 2

        • a wiesz, co się działo

          gdy miasto miało wpływ na zarządzanie portem?

          • 1 0

    • czy ja wiem czy odczuwalna?

      więcej po prostu przeładuje Gdańsk...

      • 10 11

    • ten projekt czeka na (2)

      nowego, prezydenta miasta. Takiego z kompetencjami, najlepiej z jakiegoś niewielkiego miasteczka gdzieś w kraju.
      Póki go nie ma, nie ma o czym rozmawiać.

      A że nie jest to spółka SP a miasto i to z długami, to właściwie można o tym projekcie zapomnieć.

      Wszak pan Horała, ma już swoją łąkę i na pewno jest pochłonięty jej dalszą rozbudową.

      • 19 9

      • Obajtek na prezydenta! (1)

        jest z kompetencjami, zapleczem politycznym i nietykalny. TEGO potrzebują mieszkańcy Obłuża, Chyloni i Środmieścia!

        • 8 7

        • Propozycja by Obajtek został Prezydentem Gdyni uważam jest trafna. Obajtek w Gdyni nie ma jeszcze własnych nieruchomości,, a gdy nim zostanie to nie jedną "kupi". Obrotnych biznesmenów nigdy za mało.

          • 0 0

    • Łojezuśku, toś ty prorok!

      • 2 0

    • Ten samorząd i tak jest kupą odchodów (1)

      Nie radzą sobie z budowa chodników więc o czym tu mowa.

      • 11 4

      • Na pewno??

        Na moim osiedlu (Karwiny) powstały nowe chodniki. I widzę, ze na innych tez powstają. Serio z Gdyni jesteś? A może nie wychodziłeś z domu przez dwa lata??

        • 0 0

    • Za to

      ..całkiem nieźle postępuje budowa drogi ekspresowej do "patriotycznego" portu Kłajpeda na Litwie.Dodatkowo "patriotycznym" wsparciem dla portów Gdyni i Gdańska jest brak postępów w budowie północno-wschodniej obwodnicy Warszawy,która ułatwiłaby skierowanie części strumienia ciężarówek z via carpatii przezA2 i S7 do portów Trójmiasta..Ale to nie gwarantuje żadnego efektu wyborczego..

      • 13 3

    • Fikamy w UE

      Fundusze i KPO wstrzymane. Zapomnijcie o skali inwestycji jaka była dotąd.
      W politykę trzeba umieć, samo machanie szabelką to za mało.

      • 3 2

  • (2)

    Chińczycy zamiast wymieniać się dokumentami i kompetencjami zbudowaliby w tym czasie kilkanascie takich dróg ale w bantustanie to nie możliwe. Nie da sie. Polski niedasizm. Każdy wie, ze dojazdy do portów szczególnie terminali kontenerowych są kluczowe.

    • 17 1

    • Gdyńśki niedsizm - Gdańsk ma drogi (1)

      • 1 2

      • Nie ma Gdańsk dróg,niszą tiry ulice Nowego portu.

        • 3 1

  • Opinia wyróżniona

    obecnie w gdyńskim porcie przebudowywana jest cała infrastruktura kolejowa, koszt ponad 1,5 miliarda złotych (8)

    Więcej towarów powinno być transportowane koleją a nie ciężarówkami.

    • 128 24

    • (1)

      czesc ladunkow i to nie mala musi byc przewozona transportem drogowym, pamietac tez nalezy o ruchu promowym

      • 23 5

      • Przy obecnych cenach nawet węgiel ze Śląska opłaca się bardziej wozić ciężarowym niż PKP.

        • 1 2

    • Zlikwidowac niepotrzebne srodki transportu (1)

      Jak nie beda jezdzic koleje i ciezarowki to bedzie lepsze powietrze a nie zatruta atmosfera.
      A zaopatrzenie ludnosci powinny zapewnic drony ktore nie potrzebuja inwestycji drogowych.

      • 1 21

      • Masz rację - napisz tylko kto dostarczy 2t węgla dronem.

        • 3 0

    • nie jest przebudowywana

      jest odtwarzana, rekonstruowana z zapaści. Aktualizowana do współczesności.
      Niestety, bez wartości dodanej, jaką jest zmiana jej kształtu i możliwości funkcjonowania. Oraz całkowicie bez zmiany jej styków/kolizji z siecią drogową i miastem.
      Bo wiadukty na Chrzanowskiego aż się proszą... Nie wspominając o Hutniczej, czy też Puckiej...
      To w mieście.
      A w większej skali to dawno już znikła potrzeba, aby pociągi towarowe przetaczały się przez środek miasta, a następnie wyczyniały "zakosy" aby znaleźć się w porcie.
      Czas to pieniądz!

      • 3 2

    • I jaką trasą mają te pociągi wyjechać z Gdyni? (1)

      Linia przez Trójmiasto jest zapchana, a modernizacja linii przez Kościerzynę leży.
      Pomijam już fakt, że linia przez Kościerzynę ma cięzki podjazd od Wzgórza do W. Kacka.

      • 3 0

      • zgodnie z idea logicznie myslacych Niemcow

        ...gdy tu "gospodarzyli".
        Tam gdzie latwiej. Na zachod i poludnie.
        Wymaga to odbudowy linii z Leborka do Sierakowic oraz zbudowania lacznika do Skorzewa. Wariant rozpatrywany po wojnie, ale "wicie, rozumicie" byly inne potrzeby.

        • 3 0

    • NIe wszędzie dojedzie pociąg

      co dalej idzie na kolej, co bliżej idzie na ciężarowe. Gdyby nie port Gdynia była by czymś pokroju Władysławowa albo jak Puck, dobrze by było, gdyby UM w Gdyni o tym pamiętał.

      • 2 0

  • Skuteczny pomysł jak Obłuże, Pogórze , Oksywie odciąć od Trójmiasta

    • 9 5

  • Budujcie budujcie

    Wtedy my wyprowadzimy się do domków za obwodnicą, pokupujemy naszym dzieciom samochody i będziemy wam tam robić korek, bo będziemy mogli.

    • 3 13

  • Gdynie nie była też zaiteresowana współfinasowaniem PKM, dla której istniały już plany marszałka doprowadzeniej do portu i na (1)

    Gdynia czeka ze wszystkim, aż inni wybudują jej infrastrukturę
    ona skupia się na "prestiżu"

    • 18 5

    • zupełnie nie

      PKM istnieje dzięki Gdyni.
      Był to pomysł na funkcjonowanie bliźniaczych lotnisk.
      Ale faktycznie, Gdynia cwaniaczyła, aby kasy nie wydać (długi), a Gdańsk chytrzył, aby "siostrę" z interesu wyryćkać. I taka była "szorstka przyjaźń" pożalsięboże "włodarzy".

      Sprawę istotnie załagodził Marszałek, przerażony wizją niewykonu środków i przekierował ciężar inwestycji na peryferia Trójmiasta. Okazało sie to nieszczęściem, bo się spodobało i raczej projektu nie uda się "udusić" po "okresie trwałości".
      A ludzie będą chcieli więcej i więcej...

      • 2 0

  • DK (6)

    A ja się tylko spytam, jak to możliwe, że do jednego z trzech największych portów w kraju wciąż
    NIE MA dostępu drogą krajową? Gdyby nie estakada i Trasa Kwiatkowskiego, pobudowane przez samorząd, to byłaby jakaś tragedia. Powinno to być zrobione dawno już ze środków centralnych bez żadnaj łaski. A nawet gotowej estakady "nie da się" oddać pod zarządzanie GDDKiA... Małe porciki nad Bałtykiem mają połączenie drogami krajowymi, a Gdynia wciąż nie... A jakby na drogowym przejściu granicznym ostatnie 10km autostrady przed granicą zostawić do zbudowania i utrzymania smorządowi? O co w tym wszystkim chodzi???

    • 22 3

    • samorzad? czy ekipe Edwarda Gierka? (2)

      • 7 0

      • (1)

        No prawda. Pierwsze dwa kawałki pobudowano w latach 70tych z budżetu centralnego. I tu się udział centrali skończył. Budowy niestety nie dokończono i stały te wiadukty, nie spełniając założonej roli, aż do lat 90tych, gdy się w końcu Gdynia zdecydowała kontynuować. Budową odcinka leśnego trasy też żaden rząd nie bardzo był zainteresowany... Samorząd pozyskał środki z Unii, "wziął się" i zrobił.

        • 5 0

        • na swoje nieszczęście

          i w konflikcie z zarządcą dróg.

          • 2 0

    • Zgadzam się co do budowy ze środków centralnych (1)

      Z drugiej strony czy jest sens rozwijać ten port skoro tak trudno do niego dojechać samochodem czy koleją?

      • 0 3

      • a jaki jest sens wstawac z lozka

        Przeciez sie tak milo lezy...

        • 2 0

    • jak to mozliwe?

      "Odpowiedź na skierowany w lutym do premiera Donalda Tuska dezyderat parlamentarzystów stanowi m.in.: planowana Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej nie spełnia żadnego z wymogów drogi krajowej, określonych w ustawie o drogach publicznych. Znaczenie tego przedsięwzięcia ma charakter lokalny i jako takie winno być planowane i realizowane "

      Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni:
      "- Powiem brutalnie: Droga Czerwona nie obsługuje żadnych terenów mieszkaniowych i nie rozwiązuje bezpośrednio problemów mieszkańców Gdyni."

      i po herbacie...

      Jak taka jest świadomość decydentów, to co się dziwić?

      • 1 1

  • Ponad podziałami (1)

    Polska doszła do takiego miejsca w którym inwestycje infrastrukturalne są również kierowane politycznymi sympatiami. No bo jak inaczej wytłumaczyć to, że Zakopiankę w trudnym pargórkowatym terenie da się budować z licznymi tunelami i wiaduktami za ciężkie miliardy złotych a nie da się od co najmniej dekady (to jest zarzut do obu rządzących grup na przestrzeni tej dekady) nawet opracować dokumentacji dla strategicznego połączenia portu w Gdyni z siecią dróg klasy A/S nie mówiąc już o wpisaniu tej inwestycji do planu bodowy dróg.

    • 19 0

    • na to wychodzi, ze te podzialy jednak wystepuja

      Dutki potrafia gorali zjednoczyc a oni potrafia odpowiednio zmotywowac swoich przedstawicieli aby pilnowali interesu i "krotkiej koldry". Bo ona zawsze krotka bedzie.
      Pomorskie gremia wola zyc ze sprzedazy pobratymcow i wyslugiwania sie silniejszym. Nie czuja zwiazku z ta ziemia a jedynie z wlasnym portfelem. Nie jest wazne, kto go napelnia ani ile taki portfeli jest wokolo.

      • 0 0

  • (3)

    Zamiast parę lat temu budować 100m estakady w lesie, trzeba było za te same pieniądze wybudować drogę po płaskim na końcu obwodnicy do portu i by już dawno była , a z estakadą są ciągłe problemy. Plany przedłużenia obwodnicy do portu były podczas budowy obwodnicy w latach 70.

    • 15 2

    • estakada i dalszy jej ciag przez las jest bardzo potrzebna ale powina sluzyc tylko obsludze polnocnych dzielnic, tiry natomiast droga potocznie zwana czerwona wyprowadzane powinny byc na obwodnice tak jak zaplanowane to bylo za komuny, jesli chodzi o dylatacje skoncza sie z nimi problemy jak tylko ciezki transport zdjety zostanie z estakady

      • 2 2

    • to jedna z przyczyn problemu

      miasto zbudowało tę drogę wbrew opinii zarządcy dróg.
      I się paniska obraziły...

      • 2 1

    • może i jest to "po płaskim"

      ale chyba wiesz, jaka jest obwodnica między Demptowem a Chwarznem?
      Co nie zmienia faktu, że leśny odcinek estakady jest błędem...

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem polskim reprezentują jej założyciele i obecni członkowie Zarządu: Bogdan Górski – Prezes i Iwona Górska – Wiceprezes. Przedsiębiorstwo powstało w 1981 roku, koncentrując się głównie na realizacji domów jednorodzinnych na zlecenie indywidualnych inwestorów.

Najczęściej czytane