• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Droga Czerwona: dokumentację przygotuje GDDKiA

Patryk Szczerba
13 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ta droga połączy dwie kluczowe inwestycje w Gdyni
Droga Czerwona ma polepszyć dostęp do portu i odciążyć przeładowaną estakadę, która - co wiadomo - jako droga nie trafi pod administrację GDDKiA. Droga Czerwona ma polepszyć dostęp do portu i odciążyć przeładowaną estakadę, która - co wiadomo - jako droga nie trafi pod administrację GDDKiA.

Dokumentację projektową dla Drogi Czerwonej opracuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dlaczego, skoro jedna koncepcja już powstała? - Ta przekazana przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia nie spełnia wymogów, jeśli chodzi o przygotowanie inwestycji drogowej w zakresie dróg krajowych - informuje Ministerstwo Infrastruktury.



Kto jest w głównej mierze odpowiedzialny za brak konkretów ws. Drogi Czerwonej?

Przypomnijmy: w listopadzie zeszłego roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia i władze Gdyni przedstawiły koncepcję przebiegu Drogi Czerwonej pod nazwą "Droga Czerwona elementem "ostatniej mili" dostępu drogowego do portu Gdynia i granicy państwa".

Tłumaczono wówczas: to był maksymalny krok, jaki samorząd mógł zrobić w sprawie budowy nowej trasy do portu.

Droga Czerwona częścią Centralnego Portu Komunikacyjnego



Reszta, ale najważniejsza, bo dotycząca finansowania budowy trasy, miała należeć do władz krajowych. Zwłaszcza że premier Mateusz Morawiecki wcześniej ogłosił, że Droga Czerwona będzie częścią wielkiego, ogólnopolskiego programu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego CPK - jako droga łącząca planowane inwestycje z portem.

Odebrano to powszechnie jako szczęśliwy koniec dyskusji o finansowaniu tej inwestycji, wartej według różnych szacunków od 1,5 do 2 mld zł.

Droga Czerwona: więcej o planowanej inwestycji



Mijały jednak miesiące, ale o inwestycji nadal wiadomo było niewiele. Ministerstwo odpowiadało, że trwają analizy przedstawionej koncepcji.

We wrześniu tego roku Przedstawiciele Rady Interesantów Portu Gdynia, związkowców oraz przedsiębiorstw zajmujących się spedycją, logistyką i transportem wysłali wraz z władzami Gdyni petycję z pytaniem o postępy prac.

Pomorscy posłowie: dlaczego nie ma konkretów?



Sprawą interesują się też pomorscy parlamentarzyści, pisząc interpelacje do ministerstwa infrastruktury.

- Rumia wystąpiła z wnioskiem o dopisanie projektu Drogi Czerwonej do "Rządowego projektu Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.". Ministerstwo poinformowało, że powyższy program nie zawiera wskazanego projektu, inwestycja będzie realizowana nie z Krajowego Funduszu Drogowego, ale z budżetu państwa. Nie ma jednak ministerialnych propozycji konkretnych rozwiązań, które pozwoliłyby usprawnić proces inwestycji w fazie projektowej - podkreśla Joanna Senyszyn, posłanka SLD.
Zadała pytania dotyczące braku konkretów w sprawie Drogi Czerwonej, w tym nieumieszczenia jej w rządowym programie drogowym i prowadzonego w sprawie inwestycji dialogu z samorządowcami.

Ministerstwo infrastruktury: Droga Czerwona poprawi dostęp do portu morskiego, więc nie ma jej w rządowym programie



Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że ze względu na fakt, że głównym celem inwestycji jest poprawa dostępu drogowego do portu morskiego, inwestycja nie mogła znaleźć się w rządowym programie.

Z drugiej strony okazuje się, że to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie odpowiedzialna za projekt nowej inwestycji. Koncepcja przedstawiona przez port jest bowiem według ministerstwa niewystarczająca. Jej analiza właśnie się zakończyła.

Włączenie Drogi Czerwonej do inwestycji CPK zapowiadał w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Włączenie Drogi Czerwonej do inwestycji CPK zapowiadał w Gdyni premier Mateusz Morawiecki.
- W Ministerstwie Infrastruktury zakończona została wnikliwa analiza koncepcji drogowej "Droga Czerwona elementem "ostatniej mili" dostępu drogowego do portu Gdynia i granicy państwa", która została przekazana przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Ze względu na to, że przekazana do analizy koncepcja nie spełnia wymogów, jeśli chodzi o przygotowanie inwestycji drogowej w zakresie dróg krajowych, konieczne staje się przygotowanie właściwej dokumentacji projektowej, która zostanie opracowana przez GDDKiA - informuje Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Rząd: samorząd niezainteresowany finansowaniem



Jeśli chodzi o dialog, to przedstawiciele resortu po raz kolejny podkreślają, że do tej pory jednostki samorządu terytorialnego nie były zainteresowane finansowaniem inwestycji oraz wypracowaniem wspólnych rozwiązań w jej zakresie.

- Przestawiane były jedynie oczekiwania realizacji i finansowania całości zadania z budżetu państwa - informuje minister.
Konkretne terminy ani harmonogram nadal jednak się nie pojawiają.

Dodajmy, że według analityków Betfan, firmy przyjmującej zakłady bukmacherskie, Gdynia doczeka się początku budowy Drogi Czerwonej w ciągu pięciu lat - do końca 2026 r. Trasa nie zostanie jednak według nich oddana do użytku do 2028 r.

Droga Czerwona: typy bukmacherów



Droga Czerwona: priorytet, ale innych wyzwań też jest sporo



W odpowiedzi na interpelację można przeczytać, że choć Droga Czerwona jest uznawana za priorytet, to inne inwestycje drogowe mogą okazać się ważniejsze.

- Realizacja Drogi Czerwonej została uznana za priorytet z uwagi na powiązanie z portem w Gdyni. Niemniej jednak, dokonując analizy zasadności realizacji oraz planowania inwestycji, szczególnie w infrastrukturę drogową, należy mierzyć się z bardzo wieloma wyzwaniami, które zapewnią możliwie jak najlepsze funkcjonowanie infrastruktury drogowej, także w przedmiocie umożliwiającym poprawę dostępu drogowego do portu morskiego w Gdyni - kończy Rafał Weber.

Film z zeszłego roku pokazujący tereny, po których przebiegnie Droga Czerwona



Quiz Popularne obiekty Trójmiasta Średni wynik 64%

Popularne obiekty Trójmiasta

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (194) 5 zablokowanych

  • Droga Czerwona, serio? :-)

    Gdyby miało się to to nazywać Narodowa Droga Wolności albo Narodowa Trasa im. Jana Pawła II to byłaby zupełnie inna bajka. W mig znalazłyby się pieniądze i budowa ruszyłaby z kopyta w rok. A tak będziemy się bujać kolejne lata i jedni będą zrzucać odpowiedzialność na drugich za brak postępów. Władze Gdyni będą miały piękna wymówkę dla mieszkańców dzielnic północnych. A jak tak dalej pójdzie, to Estakada rozsypie się i zawali jak ten wiadukt we Włoszech kilka lat temu. Jeśli ktoś przy tym straci życie, to wtedy będzie płacz, lament i szukanie winnych...

    • 3 0

  • Kto mówi że koncepcja nie była przydatna?

    Bubel wykonany, kasa wzięta wszystko się zgadza. Wesołych Świąt - uśmiechnij się jesteś w Gdyni!

    • 3 0

  • Niech lepiej zajmą się dokończeniem Drogi Zielonej (1)

    • 3 0

    • a ona została rozpoczęta?

      mniej brakuje do zakończenia "słowaka", który miał mieć połączenie z węzłem przy tunelu...

      • 1 0

  • Droga Czerwona

    ta droga to PILNA sprawa i priorytet polskiego państwa. Porty generują blisko 10% krajowego budżetu !! Brak drogi obniża tempo przeładunku, a co będzie po rozbudowie portu Gdynia? 6km niezbędnej drogi i ... niezrozumiała opieszałość ministerstwa infrastruktury trudno komentować. Czekamy może na partyjnego nominata na 'fotel' Gdyni, który deklaracją, za którą pójdą w końcu działania, ruszy projekt? Fotel niepewny, ale każdy rok to ok. 600 mln zł mniej do budżetu (z tytułu braku tej drogi !)

    • 6 0

  • Droga czerwona

    Gdyby Prezydentem Gdyni był Minister Horala droga już dawno była by

    • 1 0

  • Granica panstwa

    Droga do granicy państwa jaka jest port morski jest w gestii państwa i GDKKiA i powinien być finansowany z budżetu państwa

    • 0 0

  • Tak niszczona jest wlasnosc.

    Przez 50 lat robione kolejne plany obietnice i zakazy. Kto pokryje straty poniesione przez kolejne 12 planów budowy drogi.Zdewastowane zabudowania, płacone podatki tak niszczona jest cudzą wlasnosc

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej ( 1995 r.), Francusko-Polskich Podyplomowych Studiów Bankowości i Finansów ( 1995 r.), Podyplomowych Studiów Podatkowych (2001 r.), Podyplomowych Studiów Menedżerskich - Executive MBA (2010 r.) organizowanych przez Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów i Rotterdam School of Management Erasmus University. Karierę zawodową rozpoczynał w 1995 najpierw w Dziale finansowym Danone Polska Sp. z...

Najczęściej czytane