Lotos, Energa i wirus, który zmienił biznes. Rok 2020 w trójmiejskiej gospodarce

Protest pracowników gastronomii przy fontannie Neptuna w Gdańsku.
Protest pracowników gastronomii przy fontannie Neptuna w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Energa już w Orlenie, Lotos już prawie. Jednak to nie wielkie przetasowania w spółkach Skarbu Państwa zdeterminowały pomorską gospodarkę w tym roku. Tak jak w Polsce, tak jak na świecie, najważniejszym wydarzeniem w Trójmieście była... pandemia, która wywarła ogromny wpływ na gospodarkę w każdym jej wymiarze. Jaki był ten rok?Zaczęło się od pierwszych, wydawało się odległych doniesień o kłopotach z towarami z Chin, skończyło się na kolejnym lockdownie i groźbie upadku wielu firm. To jeszcze nie koniec walki o naszą lokalną gospodarkę, trzeba jednak przyznać, że biznes w chwilach trudnych potrafi działać. To był rok trudny, ale też pokazał, że właśnie w takich czasach warto być... po prostu dobrym człowiekiem.

"Tarcza nie starcza" - ogłosił na Facebooku przedsiębiorca z Gdyni i poinformował, że zwalnia z czynszu do końca "zadymy z koronawirusem" wszystkich najemców lokali gastronomicznych, które należą do jego firmy Mango Investment. "Nie tylko ja mam ciężko" - mówi z kolei Chinh Do Xuan, właściciel baru, a dobrzy ludzie, którzy nie wyobrażają sobie targowiska we Wrzeszczu bez jego kuchni, ruszyli z pomocą. Udało się zebrać środki na remont lokalu, a dania na wynos sprzedają się jak... "świeże bułeczki". Takie historie, których wiele opisywaliśmy przez cały rok, dają nadzieję na przyszłość.

Już w pierwszych dniach pandemii powstało sporo lokalnych inicjatyw, które miały pomóc. Pomorscy przedsiębiorcy zrzeszeni w kilku organizacjach stworzyli wspólny sztab kryzysowy, który zajął się naciskaniem na władze wszystkich szczebli, ale także zaoferował wsparcie. Z inicjatywami pomocowymi ruszyły też samorządy wszystkich miast Trójmiasta.

Bar Ha-Noi i firma Dar-Han działają po sąsiedzku na targowisku we Wrzeszczu. Na zdjęciu od lewej: Dariusz Chabowski i Chinh Do Xuan.
Bar Ha-Noi i firma Dar-Han działają po sąsiedzku na targowisku we Wrzeszczu. Na zdjęciu od lewej: Dariusz Chabowski i Chinh Do Xuan. fot. Joanna Skutkiewicz / Trojmiasto.pl

Pomoc dla firm z powodu pandemii to jedno, a pomoc niedofinansowanej służbie zdrowia i dzieciom zmuszonym do edukacji zdalnej to drugie. To była prawdziwa fala pomocy. Bardzo wiele przedsiębiorstw kupiło, a właściwie zdobyło respiratory, maseczki, środki do dezynfekcji dla szpitali i komputery dla uczniów. Firmy chętnie się dzieliły, pokazując, czym tak naprawdę jest ta słynna społeczna odpowiedzialność biznesu.

Dla jednych spowolnienie, dla innych prawdziwy krach. Po kolejnych obostrzeniach, po obietnicach ze strony rządu czasem też puszczały nerwy. Protestowali przedstawiciele gastronomii, branży turystycznej, rozrywkowej, a także branża przewozów autokarowych.

A biznes? Radzi sobie, choć nie jest łatwo. Restauracje walczą, sprzedając jedzenie na wynos, firmy szkoleniowe przechodzą na tryb zdalny. Każdy szuka dla siebie możliwości. Jedni walczą o każdy dzień, inni przeciwnie - muszą ogarniać nadmiar, bo to, co dla jednych jest stratą, innym przynosi zysk i nowe możliwości. O tym, jak radzą sobie trójmiejskie firmy, pokazywaliśmy przez ostatnie miesiące w specjalnym cyklu "Wirus zmienia biznes".

Wirus zmienia biznesFirmy z Trójmiasta i te duże, i małe ruszyły z pomocą. Kupowały respiratory, testy, wyposażały laboratoria. Wszystko, aby pomóc służbom medycznym w walce z koronawirusem.
Firmy z Trójmiasta i te duże, i małe ruszyły z pomocą. Kupowały respiratory, testy, wyposażały laboratoria. Wszystko, aby pomóc służbom medycznym w walce z koronawirusem. fot. materiały prasowe

A co słychać w trójmiejskich gospodarczych lokomotywach, które również przechodzą duże zmiany? 2020 rok był symboliczny dla gdańskiej rafinerii. W 1975 r. rafineria rozpoczęła przerób ropy naftowej, a prasa donosiła, że powstał zakład najnowocześniejszy na świecie i z największym w Europie Blokiem Olejowym. Była to pierwsza inwestycja w PRL-u oparta na zachodnich technologiach. Od tego wydarzenia minęło 45 lat, a przed gdańskim zakładem stoją... kolejne wyzwania. Z jednej strony udało się spółce zakończyć projekt EFRA, który pozwoli dodatkowo zarobić co najmniej 2 dolary na każdej baryłce przerobionej ropy, a z drugiej trwa proces przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. W połowie lipca 2020 r. Orlen otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie gdańskiej spółki. Zatwierdzenie transakcji uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez płocką spółkę.

Zgodnie z warunkami gdańska rafineria ma stać się odrębną spółką, w której 30 proc. akcji ma mieć konkurencyjna do Orlenu firma, posiadająca też prawo do ok. połowy produkcji rafinerii. Orlen aktywnie szuka partnerów zagranicznych. Na początku października 2020 r. media spekulowały, że udziały w gdańskiej rafinerii może przejąć węgierski MOL. Teraz mówi się, że Lotosem zainteresowany jest naftowy gigant Saudi Aramco.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Łączenie Lotosu z Orlenem trwa, za to przejęcie Energi stało się faktem. W kwietniu PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa dotyczące planowanego przejęcia Grupy Energa (wówczas 51,52 proc.). Już w sierpniu przedstawiono logo w nowej kolorystyce. Oprócz nowych barw - bieli i czerwieni - obok znaku Energi pojawia się też informacja o Grupie Orlen. Potem podano, że w wyniku wezwania ogłoszonego we wrześniu PKN Orlen stanie się właścicielem akcji gdańskiej spółki, które stanowią ok. 90,92 proc. jej kapitału zakładowego. W październiku zgodę na delisting wydało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Energi. Jednak już pod koniec tego roku Sąd Okręgowy w Gdańsku wstrzymał wykonanie uchwały NWZ Energi dotyczącej wycofania z obrotu giełdowego 269,1 mln akcji spółki. Wykonanie uchwały zostało wstrzymane na czas trwania postępowania.

Gospodarka morska w TrójmieścieI co będzie dalej z lokomotywami naszej lokalnej gospodarki? Według władz Orlenu "jeden gracz daje wiele możliwości, a fuzje i przejęcia PKN Orlen są drogą do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski". Innego zdania są lokalne władze, które całość postrzegają jako "rozbiór jednego z filarów pomorskiej gospodarki, zemstę na niepokornym regionie, groźną dla rynku i konkurencji decyzję oraz straty liczone w milionach złotych dla samorządów".

Budowa terminalu w Gdyni.


A jak radziła sobie gospodarka morska, tak ważna dla naszego regionu, a od kilku miesięcy już bez dedykowanego jej ministerstwa? Porty trójmiejskie podsumowują ten trudny rok, więc na ostateczne wyniki jeszcze poczekamy. Według wstępnych danych nie będzie źle. Wiadomo, że sezonu wycieczkowców praktycznie nie było. We wrześniu, tak na koniec odbyły się symboliczne zawinięcia w Gdańskuw Gdyni.

Za to w Gdyni trwa budowa terminalu promowego, rusza przebudowa Nabrzeża Norweskiego. W gdańskim porcie trochę bardziej niespokojnie. OT Logistics wycofuje się z planów budowy terminalu agro do przeładunku towarów rolnych w porcie w Gdańsku, Pracownicy Portu Gdańskiego Eksploatacji znów protestowali, a Straż Ochrony Portu Gdańsk, spółka należąca do ZMPG, boi się o swoją przyszłość.

MS Europa wchodzi do Portu Gdańsk.


A stocznie? Państwowe znów mają kłopoty i długi. Nie poprawia się sytuacja Stoczni Remontowej Nauta. Nawet władze w Warszawie przyznają, że sytuacja zakładu nie jest łatwa. Podobnie jak PGZ Stoczni Wojennej, która miała być beneficjentem kontraktów dla Marynarki Wojennej. Dla tej z powodzeniem buduje konsorcjum z Remontowa Shipbuilding na czele. Są holowniki i kolejne niszczyciele min.

Z kolei ratunkiem dla Stoczni Gdańsk, GSG Towers i Energomontażu Północ Gdynia ma być przejęcie przez Grupę Przemysłową Baltic. Co to takiego? To holding, który ma skupić stare aktywa, a taki twór ma być skuteczniejszy m.in. w zdobywaniu kontraktów z sektora morskiej energetyki wiatrowej. Na razie zaczęto od... programu dobrowolnych odejść.

Opinie (49) 2 zablokowane

 • W cieniu pandemii, dobie facebooka, epoce smartfonów.... (2)

  Nowe stand-upy, chelenge, cele, know-howy, how-howy, życie w trójmieście na europejskich obrotach. Za polskie pensje.

  • 19 5

  • W dodatku

   W dodatku ceny mieszkań jak na Manhattanie. To trójmiejski fenomen. Uczcie się narody.

   • 6 5

  • zamiast prosto, po robociarsku

   kanapki, termos i do fabryki

   • 3 0

 • Energa (1)

  Energa zeszła na psy. Orlen zwalnia ludzi, robi czystki. Szkoda tylko ze tracą pracę fachowcy, a wierchuszka ma sie dobrze i przybywa prezesów, dyrektorów.

  • 39 10

  • Nic nowego pod słońcem

   Historia się powtarza...

   • 0 0

 • Tylko krawaciarze mają sie dobrze.
  .

  • 19 5

 • Dobrze ze pozwolono im odejsc z tych stoczni

  Niebezpieczna praca w zakładach w których nie istnieje BHP

  • 7 7

 • gospodarka?

  Tyle się mówi o dużych firmach, ale gospodarka to nie tylko one. Mam wśród znajomych osoby, które prowadzą własne biznesy. To są nieduże, skromne firmy, ale dla nich to jest wszystko. Tzw. pandemia i decyzje naszego rządu, które złośliwi bardzo trafnie porównali do kul w maszynie losującej gier losowych, spowodowały, że część z nich musiała zrezygnować z tego, na co pracowali latami. Jest mi naprawdę przykro kiedy mi mówią, że nie dadzą już rady, że muszą sprzedać interes i się przebranżowić. To są tragedie ludzi, rodzin, które znam. Najsmutniejsze jest to, że oni nie są dla nikogo istotni. Rząd realnie ma ich gdzieś, nic nie dostali, nikt im nie pomógł. Po prostu tragedia.

  • 27 5

 • guzikiewicz

  może teraz dobrowolnie odejść za jego kochanego pisu

  • 17 5

 • Jaka gospodarka? (4)

  Teraz już to jest ruina. Podziękujcie wyborcom pisu. 1,5 biliona długu publiczne, bezrobocie, tysiące upadłych firm. A w przyszłym roku nowe podatki czy jak tam kto woli nowe opłaty

  • 38 10

  • lol typie (3)

   Załóżmy że rządzi PO i Schetyna jest premierem. Co się dzieje? Nie ma wirusa? Nie ma lockdownów? Wiesz w ogóle jak działa zadłużenie? Tego rodzaju ekonomiczni ignorancji zawsze pier*** jak potłuczeni co tam szawgier przy wódce naopowiada. Pracuję w amerykańskiej korpo, zwolnili 1/4 ludzi w ciągu roku, głównie dlatego że sytuacja ekonomiczna w USA jest dużo bardziej tragiczna. Wiesz jakie było w Polsce zadłużenie względem PKB w 2019? pewnie nie wiesz, tylko powtatasz pierdolety z gazetek propagandowych.

   • 5 14

   • PO rządziła kiedy wybuchła pandemia świńskiej grypy

    I jakoś nikt takiej sr*czki nie robił. Nie było lockdownów, wszystko normalnie funkcjonowało. Dobrze wiem jak działa zadłużenie i jak przed pandemią mieliśmy w relacji do PKB zadłużenie 48% to teraz jest to powyżej 60% PKB. Wyłącz tvpis, włącz myślenie.

    • 6 2

   • "lol typie" - nieźle ciebie wyuczyli w tej amerykańskiej korpo znawco gospodarki

    • 1 0

   • Jak się tam ostałeś mamalygo?

    • 0 0

 • Polska (2)

  Wróciła PRL i zniewolenie.

  Polska znowu czeka na powrót wolności.

  • 30 15

  • Jakie

   Jakie ty zniewolenie miałeś w PRL-u ? Gdyby nie Gierek gdzie by dziś ludzie mieszkali i gdzie by te kwarantanny obecne odbywali ? Chyba w ziemiankach na plaży.

   • 3 4

  • Polacy właśnie oddali swoją wolność i to tak za darmo

   • 0 0

 • Mała sycylia... (1)

  ... no tu gospodarka ma się dobrze a jakże

  • 18 13

  • Przestan byc zalosny.

   Pisowskie rozdawnictwo i zadluzanie i zamykanie gospodarki na zewnetrzne zlecenie i mamy gotowy przepis na Polske w Ruinie.

   • 6 2

 • głosowaliście na PIS, nie głosowaliście wcale, bo mnie polityka nie interesuje, to i macie

  • 25 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach...